Handel ludźmi
12.08.2021 • Monika Nawrat
30 lipca obchodzony był Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla przypomnienia, jak niebezpieczne jest to zjawisko, a także dla podkreślenia niesłabnących wysiłków Policji, służb, instytucji oraz organizacji rządowych i pozarządowych, aby podejmować najbardziej skuteczne działania prewencyjne oraz wykrywcze. To również szereg działań profilaktycznych mających ciągle podnosić świadomość społeczną.
https://pixabay.com/pl/
W skutecznym zwalczaniu wspomnianych zjawiska oraz zdarzeń przestępczych, istotne znaczenie ma Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi. Jego celem jest przede wszystkim ocena zagrożeń
oraz zaplanowanie, jakie działania powinny zostać wdrożone, aby temu przeciwdziałać. To nie tylko szkolenia, ale też procedury, które należy wdrażać w przypadku pojawienia się zagrożeń. To też wyznaczanie trendów dla służb, aby prowadziły coraz lepsze rozpoznanie i mogły podejmować skuteczne decyzje. Handel ludźmi to dla przestępców bardzo dochodowy „biznes”. Dlatego też, pomimo wielu dotkliwych „ciosów” zadanych przez służby, szukają oni nowych sposobów na „werbowanie” swoich ofiar.
W dzisiejszych czasach, najczęściej spotykanym, wśród przypadków handlu ludźmi, jest przymusowe wykorzystywanie do pracy. Ofiarami są zwykle osoby młode, szukające szybkiego i łatwego zarobku, które bardzo „nabierają się” na atrakcyjne oferty pracy w gospodarstwach, farmach, plantacjach. „Czar pryska”, kiedy okazuje się,że nie mogą opuścić miejsca pracy, zabrane zostają im dokumenty, telefony, a za wykonaną pracę nie otrzymują wynagrodzenia. Ten problem dotyczy cudzoziemców, którzy w ostatnich latach przybywają „za chlebem” do Polski. Są to, między innymi, obywatele Wietnamu, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii.
Dlatego właśnie, aby przeciwdziałać wciąż rozwijającemu się handlowi ludźmi, w Polsce cały czas pracuje się nad projektami, które mają na celu rozszerzanie działań prewencyjnych oraz informacyjnych. Jedną z prężnie działających instytucji pomocowych dla migrantów oraz emigrantów jest Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi. W ramach działalności profilaktycznej, realizowanej w ramach walki z handlem ludźmi, prowadzona jest dystrybucja materiałów, poradników, informatorów, ulotek, które mają pokazywać, jak ważna jest świadomość istniejących niebezpieczeństw. Obecnie to mężczyźni stają się głównie ofiarami pracowniczego niewolnictwa, dotyczy to przede wszystkim branży budowlanej i rolniczej. Wszystkim znana jest historia 59-letniego Rosjanina, który przez 23 lata był wykorzystywany do przymusowej pracy na fermie drobiu pod Lubinem.
Jedną z form handlu ludźmi, jest wykorzystywanie tzw. „słupów”, do zawierania umów kredytowych, wyłudzania świadczeń czy też podpisywania fikcyjnych umów kupna-sprzedaży, wynajmu. Ta ostatnia sytuacja dotyczy najczęściej obiektów, w których organizowane są nielegalne kasyna lub też prowadzona jest produkcja alkoholu, papierosów lub przetwarzane są paliwa. Do osób najbardziej zagrożonych należą ci bezrobotni, bez wykształcenia, bez perspektyw.
Ciągle, choć w mniejszym stopniu, istnieje problem handlu kobietami i dziećmi. Polki są zmuszane do prostytucji, a grupy przestępcze werbują je również do przemysłu pornograficznego. Niestety ofiarami zmuszanymi do prostytucji są nie tylko kobiety, ale również dzieci. Kiedy zostają oni uwolnieni z rąk przestępców, to sprawdza się tu pomoc psychologiczna, która nie jest łatwa. Osoby te wymagają wsparcia w zakresie edukacji, a także pomocy społecznej, aby odnaleźć się poza środowiskiem przestępczym. Potrzebne jest też zapewnienie nowego miejsca bytu, odcięcie od środowiska patologicznego, nawiązywanie kontaktów z ludźmi.
Kolejną formą handlu ludźmi jest żebractwo. Najczęściej wykonywane jest przez osoby pochodzenia romskiego. Często przybywając do Polski, są oni już do tego odpowiednio przygotowani. Rekrutacja ofiar odbywa się zwykle w kraju, z którego pochodzą. Przestępcy werbują tych słabych psychiczne, z trudną sytuacją finansową. Często cechują się oni niepełnosprawnością, która jest wykorzystywana przez handlarzy ludzkim towarem. Do żebractwa angażowani są mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi przewiduje udzielenie pomocy ofiarom żebractwa i stawia na integrację społeczną oraz aktywizację na rynku pracy po powrocie do kraju swojego pochodzenia.
Działania, mające przeciwdziałać handlowi ludźmi, nie kończą się tylko na 30 lipca. To zjawisko jest znane już od starożytności, a dzisiaj jest nie tylko skutecznie rozpracowywane, ale też wykrywane. Dla policjantów to stałe zadanie, a odpowiednie komórki i wydziały, w tym również stołecznej Policji, dbają o to, aby przestępcy, którzy czerpią korzyści z tego rodzaju przestępczości, nie mieli czasu na oddech. To walka, która cały czas trwa.
Przydatne kontakty dotyczące walki z handlem ludźmi:
• https://www.armia-zbawienia.pl/przeciw-niewolnictwu.html Armia Zbawienia prowadzi bezpłatny Punkt Weryfikacji Ofert Pracy, w którym osoby poszukujące pracy za granicą mogą uzyskać informację na temat przyszłego pracodawcy oraz praw pracowniczych w danym kraju.
• Telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi: +48 22 628 01 20
• Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi: tel. +48 22 628 01 20, +48 605 687 750, e-mail: kcik@strada.org.pl