Aktualności

  • Rycerze i Policjanci. Opowieść o Etyce Zawodowej i Kodeksie Rycerskim

    19.04.2024 • Daniel Niezdropa

    Czy kodeksy rycerskie, etos niezłomnego bohatera w zbroi, który był wzorem cnót i sprawiedliwie potrafił ocenić ludzi, pomóc tym potrzebującym i walczyć z tymi, którzy uciskali słabszych i bezbronnych, czy te zasady oraz wartości są współcześnie kontynuowane? Otóż tak, bo każdy funkcjonariusz służby państwowej ma określony wewnętrznymi przepisami sposób zachowania się zgodnie z charakterystyką swojej służby. Zasady, do których nawiążemy, może nie są to powielone wzorem średniowiecznych wojowników normy, ale w swoim znaczeniu niewiele się od nich różnią i nie skłamiemy – jeżeli powiemy, że rycerze są wśród nas. Do tej grupy, patrząc przez pryzmat treści zasad etyki zawodowej, można śmiało zaliczyć policjantów, żołnierzy, a także wszystkich funkcjonariuszy służb państwowych w Polsce. Warto również wspomnieć, że w Policji mamy prawdziwych rycerzy zrzeszonych w bractwach rycerskich, dla których stary, średniowieczny Kodeks Rycerski jest wyznacznikiem tego, jak mają się zachowywać nie tylko w życiu, ale i w służbie. Dlatego w tym artykule przypomnimy tzw. policyjny kodeks postępowania, czyli „Zasady etyki zawodowej policjanta”. Poznamy również opinię policjantów-rycerzy na temat Kodeksu Rycerskiego i jego związku ze służbą funkcjonariusza.

    Przeczytaj
  • Komu mundur, komu? Nie tylko o wakatach

    19.04.2024 • Mariusz Mrozek

    Wojna za naszą wschodnią granicą powoduje skupienie uwagi opinii publicznej na kwestiach związanych z obronnością państwa. To naturalne i zrozumiałe. Nie należy jednak zapominać, że równie ważne jest jego bezpieczeństwo wewnętrzne, w którego zapewnieniu Policja odgrywa kluczową rolę. Dlatego zła sytuacja kadrowa tej formacji – a z taką mamy obecnie do czynienia – powinna nie tylko wzbudzać uzasadniony niepokój, ale przede wszystkim motywować do intensyfikacji działań mających temu zaradzić. Efektywna i profesjonalna w działaniu Policja to codzienne bezpieczeństwo Polek i Polaków, ich rodzin, domów i dobytku. To zapewnienie jednej z elementarnych potrzeb każdego społeczeństwa. Braki osobowe temu nie sprzyjają.

    Przeczytaj
  • Maratończyk

    19.04.2024 • Tomasz Oleszczuk

    Wiele osób, z którymi każdego dnia mijamy się na korytarzu biura, ma swoje tajemnice. Dla niektórych pasją jest praca w ogródku, innym radość sprawia zajmowanie się dziećmi lub wnukami, jeszcze inni wypoczywają w kuchni, wyczarowując smakowite dania dla całej rodziny. Są też tacy, dla których całym życiem jest sport. To właśnie dla niego poświęcają większość swojego wolnego czasu, trenując bez względu na pogodę czy też porę roku, aby sprawdzić się na kolejnych zawodach. A nie są to zwykłe turnieje sportowe, lecz biegi maratońskie. Dzisiaj o swojej pasji opowie nam policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji podinsp. Arkadiusz Król.

    Przeczytaj
  • Prawa Człowieka w Policji

    19.04.2024 • Tomasz Oleszczuk

    Nie każdy pracownik czy policjant Komendy Stołecznej Policji wie, czym tak naprawdę na co dzień zajmuje się Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka, choć dbanie o przestrzeganie standardów ochrony praw człowieka przez Policję i w Policji stanowi bardzo ważny element działania tej służby.

    Przeczytaj
  • Nawet Z Narażeniem Życia (NZNŻ)

    22.03.2024 • Daniel Niezdropa

    Niepozorny, powiedzielibyśmy, że nawet skromny, wśród setek policjantów i pracowników przechodzących korytarzami Pałacu Mostowskich, można powiedzieć niezauważalny, pracujący na co dzień w Stołecznym Stanowisku Kierowania, obecnie w Zespole I. Jednak mł. asp. Szymon Głuszek to wbrew pozorom osobowość bardzo wyrazista i policjant pełen ikry i zaangażowania w służbie, a także pasji, do których opisania trzeba byłoby książki. Jest jednym z pionierów policyjnego rapu i twórcą kolejnych muzycznych projektów. Nie sposób byłoby przejść koło niego obojętnie i nie przedstawić go na łamach Stołecznego Magazynu Policyjnego. Dlatego poznajmy bliżej Szymona w wywiadzie okraszonym rymami z policyjnego rapu, którego teksty mają motywować i pokazywać jak trudna, ale też jak bardzo ciekawa jest służba w Policji.

    Przeczytaj
  • ONA - POLICJA

    22.03.2024 • Tomasz Oleszczuk

    Każdego dnia mijamy je na korytarzach budynków służbowych należących do Komendy Stołecznej Policji lub widzimy pełniące służbę na równi z ich kolegami. Policjantki, pracownice biurowe i administracyjne, zarządzające zespołami ludzi i realizujące swoje zadania na wielu innych stanowiskach, bez których żadna jednostka lub komórka organizacyjna nie byłaby w stanie dobrze funkcjonować. W naszych strukturach pracuje ich łącznie prawie 3 tysiące, około 1800 policjantek i ponad 1200 pracownic cywilnych. Kobiety w Policji. Rozmawialiśmy z kilkoma z nich o tym, co myślą o służbie i pracy w formacji zdominowanej przez mężczyzn. Zadaliśmy wszystkim tylko jedno pytanie: - Jak się czujesz jako kobieta pracująca w Policji?

    Przeczytaj
  • Być bliżej ludzi - Pomagać, a nie karać

    22.03.2024 • Karina Pohoska

    Służba w Policji nie zawsze jest czyimś pierwszym wyborem. Nie każdy budzi się pewnego ranka i stwierdza, że chce być policjantką lub policjantem. Bywa, że pomysł ten przychodzi z czasem, gdy życie zweryfikuje plany, gdy zmienią się priorytety. Nie jest powiedziane, że wówczas nie okaże się to strzałem w dziesiątkę. Tak było w przypadku sierż. sztab. Pawła Chmury z II Rewiru Dzielnicowych Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, który w codziennej policyjnej służbie odnalazł to, czego szukał i z dumą reprezentuje hasło „POMAGAMY I CHRONIMY”.

    Przeczytaj
  • Finanse w pigułce

    22.03.2024 • Tomasz Oleszczuk

    Funkcjonowanie Wydziału Finansów i Budżetu KSP dla wielu osób jest tak oczywiste, że dostrzegają jego znaczenie dopiero w momencie, gdy pojawia się problem np. w wypełnieniu wniosku, raportu, przeprowadzenia postępowania szkodowego, rozliczenia biegłego, świadka, osoby przybranej do okazania, czy też potrzebują uzyskać zaświadczenie o zarobkach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz obsługi naszych służbowych spraw finansowych, pracownicy wydziału zajmują się również wieloma innymi zagadnieniami, mającymi istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Komendy Stołecznej Policji i jednostek podległych. O tym, czym zajmuje się Wydział Finansów i Budżetu, jakie zadania wykonują jego pracownicy, które z nich są najbardziej czasochłonne oraz czego nie wiecie o finansach, opowie nam naczelnik tej komórki organizacyjnej Pani Sylwia Mrózek.

    Przeczytaj
  • WAG, czyli dbałość o obiekty

    19.02.2024 • Tomasz Oleszczuk

    W Komendzie Stołecznej Policji oprócz wydziałów „bojowych” mamy wiele komórek logistycznych obsługujących tę dużą jednostkę. Mają one różne specjalizacje, począwszy od obsługi finansowej, poprzez kadry, szkolenia, po remonty, inwestycje oraz przetargi i zaopatrzenie. Wydział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się kompleksową działalnością w zakresie obsługi nieruchomości będących w użytkowaniu Komendy Stołecznej Policji. Jakie jeszcze zadania wykonuje ta komórka organizacyjna, opowie nam jej naczelnik Pan Dariusz Komornicki.

    Przeczytaj
  • SENSEI

    19.02.2024 • Daniel Niezdropa

    Pochodzący z języka japońskiego termin nieprzypadkowo został przez nas użyty jako tytuł tego artykułu. Określa on nauczyciela, mistrza, a w sztukach walki instruktora, który swoimi umiejętnościami przewyższa tych, których naucza. Nie chodzi tu jednak o to, aby pokazać jego nadrzędność nad innymi oraz to, że bycie Sensei to obowiązkowe oddawanie mu hołdu, szacunku. Takim terminem, zwrotem, przyjacielskim gestem oddaje się przede wszystkim uznanie komuś, kto jest autorytetem, przedstawia dobre wartości, jest swego rodzaju profesjonalistą w konkretnej dziedzinie. I wyobraźcie sobie, że w naszych policyjnych szeregach, a nawet na zasłużonej emeryturze takich wartościowych ludzi nie brakuje. Dlatego chcielibyśmy przybliżyć wszystkim sylwetkę Mariusza Kondraciuka, dzisiaj nauczyciela edukacji policyjnej, instruktora karate i społecznika, któremu zawsze, w służbie i poza nią, na sercu leżało nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim dobre relacje społeczne. To przykład policjanta i człowieka, który umiejętnie łączył konsekwencję w działaniu z pomaganiem ludziom, a jednocześnie był zawsze dobrym kolegą. Dzięki temu jeszcze w służbie zapracował sobie na miano prawdziwego Sensei. Został nawet dzielnicowym roku…

    Przeczytaj