Aktualności

  • Czas na Nowy Rozdział

    03.03.2025 • Mariusz Mrozek

    Przez lata „Stołeczny Magazyn Policyjny” towarzyszył czytelnikom w formie tradycyjnej, papierowej. Jego pierwsze numery powstały w sposób, który najłatwiej byłoby określić jako „chałupniczy” – były powielane na kserokopiarce i w bardzo ograniczonej liczbie dystrybuowane do odbiorców. Z upływem lat forma graficzna i jakość papieru polepszały się, uzyskując obecny kształt, który z powodzeniem może konkurować na tym polu z profesjonalnymi publikacjami z komercyjnego rynku wydawniczego.

    Przeczytaj
  • Nasi na granicy – mieszkańcy czują się bezpiecznie

    03.03.2025 • Tomasz Oleszczuk

    Podczas wielu działań policyjnych związanych z zabezpieczeniami rozmaitych wydarzeń, manifestacji, w których często uczestniczą dziesiątki i setki tysięcy osób, w czasie wizyt najważniejszych światowych przywódców, ale również podczas wielkich imprez sportowych stołecznych funkcjonariuszy wspierają koledzy i koleżanki z innych garnizonów Policji. Nasi policjanci kierowani są również do służby w innych regionach kraju i pomagają tam, gdzie jest taka potrzeba. Takimi działaniami, w których uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, były wyjazdy na zabezpieczenie wschodniej granicy w związku z działaniami hybrydowymi naszego wschodniego sąsiada – zagrażającymi jej bezpieczeństwu. Wśród policjantów, którzy pełnili tam służbę, byli funkcjonariusze Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP. Jakie były warunki tej służby i towarzyszące jej wydarzenia – opowie nam st. sierż. Aleksandra Lewandowska, która spędziła na granicy ponad dwa miesiące.

    Przeczytaj
  • Dzielnicowa, która spełniła swoje marzenie

    03.03.2025 • Daniel Niezdropa

    Zawód policjanta jest obarczony ryzykiem i o tym wie każdy funkcjonariusz, który przyjmuje się do służby i składa rotę ślubowania. Decydując się na założenie granatowego munduru, powinien mieć świadomość tego, że może znaleźć się w różnych sytuacjach, również niebezpiecznych, w których „będzie strzegł bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli – nawet z narażeniem życia”. Będzie reagował i podejmował interwencje, nie tylko wobec tych, którzy prawo łamią, ale też chronił ludzkie zdrowie i życie, a kiedy zajdzie potrzeba – ruszy z natychmiastową pomocą, aby ratować. Bez względu na to, czy jest to policjant, czy policjantka, to każde z nich jest funkcjonariuszem i zgodnie z policyjnym ślubowaniem składają zobowiązanie wobec społeczeństwa. Ich właściwa postawa w służbie buduje pozytywny wizerunek Policji. W tym artykule porozmawiamy ze st. sierż. Anną Mojsiej, dzielnicową z Sulejówka, która już nieraz reagowała i ratowała ludzi, nie tylko w służbie, ale i poza nią. Jak nam powiedziała: „lubi pomagać” i „zawsze chciała być dzielnicową” (takie miała marzenie), a dzielnicowy wiadomo, musi być przygotowany na różne sytuacje, przeciwdziałać i rozwiązywać problemy, ale też reagować i interweniować. Nasza dzielnicowa niczym jej poprzedniczki, policjantki z lat 20. XX wieku zajmuje się po części tzw. obyczajówką, obejmującą również przemoc w rodzinie. Dlaczego takie nawiązanie, bo 26 lutego mija 100 lat odkąd powołano Policję Kobiecą. Do kobiet w Policji jeszcze wrócimy...

    Przeczytaj
  • Wydział Ruchu Drogowego w zabezpieczeniach imprez masowych i zgromadzeń publicznych

    03.03.2025 • Tomasz Oleszczuk

    Praktycznie żadne większe policyjne zabezpieczenie odbywające się w stolicy nie obejdzie się bez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. I choć to najczęściej Oddział Prewencji Policji jest jednostką bezpośrednio działającą w miejscu zgromadzenia, WRD jest tą strukturą, która zabezpiecza i w razie potrzeby organizuje prawidłowe funkcjonowanie „miejskiego krwiobiegu”, czyli ruchu drogowego. Regulacje ruchem drogowym związane z protestami na ulicach stolicy, imprezami sportowymi, manifestacjami, świętami państwowymi i przejazdami VIP – ilość zadań spoczywających na policjantach drogówki jest znacząca, a dziedzina ich działalności niesłychanie istotna z punktu widzenia mieszkańców Warszawy. O tym, jak wyglądają kulisy służby funkcjonariuszy WRD w czasie takich zabezpieczeń, co jest ich głównym celem, a co sprawiać może najwięcej problemów, opowie nam Kierownik Sekcji Organizacji Służby WRD KSP podinsp. Arkadiusz Król.

    Przeczytaj
  • Renta Wdowia – Informacja ZER MSWiA

    03.03.2025 • ZER MSWiA

    1 stycznia 2025 roku weszły w życie przepisy o tzw. rencie wdowiej, które pozwalają na pobieranie od 1 lipca 2025 roku renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz „własnego” świadczenia emerytalnego lub rentowego, zgodnie z wyborem wdowy lub wdowca.

    Przeczytaj
  • Projekty szkoleniowe KSP w zakresie kontroli autentyczności dokumentów

    29.01.2025 • Marcin Lemieszek

    Od 2015 roku Komenda Stołeczna Policji aktywnie angażuje się w realizację projektów związanych z weryfikacją tożsamości osób oraz zabezpieczeń dokumentów. Wykorzystując zewnętrzne źródła finansowania Norweskiego Mechanizmu Finansowego, zrealizowano szereg przedsięwzięć mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa publicznego i przeciwdziałanie przestępczości transgranicznej.

    Przeczytaj
  • Odważne i Oddane. Szkolenie psów policyjnych w Twierdzy Modlin

    29.01.2025 • Daniel Niezdropa

    Odgłosy strzałów z broni palnej, granatów hukowych i unosząca się w powietrzu zasłona dymna, to elementy scenografii policyjnych ćwiczeń, które zorganizowano z inicjatywy Wydziału Wywiadowczo- Patrolowego Komendy Stołecznej Policji we współpracy z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym w Warszawie na terenie obiektu Twierdza Modlin. Nasi stołeczni przewodnicy psów służbowych z kategorii patrolowo-tropiącej z WWP KSP i SPKP Warszawa zaprosili do wspólnych ćwiczeń kolegów z SPKP Łódź oraz Radom wraz z psami z kategorii bojowej. Tematem szkolenia była tresura psów ze szczególnym zwróceniem uwagi na posłuszeństwo oraz obronę przewodnika. W związku z tym w realizacji ćwiczeń skupiono się na symulacji zdarzeń mogących zaistnieć podczas realnej służby. Zarówno policyjne psy, jak i ich przewodnicy stanęli na wysokości zadania, prezentując bardzo wysoki poziom wyszkolenia, zgrania oraz odporność na sytuacje stresowe. Takie ćwiczenia pozwalają nie tylko na przetrenowanie różnych wariantów wydarzeń, ale mają też na celu wypracowanie jak najlepszej taktyki działania w konkretnych sytuacjach. O tym wszystkim, a także o wielu innych praktycznych aspektach realizacji tego rodzaju ćwiczeń opowiedziała naszej redakcji – mł. asp. Olga Wrześniewska-Grudzińska – Kierownik Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP.

    Przeczytaj
  • Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy KSP - podsumowanie spotkania sprawozdawczo-wyborczego

    29.01.2025 • Piotr Grzywiński

    9 grudnia 2024 roku odbyło się posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze członków Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Komendzie Stołecznej Policji. Podczas obrad podsumowano osiągnięcia i sukcesy z ostatnich czterech lat funkcjonowania klubu.

    Przeczytaj
  • LEVEL III - Racuch zaliczył kolejny poziom szkolenia na trupiej farmie

    29.01.2025 • Kamil Malicki

    FACTS K9 – ADVANCED CRIMINAL INVESTIGATIONS COURSE,czyli zaawansowany kurs pracy zespołów K9 w śledztwach kryminalnych, realizowany przez Katedrę Antropologii Uniwersytetu Teksańskiego na „trupiej farmie”.

    Przeczytaj
  • Policyjna emerytura od A do Z (ER-U)

    18.12.2024 • Mariusz Mrozek

    Policyjne emerytury „od zawsze” potrafiły rozpalać wyobraźnię, podnosić temperaturę dyskusji i towarzyskich oraz rodzinnych relacji, a także stanowić paliwo dla politycznych debat. To temat, który od lat budzi zainteresowanie opinii publicznej. Z jednej strony funkcjonariusze Policji są grupą zawodową, której model emerytalny funkcjonuje na zasadach odrębnych od systemu powszechnego. Z drugiej strony nie są jedyną taką grupą, a szczególne zasady dotyczące uzyskiwania prawa do świadczenia emerytalnego dotyczą – poza formacjami mundurowymi podległymi MSWiA oraz Wojskiem Polskim – także przedstawicieli części zawodów cywilnych obsługiwanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To między innymi niektórzy artyści i twórcy, pracownicy sektora energetycznego i hutniczego, górnicy, pracownicy kolei oraz nauczyciele. Odrębny system ubezpieczeniowy (KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) obejmuje także rolników. Każda z tych grup korzysta ze szczególnych rozwiązań wynikających z charakteru pracy, jej wpływu na zdrowie lub cech i specyficznych warunków wykonywania zawodu. Jednak to właśnie policyjne emerytury potrafią jak w soczewce skupiać na sobie uwagę społeczeństwa, mediów i komentatorów. Pojawiają się pytania o sprawiedliwość tego systemu, jego efektywność, ale również trwałość finansową w kontekście zmian demograficznych. Policyjne emerytury to także temat wielu rozmów pomiędzy samymi funkcjonariuszami, jednak w tym przypadku dotyczy on najczęściej próby uzyskania odpowiedzi na pytania, kiedy warto na emeryturę przejść i czy wybrany moment rzeczywiście będzie tym optymalnym. Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać i jakie opcje rozważyć. To istotne rzeczy, ponieważ często poza samym funkcjonariuszem podjęta decyzja ma wpływ na funkcjonowanie jego rodziny, jej status finansowy i zabezpieczenie materialne. To właśnie na tych kwestiach, związanych z podjęciem przez funkcjonariuszy decyzji o przejściu na mundurową emeryturę, postanowiliśmy się skupić, a odpowiedzi, wskazówek i wyjaśnień poszukać u źródła – zapraszając do rozmowy Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA Panią Magdalenę Bednarz.

    Przeczytaj