Aktualności

 • Marek „Mroku” Mroszczyk – Instruktor strzelań policyjnych

  15.09.2023 • Daniel Niezdropa

  Pracował aktywnie jako profilaktyk, służył też na pierwszej linii w pionie prewencji. Przez wiele ostatnich lat był wykładowcą – instruktorem strzelań policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie w sposób postępowy realizował resortowe programy szkoleń. Zawód policjanta łączył umiejętnie z potrzebą zaszczepienia w kursantach profesjonalizmu i pewności siebie. To prawdziwy człowiek orkiestra, nietuzinkowy i wciąż pełen życiowej werwy. Strzelectwo to taka duża kropla w morzu jego pasji. Od czegoś trzeba było zacząć. To materiał na książkę, ale najpierw zacznijmy od wywiadu.

  Przeczytaj
 • Moto Dyzio 11 lat później

  15.09.2023 • Karina Pohoska

  Czasem zastanawiamy się, co słychać u naszych rozmówców, jak potoczyły się ich sprawy, czy ziścili swoje plany, czy spełnili marzenia...Zazwyczaj artykuły, które piszemy o naszych bohaterach, to jednorazowa sprawa. Dlatego, gdy w 2012 roku robiliśmy materiał z policjantem mokotowskiej „dochodzeniówki”, nie spodziewaliśmy się, że jeszcze kiedyś trafi do naszej redakcji. Co słychać u Moto Dyzia z marcowego wydania SMP z 2012 roku? Czy dalej oddaje się swoim pasjom? Przekonajmy się.

  Przeczytaj
 • Pod bombami. Policja i Straż Obywatelska w Warszawie we wrześniu 1939 roku

  15.09.2023 • Piotr Hac

  Agresja III Rzeszy, a następnie Związku Radzieckiego w 1939 roku na Polskę, to dla Policji Państwowej okres tragiczny, zakończony praktyczną likwidacją tej formacji. Policjanci wykazali się wówczas oddaniem służbie, a niejednokrotnie i heroizmem, lecz ponieśli przy tym ciężkie straty i ostatecznie w większości ulegli rozproszeniu podczas dramatycznego wrześniowego odwrotu. W trakcie kampanii okazało się, że istotną rolę operacyjną dla wojsk polskich odegrała Warszawa, a zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w bombardowanej stolicy stało się jednym z elementów podtrzymywania oporu przez obrońców tego miasta.

  Przeczytaj
 • Losy policjantów po kapitulacji

  15.09.2023 • Daniel Niezdropa

  To był smutny czas, pełen wielu zawirowań, wojennej zawieruchy i przede wszystkim bezwzględnego podporządkowania pozostałych w służbie policjantów administracji niemieckiej. Struktury przedwojennej Policji Państwowej zostały zlikwidowane. Efektem hitlerowskiego i sowieckiego najazdu na Polskę było dotkliwe osłabienie około 30-tysięcznego stanu osobowego Policji Państwowej. Szacuje się, że około 3 tysięcy policjantów poległo w walce bądź zostało zamordowanych przez nazistów, podobna liczba zdołała ewakuować się za granicę, znajdując schronienie w Rumunii, na Węgrzech, a także na Litwie i Łotwie.

  Przeczytaj
 • Dzielnicowy, który pomaga

  15.09.2023 • Tomasz Oleszczuk

  W marcu bieżącego roku została ogłoszona kolejna, bo już XVI edycja ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego celem jest promowanie postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Istotą przedsięwzięcia jest też wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się empatyczną postawą oraz wyjątkowym profesjonalizmem w obszarze indywidualnego wsparcia osobom dotkniętym przemocą. Jednym z laureatów został nasz kolega z Komisariatu Policji Warszawa Wesoła asp. sztab. STANISŁAW SIWEK, który od wielu lat pracuje tam jako dzielnicowy.

  Przeczytaj
 • Aby być dobrym dzielnicowym, trzeba przede wszystkim słuchać

  15.09.2023 • Magdalena Gąsowska

  Zgłoszenie kandydatury dzielnicowego do konkursu „Policjant, który mi pomógł” organizowanego przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, to jeden z najlepszych dowodów na to, że swoje obowiązki wykonuje z zaangażowaniem, aktywnie udzielając wsparcia i codziennie niosąc pomoc mieszkańcom. Tak było również w przypadku sierż. sztab. Wioletty Domagały, która w 2021 roku została laureatką tego konkursu, a obecnie pełni służbę jako profilaktyk społeczny w Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie. Jak sama mówi: lubi być blisko ludzi, ich spraw i potrzeb.

  Przeczytaj
 • O tym, jak ważny jest kontakt z mieszkańcami

  15.09.2023 • Marta Sulowska

  Nie tylko ogólnopolskie laury zdobywali dzielnicowi z garnizonu stołecznego. Wielu z nich było i jest cały czas docenianych przez lokalny samorząd i przede wszystkim mieszkańców, którzy mogą w powiatowych, miejskich czy dzielnicowych plebiscytach wybierać policjantów, dzięki którym ich sprawa została dostrzeżona, pozytywnie załatwiona czy też wskazano im najlepszą możliwą drogę wyjścia z życiowego impasu. Jednym z takich policyjnych społeczników jest podkom. Marcin Pasjak, kierownik Rewiru II Komisariatu Policji Warszawa-Bemowo, kilka lat temu wyróżniony w I edycji konkursu „Dzielnicowy dla mieszkańców” organizowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

  Przeczytaj
 • Spotkanie trwało minutę, usłyszałam: będzie Pani moim rzecznikiem

  16.08.2023 • Jacek Wiśniewski

  Autorami policyjnych komunikatów są oficerowie prasowi, którzy z poświęceniem realizują zadania na rzecz promocji policyjnej formacji oraz przedsięwzięć realizowanych przez funkcjonariuszy, związanych nie tylko ze zwalczaniem przestępczości, prewencją i profilaktyką, ale też z pokazywaniem dobrych policyjnych postaw dających przykład tego, że każdego dnia funkcjonariusze z zaangażowaniem wypełniają rotę przysięgi, pomagają i chronią. O tym jak wyglądała kiedyś, a jak teraz praca oficera prasowego - porozmawialiśmy z podinsp. Joanną Węgrzyniak z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

  Przeczytaj
 • UZI

  16.08.2023 • Małgorzata Wersocka

  Od kilku miesięcy psią ekipę policyjnych specjalistów od wyszukiwania zapachów, dzielnie wspiera UZI, owczarek niemiecki, który pod troskliwą opieką swojego przewodnika mł. asp. Przemysława Króla, realizuje zadania, do których został wyszkolony w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. UZI jest wykwalifikowanym psem do wyszukiwania zapachu różnych narkotyków i bierze udział w policyjnych akcjach wymierzonych w przestępczość narkotykową. UZI pracując w duecie – ma za zadanie wyszukiwać, a jego przewodnik dbać o dobrą kondycję psa i o to, aby ten utrzymał swoje umiejętności na jak najwyższym poziomie. UZI, jak na swoje 5 lat życia, jest już doświadczonym psem w pracy węchowej. Zanim trafił do Policji to był wykorzystywany między innymi w branży paliwowej, gdzie specjalizował się w wyszukiwaniu zapachów ropopochodnych.

  Przeczytaj
 • Laboratorium Kryminalistyczne Żandarmerii Wojskowej

  16.08.2023 • Daniel Niezdropa

  Funkcjonowanie specjalistycznych laboratoriów kryminalistycznych, których celem jest badanie śladów oraz przedmiotów zabezpieczonych na miejscu zdarzeń, a także prowadzenie oględzin mających wspomniane ślady i przedmioty ujawniać, było do tej pory najbardziej widoczne w strukturach Policji. Jednak ciągły rozwój innych polskich służb, a także formacji wojskowych, ewaluacja zadań i dostosowywanie się do różnych warunków i sytuacji, w tym również do współdziałania w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych, katastrof – spowodowało, że w ciągu ostatnich lat także poza Policją są tworzone i funkcjonują podobne jednostki badawcze. Takim flagowym przykładem zwiększania możliwości w zakresie badań oraz prowadzenia oględzin – jest Laboratorium Kryminalistyczne Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Chociaż ma dopiero kilka lat, posiada kadrę i zaplecze nieustępujące najnowszym standardom. Wojskowi technicy oraz biegli z LK CSŻW brali udział w wielu przedsięwzięciach, takich jak ćwiczenia i szkolenia z udziałem techników kryminalistyki z KSP. Wspólnie ze stołecznymi policjantami pracowali na miejscach zdarzeń, a ich nieoceniona pomoc i specjalistyczny sprzęt w postaci skanera 3D pozwoliły na rekonstrukcję wydarzenia i zabezpieczenie śladów kryminalistycznych na potrzeby dalszych badań. O funkcjonowaniu i dalszym rozwoju wojskowego laboratorium, współdziałaniu z Komendą Stołeczną Policji rozmawiamy z kierownikiem LK CSŻW podpułkownikiem BARTOSZEM KLEPCZYŃSKIM, który zdradzi nam też kilka historycznych sekretów, w których rozwikłaniu pomogła mu nowoczesna technologia.

  Przeczytaj