Aktualności

 • Sokolnik z Wilanowa na Lotnisku Chopina

  15.03.2023 • Daniel Niezdropa

  Sokolnik na Lotnisku Chopina w Warszawie to bardzo odpowiedzialne zajęcie. To jak patrolowa robota w Policji, wykonywana w asyście nietypowego pomocnika i partnera zarazem. Obaj muszą się uzupełniać, jednak to od umiejętności i doświadczenia sokolnika zależy w dużej mierze przygotowanie sokoła czy innego drapieżnego ptaka do lotniskowego, powietrznego patrolu, którego zadaniem jest odstraszanie innych ptaków, aby zapobiec niebezpiecznym wypadkom i uszkodzeniom samolotów. Sokolnik musi być niczym policjant, pełen refleksu, spostrzegawczy i dokładny. A gdyby zestawić umiejętności policjanta z pasją, a może dodatkowym zajęciem sokolnika? Takie założenie już istnieje, a żywym przykładem na to jest mł. asp. MARCIN MATERKOWSKI z Komisariatu Policji w Wilanowie, doświadczony policjant prewencji z kilkunastoletnim stażem służby, obecnie szefujący Ogniwu Patrolowo-Interwencyjnemu. Ma pasję i można powiedzieć dodatkową profesję, którą spotkać w polskiej Policji jest wielką rzadkością. O byciu sokolnikiem, o drapieżnych ptakach i odpowiedzialnej pracy na lotnisku porozmawiamy z prawdziwym fachowcem w tej dziedzinie.

  Przeczytaj
 • 30 lat minęło jak jeden dzień - w służbie na ulicach Warszawy

  15.03.2023 • Tomasz Oleszczuk

  Wszyscy wiemy, jak czasem ciężko jest w naszej służbie i jak bardzo ta specyficzna praca ingeruje w życie prywatne. Wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje kolejnych przepracowanych lat, przeliczając sobie na kalkulatorach wysokość świadczenia emerytalnego. Jednak w naszych szeregach nie brakuje takich ludzi, dla których policyjna codzienność jest sensem życia. Ta praca jest dla nich największą przygodą i pomimo wielu trudności i przeszkód, które pojawiają się po drodze, jest ich wielką pasją i spełnieniem. Jedną z takich osób jest podinsp. MAREK ŁEMPICKI Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

  Przeczytaj
 • Na pierwszej linii. Co słychać w OPP?

  15.03.2023 • Tomasz Oleszczuk

  Większość z nas kojarzy Oddziały Prewencji Policji (OPP) jako komórki realizujące zadania związane z zabezpieczeniami zgromadzeń publicznych oraz przywracaniem ładu i porządku publicznego. Jednakże wachlarz działań, do których są powołane, jest znacznie szerszy, a zabezpieczenie zgromadzeń publicznych, stanowi tylko niewielki fragment zakresu zadań nałożonych na te jednostki. Postaramy się przybliżyć różnorodność działań podejmowanych przez OPP, o których opowie nam zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Warszawie podinsp. RAFAŁ JANKOWSKI.

  Przeczytaj
 • Psycholog w Policji, pomoc dla mundurowej duszy

  15.03.2023 • Daniel Niezdropa

  Instytucja policyjnego psychologa w naszej formacji ma już swój trwały charakter. Funkcjonariusz jest świadomy tego, że psycholog jest dostępny w każdej sytuacji, w której jego udział jest wymagany. Nie tylko w tej trudnej, stresowej, w związku z traumatycznym przeżyciem podczas interwencji, użyciem broni, ale też podczas policyjnych czynności procesowych, gdzie jest potrzeba konsultacji w zakresie oceny materiału dowodowego, czy nawet stworzenia profilu potencjalnego sprawcy i wyznaczenia nowych kierunków w postępowaniu. Policyjni psychologowie to obecnie stały element procesu rekrutacji i doboru do służby, bo to właśnie oni już na wstępie dokonują oceny potencjalnych adeptów policyjnego munduru. Pierwsi etatowi specjaliści w dziedzinie psychologii pojawili się w Policji prawie 30 lat temu. Można powiedzieć, że jedną z pierwszych, która trafiła do tego elitarnego grona była AGNIESZKA RUCZEWSKA, która 25 lat pracowała jako policyjny psycholog, a większość służby spędziła w Wydziale Psychologów Komendy Stołecznej Policji. Z nią właśnie porozmawiamy o arkanach psychologicznej profesji, o tym jak instytucja psychologa powstawała, ewoluowała i o tym, jak obecnie wygląda ta praca.

  Przeczytaj
 • Mniej znany front. Ukraińscy policjanci na wojnie

  15.03.2023 • Piotr Hac

  Od ponad roku funkcjonariusze Narodowej Policji Ukrainy wykonują swoje obowiązki w warunkach, które czasami trudno sobie nawet wyobrazić. Do dotychczasowych zagrożeń doszło szereg nowych, w tym te związane z działaniami grup dywersyjnych, rozminowywaniem terenu, czy zabezpieczaniem zbombardowanych i zniszczonych budynków. Pomimo wielu wyzwań, działalność ukraińskich policjantów na froncie „wewnętrznym” pokazuje stabilność władzy publicznej i jest jednym z elementów zwiększonego wysiłku wojennego.

  Przeczytaj
 • Nadkomisarz Gołębiowski melduje zakończenie służby

  15.03.2023 • Karina Pohoska

  Jedni znają go osobiście, inni tylko z głosu, który od lat słyszeli w słuchawce, gdy dzwonili do dyżurnego Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji. Nadkomisarz TOMASZ GOŁĘBIOWSKI, bo o nim mowa, w Policji pracował 34 lata. Dzień, w którym przeprowadzamy z nim wywiad, 8 lutego, jest ostatnim dniem jego czynnej służby policyjnej. Jak sam mówi, nadszedł czas, aby zejść ze sceny na zasłużony odpoczynek. Odchodzi w taki sposób, w jaki zawsze chciał. Czy będzie go brakować wśród twarzy znanych od lat? Na pewno, bo Tomek to nie tylko dobry policjant z doświadczeniem, ale przede wszystkim świetny kolega z ogromnym poczuciem humoru, na którego zawsze można liczyć.

  Przeczytaj
 • O odblaskach więcej niż zwykle

  15.03.2023 • Daniel Niezdropa

  Odblaski w Policji kojarzą się z reguły z profilaktycznymi gadżetami, które w ramach różnych projektów, akcji oraz działań wręcza się seniorom, dzieciom oraz młodzieży, a także zwykłym obywatelom, aby poprawiać ich widoczność i propagować bezpieczne zachowania wśród pieszych i kierujących pojazdami. Elementy odblaskowe zawierają zawieszki, opaski, kamizelki, a także zwykła, ogólnie dostępna odzież i szkolne akcesoria, szczególnie plecaki. Wszechstronność zastosowania odblasków dotyczy wielu branż i dziedzin życia społecznego. Elementów takich nie może dziś zabraknąć na mundurach strażaków, strażników miejskich, policjantów, przedstawicieli innych służb, a także drogowców i budowlańców czy innych specjalistów, którzy swoją służbę i pracę realizują w różnych porach doby i miejscach, w których widoczność ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa. W tym artykule odbędziemy krótką podróż w czasie do początków powstania tej innowacji, a przy tym przedstawimy tajniki produkcji odblaskowych materiałów, rozmawiając z ekspertem mającym na co dzień styczność z tymi technologiami.

  Przeczytaj
 • Bushcraft - czy to zabawa w stylu Rambo?

  10.02.2023 • Daniel Niezdropa

  Ilu policjantów, tyle pasji i zainteresowań. Praktycznie każdy z nich ma odskocznię od codziennej służby, która niekiedy potrafi dobrze dać w kość. Zmianowy tryb wykonywanych zadań, częste realizacje i wyjazdy służbowe, przedłużające się niekiedy, wielogodzinne czynności. Przecież nikt nie mówił, że będzie łatwo, wiadomo służba, dlatego dobrze jest mieć jakiegoś pozazawodowego bakcyla, żeby dać upust emocjom i zapomnieć o stresie, a tym samym zminimalizować go do zera. Jedni kochają podróże, drudzy uprawiają sport, inni przywracają do życia stare samochody i motocykle, a są też tacy, którzy potrzebują odreagowania w leśnych ostępach, odludnych miejscach, z dala od cywilizacji, wyposażeni w tzw. traperskie atrybuty, krzesiwo oraz nóż. Podkomisarz KAMIL DANIŁOWICZ, technik kryminalistyki i specjalista od plam krwawych w jednej osobie, ma właśnie taką nietypową pasję. Niczym filmowy „Rambo”, jednak z własnej nieprzymuszonej woli, a nie jak filmowa postać, ścigany i zmuszony uciekać do lasu, co jakiś czas opuszcza miejski zgiełk i wyrusza w poszukiwaniu odludnych miejsc. Kamil od wielu lat preferuje taki sposób spędzania wolnego czasu, z jednej strony sprawdzenia się w roli trapera żyjącego w zgodzie z przyrodą, z drugiej relaksu, odpoczynku, naładowania baterii, znalezienia najlepszego sposobu na odreagowanie od trudu codziennej służby.

  Przeczytaj
 • Trendy i wyzwania w ruchu drogowym

  10.02.2023 • Tomasz Oleszczuk

  Praca policjanta, w czapce z białym pokrowcem, kojarzy się z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Jednak niewiele osób wie, że ta dziedzina działalności Policji w ostatnich latach uległa ogromnej metamorfozie. Nowoczesne technologie, po które świat tak chętnie sięga, coraz częściej goszczą też w naszej branży. Najbardziej widocznym elementem tej przemiany są oczywiście najnowsze radiowozy, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Policjanci WRD bardzo często korzystają również z nowoczesnych technik obrazowania czy też utrwalania wykroczeń drogowych za pomocą Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP). Technologie to jednak nie wszystko, bo trzeba być ciągle „na czasie”, aby sprostać nie tylko społecznym oczekiwaniom, ale też dostosować priorytety i działania do bieżących zagrożeń i wyzwań, jakie stawia się policjantom ruchu drogowego. Jak wygląda teraźniejszość, a jak będzie wyglądała przyszłość – zapytaliśmy wieloletniego Radcę Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mł. insp. PIOTRA JAKUBCZAKA.

  Przeczytaj
 • Komisariat Policji Metra Warszawskiego

  10.02.2023 • Tomasz Oleszczuk

  Przez ponad dwie dekady funkcjonowania Komisariatu Policji Metra Warszawskiego, przyzwyczailiśmy się do obecności policjantów na stacjach podziemnej kolejki. Często funkcjonariusze tej jednostki, oprócz zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, podejmują również działania znacznie wykraczające poza tradycyjną pracę policjanta, jak choćby zajmując się osobami pozostającymi w kryzysie bezdomności, które przebywają na terenie Metra.

  Przeczytaj