Aktualności

 • SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape)

  09.08.2022 • Daniel Niezdropa

  Motyw przetrwania, poradzenia sobie w sytuacji kryzysowej, często w pojedynkę, a czasami w grupie, to temat wszechobecny od kilkudziesięciu lat, szczególnie w świecie filmu, dokumentu, programów emitowanych przez stacje tworzące komercyjne produkcje o charakterze survivalowym. Filmy o wojnie w Wietnamie, to chyba jedne z pierwszych dzieł - pokazujące, jak można przetrwać, a raczej spróbować przeżyć w trudnych warunkach, do tego w realiach wojny. Słynny Pluton, postać komandosa Johna Rambo, podróżnik i były żołnierz sił specjalnych Bear Grylls bohater serii „Szkoła Przetrwania”, dramat sensacyjny o pilocie-rozbitku „Za linią wroga” - to obowiązkowe pozycje, które w mniejszym lub większym stopniu pokazują, jak można poradzić sobie w trudnym położeniu. Ten materiał nie będzie jednak tylko o survivalu, chociaż każdemu z nas przydałoby się kilka praktycznych porad. Porozmawiamy z prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie, instruktorem zaawansowanym SERE, który wyjaśni nam, na czym polegają te działania i w jaki sposób mogą mieć związek z zadaniami Policji oraz czy są przydatne dla naszej formacji.

  Przeczytaj
 • Reformy w Policji

  09.08.2022 • Mariusz Mrozek

  Lipcowe Święto Policji stanowiło jak zwykle okazję do wielu rozmów i dyskusji o kondycji naszej służby, jej rozwoju i stawianych przed formacją wyzwaniach. W wielu z nich przewijało się słowo reforma i to ono przyciągnęło moją uwagę, a także skłoniło do podzielenia się z naszymi Czytelnikami kilkoma refleksjami w tym zakresie.

  Przeczytaj
 • Jesteśmy ich nauczycielami. Kierownicy z WRD KSP

  09.08.2022 • Daniel Niezdropa

  Dwóch kierowników sekcji kontroli ruchu drogowego w WRD KSP, dowodzi policjantami, którzy od maja do listopada wykonują odpowiedzialne zadania na motocyklach służbowych na terenie Warszawy, a jeżeli zachodzi taka potrzeba to też poza jej granicami. Policjanci mają to szczęście, że ich przełożeni to motocykliści z krwi i kości, rodem ze stołecznej drogówki, którzy mają tak zaszczepioną jazdę na jednośladzie, że współuczestniczenie w służbach i działaniach, to dla nich nic nowego. Nie chodzi tu jednak o to, że ich wyjazd wiąże się wyłącznie z kontrolą policjantów. Wspaniałe jest to, że funkcjonariusze zawsze mogą liczyć na ich wsparcie, merytoryczną poradę i wyjaśnienie zawiłości trudnych niekiedy kontroli drogowych. Podinsp. Wojciech Ratyński i podkom. Marek Gajcy to książkowi przełożeni i jest duże prawdopodobieństwo, że ich dobre wzorce budowania autorytetu będą się objawiać w kolejnych policyjnych pokoleniach. Porozmawiamy z nimi o trudnej służbie na motocyklu i o tym, jak trzeba być ciągle „na fali”.

  Przeczytaj
 • Języki obce w Policji

  09.08.2022 • Karina Pohoska

  Nie od dziś wiadomo, że gdy dochodzi do sytuacji kryzysowych, kluczowa jest natychmiastowa i skuteczna reakcja oraz komunikacja. Jeśli chodzi o kontakt z osobami polskojęzycznymi, problemu jako takiego nie ma. Ale co będzie, jeśli trafi nam się obcokrajowiec, który ni w ząb nie umie nic po polsku, a my w jego języku? Przecież sytuacja podbramkowa, a z takimi się właśnie spotykamy w codziennej służbie, to nie czas, aby zatrzymać się na chwilę i skorzystać z translatora.

  Przeczytaj
 • PROFILER. Kim jest tajemniczy badacz przestępczego „PSYCHE”

  12.07.2022 • Daniel Niezdropa

  To nie wyodrębniony zawód, ani też konkretna, nawet policyjna profesja, chociaż wśród funkcjonariuszy pionu kryminalnego są tacy, którzy w prowadzonych sprawach tworzą podstawowe charakterystyki i profile sprawców. Jednak, aby jeszcze głębiej wejść w umysł przestępcy, poznać jego myśli, wnętrze, nie znając go i nie wiedząc kim jest, trzeba już osiągnąć wyższy poziom „wtajemniczenia”. Pomaga w tym na pewno bycie psychologiem i doświadczenie zdobywane sukcesywnie przez lata oraz praca przy najpoważniejszych sprawach kryminalnych. Tajniki pracy profilera odkryje przed nami jeden z najbardziej uznanych psychologów policyjnych i kryminalnych (mówią, że podobno najlepszy profiler), wykładowca akademicki, a także autor wielu publikacji i książki o tajnikach kryminalnego profilowania psychologicznego – Jan Gołębiowski.

  Przeczytaj
 • Policjantka, Amazonka, Kaskaderka

  12.07.2022 • Daniel Niezdropa

  Policjantka z komisariatu rzecznego, post. Julia Nowakowska odkąd pamięta, jest prawdziwą miłośniczką koni. Sentyment do wierzchowców z dziecięcego hobby przerodził się w prawdziwą pasję. Potrafi się odnaleźć zarówno w stajni, jak i na planie filmowym. Na swoim koncie ma ukończonych wiele kursów oraz szkoleń z różnych dziedzin, które wykorzystuje w służbie i poza nią. Od kilku lat swoją jeździecką pasję łączy z rolą kaskaderki. Zadaliśmy Julii kilka pytań, aby lepiej poznać ten świat wspaniałej przygody.

  Przeczytaj
 • Rafał Baca - Historia jednego specjalsa

  12.07.2022 • Ewa Kacprzyk

  Były pirotechnik i instruktor w Samodzielnym Plutonie Antyterrorystycznym Komisariatu Policji Warszawa Okęcie, operator/instruktor w Wydziale Szkoleniowo-Bojowym Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz koordynator krajowy do spraw pododdziałów antyterrorystycznych Policji.

  Przeczytaj
 • 30 lat Laboratorium Kryminalistycznego KSP

  12.07.2022 • Laboratorium Kryminalistyczne KSP

  To historia rozwoju potencjału ludzkiego, jak i badawczego, wykorzystywanego do zwalczania przestępczości.

  Przeczytaj
 • Jak nas widzą, tak nas piszą

  12.07.2022 • Mariusz Mrozek

  Policja prowadzi od wielu lat świadomą działalność public relations. Nie każdy rozumie lub przyjmuje do wiadomości, jak ważny element stanowi ona w skutecznym zapewnianiu bezpieczeństwa. Utrzymanie pozytywnego wizerunku Policji zawsze było dużym wyzwaniem. Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych stało się to jeszcze trudniejsze. Upraszczając, nie chodzi wyłącznie o to, co przekazujemy opinii publicznej, nagłaśniając nasze sukcesy, ale również o to, co ludzie myślą o Policji, obserwując nas każdego dnia.

  Przeczytaj
 • Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu

  12.07.2022 • Karina Pohoska

  Tak może o sobie mówić mój rozmówca asp. sztab. Marcin Małkiewicz z Wydziału Teleinformatyki Komendy Stołecznej Policji, który niedawno odebrał swoją najnowszą odznakę Honorowego Dawcy Krwi, za oddanie 20 litrów tej życiodajnej substancji. Zwykły niezwykły człowiek opowiedział trochę o sobie naszej redakcji.

  Przeczytaj