Aktualności

  • Detektorysta, Eksplorator i Strażnik Historii

    12.07.2024 • Daniel Niezdropa

    Wykrywacz (detektor), to urządzenie, które pozwala na eksplorację gruntu, a nawet wody w celu zlokalizowania różnych rodzajów metali. To znajomy widok dla amatorów bałtyckiego krajobrazu, którzy mogą zobaczyć na opustoszałych plażach osoby przeczesujące piasek takim urządzeniem. Te poszukiwania nie mają jednak nic wspólnego z odkrywaniem historycznych artefaktów i przedmiotów mających związek z historią i nie takiej eksploracji poświęcimy ten artykuł. Poruszymy w nim natomiast kwestię wykorzystania detektorów i zezwoleń, które należy posiadać, aby legalnie wydobywać „skarby” historii. Zadedykujemy go tym detektorystom, których najważniejszym celem jest odkrywanie tajemnic, aby wyrwane ziemi unikaty pokazać światu i ludziom, edukować i uczyć, nie tylko innych, ale też samemu zdobywać i zgłębiać wiedzę. To nietypowa pasja zrodzona z prawdziwej potrzeby poznawania świata, jego zagadek oraz historii, która ciągle odkrywana, za każdym razem przynosi nam coś nowego, dając wielką satysfakcję tym, których określić można mianem strażników historii. Wśród nich mamy też „naszego człowieka” – naszego, bo wywodzącego się ze środowiska policyjnego, kiedyś dzielnicowego, a obecnie spełniającego się w roli pedagoga w Środowiskowym Domu Samopomocy w Mrozach. Janusz Chmielowski, bo o nim właśnie mowa, należy do Mazowieckiego Stowarzyszenia Pasjonatów Historii „Ryngraf”, które ma na koncie wiele historycznych perełek, odkrytych przy pomocy wykrywaczy metali, między innymi ostatnie poszukiwania niemieckich pocisków V-1 na Pustyni Błędowskiej. W tym artykule podzieli się on z nami nie tylko praktyczną wiedzą na temat wykorzystywanego w eksploracjach sprzętu, ale też opowie trochę o sobie, historycznych odkryciach, muzeum, a także przybliży nam prawne aspekty prowadzenia legalnych eksploracji.

    Przeczytaj
  • W poszukiwaniu Stróżów Prawa - Psychologia w służbie rekrutacji policyjnej

    12.07.2024 • Anna Szreder-Korszeń

    W obliczu rosnących wyzwań bezpieczeństwa publicznego proces selekcji kandydatów do służby w Policji staje się coraz bardziej istotny i wymagający. Nie wystarczy tylko bardzo dobra kondycja fizyczna czy nienaganna przeszłość – równie istotne są cechy psychiczne i emocjonalne kandydatów. W tym kontekście badania psychologiczne odgrywają kluczową rolę w doborze zewnętrznym do Policji, stanowiąc ważny etap procesu rekrutacyjnego.

    Przeczytaj
  • Pierwsza Pomoc Medyczna - Dlaczego policjanci powinni ją znać?

    12.07.2024 • Tomasz Oleszczuk

    Szkolenie funkcjonariuszy ma fundamentalne znaczenie dla jakości wykonywanych przez nich zadań. Od tego, jak dobrze przygotowany do trudów służby jest funkcjonariusz, często zależy bezpieczeństwo, a nawet życie i zdrowie jego samego, a także osób, których dane zdarzenie dotyczy. Mówiąc o właściwym wyszkoleniu policjanta, najczęściej myślimy o technikach samoobrony lub wyszkoleniu strzeleckim, jednak istotne i równie ważne są inne kompetencje, które funkcjonariusz w służbie powinien posiadać. Wśród nich niewątpliwie jest także umiejętność udzielania pierwszej pomocy. O tym, jak ważna jest ta wiedza, opowie nam mł. asp. Mateusz Zając z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji, który jest odpowiedzialny za szkolenie policjantów w tym zakresie. Z wykształcenia pielęgniarz.

    Przeczytaj
  • Krew to Życie

    12.07.2024 • Agnieszka Rucz

    Wielu z Was kojarzy ten slogan, wydaje się banalny, jednak cóż innego można powiedzieć, jak inaczej oddać hołd czerwonej substancji? Krew zawsze fascynowała człowieka. Od najdawniejszych czasów otaczano ją niemal mistycznym szacunkiem, upatrując w niej życiodajnej siły.

    Przeczytaj
  • Każdy w Policji ma szansę

    13.06.2024 • Daniel Niezdropa

    Decyzja o wstąpieniu do służby w Policji powinna być przemyślana, albowiem służba to nie tylko przygoda, to też wielka odpowiedzialność, która wymaga od każdego funkcjonariusza wyjątkowego poświęcenia. Służba na rzecz ludzi, wypełnianie słów policyjnej roty oraz naszej dewizy „Pomagać i chronić” – to zobowiązanie do działania zgodnie z prawem i w granicach prawa na rzecz publicznego bezpieczeństwa. Policyjna rekrutacja pracuje w ostatnim czasie na wysokich obrotach, aby do naszych szeregów zachęcić jak największą liczbę kandydatów, którzy – mając poczucie wyboru mundurowej ścieżki zawodowej – będą pracować nad tym, aby społeczne oceny Policji były jak najlepsze. O tym, że warto – nasi resortowi rekruterzy z Sekcji Doboru oraz policjanci z Wydziału Doskonalenia Zawodowego przekonują każdego dnia. Szczególnie młodzież, bo to do dla nich organizowany jest „Dzień Kandydata” wzbogacany pokazami policyjnych umiejętności i wyposażenia. Duży wkład w tej syzyfowej pracy mają też nasi specjaliści od komunikacji społecznej, którzy poprzez publikacje, zdjęcia i filmy starają się przedstawić wszystko, co najlepsze w naszej formacji, a przede wszystkim ludzi, bo to przez pryzmat ich służby i pracy możemy pokazać, że Policja jest pełna wielu ciekawych osobowości. Każdy ma szansę zostać policjantem, wystarczy tylko chcieć. O tych policyjnych szansach, rekrutacyjnych oczekiwaniach i wymaganiach, przez pryzmat dotychczasowej służby porozmawiamy z Rzecznikiem Prasowym Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Robertem Szumiatą.

    Przeczytaj
  • Dzisiaj mundurek, a jutro mundur

    13.06.2024 • Daniel Niezdropa

    Do lamusa odeszły już dawne szkolne mundurki (znane jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia w publicznej edukacji), w których jedynie tzw. tarcza wskazywała na to, do jakiej szkoły uczęszczają uczniowie. W obecnym szkolnictwie publicznym takiego obowiązku już nie ma, jednak ten szkolny „dress code” można jeszcze spotkać w niektórych szkołach niepublicznych bądź społecznych, lub takich, które z uwagi na charakter i tradycję chcą się w ten sposób wyróżnić. Nie o tym jednak będziemy pisać, a o tym, że bardzo modne i praktyczne, a do tego korzystne dla służb państwowych w Polsce, stało się kształcenie młodzieży na profilach mundurowych, w tym również policyjnych, gdzie uczniowie poznają nie tylko konkretną formację, ale też jej zadania, a przy tym mają możliwość aktywnego uczestnictwa w mundurowych realiach, biorąc udział w konkursach i uroczystościach. Policję poznają przede wszystkim przez pryzmat zajęć z policjantami oraz poprzez wizyty w szkołach, centrach i ośrodkach szkolenia, a także w jednostkach Policji. Wśród uczniów jest wielu takich, którzy kultywują rodzinne tradycje mundurowe i wzorem swoich rodziców i bliskich nie wykluczają tego, że ich zawodowa przyszłość może być jeszcze związana ze służbą w Policji.

    Przeczytaj
  • Nowy Region IPA Warszawa-Wisła

    13.06.2024 • Maciej Stankiewicz

    Mazowiecka Grupa Wojewódzka IPA w Warszawie ogłosiła powstanie nowego regionu o nazwie WISŁA-WARSZAWA. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest mł. insp. Marek Gago Komendant Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, który dostrzegł potrzebę stworzenia przestrzeni umożliwiającej integrację, współpracę i wymianę doświadczeń między funkcjonariuszami. Siedziba nowego regionu mieści się w samym sercu Wisły, czyli na jej centralnym odcinku w Porcie Praskim, skąd każdego dnia operują policyjni wodniacy. Region IPA WISŁA-WARSZAWA ma na celu zacieśnienie więzi między policjantami, poprzez organizację ćwiczeń, szkoleń, seminariów oraz różnorodnych spotkań integracyjnych.

    Przeczytaj
  • Chór Komendy Stołecznej Policji

    17.05.2024 • Daniel Niezdropa

    Chór Komendy Stołecznej Policji to z jednej strony niezwykła wizytówka, coś bardzo oryginalnego związanego z Policją, choć niekoniecznie z codzienną służbą i pracą, a z drugiej strony to sposób na odreagowanie zawodowych trudów, może nawet wyrażenie siebie, spróbowanie swoich sił wokalnych i doskonalenie muzycznego warsztatu. Chór to też zespół, grupa śpiewaków, którzy – tak jak w policyjnej pracy – mogą na sobie zawsze polegać. Żeby jednak wszystko zagrało, potrzebny jest dyrygent, który gestami rąk wskazuje chórowi agogikę i dynamikę utworów. Stołeczną ekipą chórzystów od wielu lat kieruje Sylwia Krzywda-Motyczyńska, która dba o to, aby wykonania artystyczne miały jak najwyższy poziom. Jak każdy dyrygent musi też utrzymywać muzyczną dyscyplinę, jednak panująca w chórze rodzinna i przyjazna atmosfera to także przepis na zgrany zespół. „Przesłuchanie nie boli” – tymi słowami zapraszani są na muzyczne „testy” ci, którzy chcieliby dostać się do elitarnej grupy naszych stołecznych chórzystów.

    Przeczytaj
  • Wodniacy w powietrzu

    17.05.2024 • Kinga Czerwińska

    Policjanci wodni wykonując swoje działania często współpracują z innymi specjalistycznymi komórkami policyjnymi. Nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również profilaktycznie. Komisariat Rzeczny ma w swoim rejonie zaledwie 100 z 1047 km biegu Wisły. Jednakże patrolowanie tych 100 km za pomocą najszybszej policyjnej motorówki zajęłoby kilka godzin. By skrócić ten czas i móc obserwować rzekę np. podczas powodzi, suszy czy poszukiwań zaginionej osoby, funkcjonariusze w ramach współpracy z Zarządem Lotnictwa Policyjnego patrolują interesujący ich rejon śmigłowcem.

    Przeczytaj
  • NURD - Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

    17.05.2024 • Tomasz Oleszczuk

    To oni są grupą najbardziej narażoną na odniesienie urazów w przypadku zdarzenia drogowego. Wśród nich jesteśmy także i my, każdego dnia przechodząc przez przejście dla pieszych, idąc chodnikiem, czy jadąc rowerem lub innym pojazdem jednośladowym. Dlaczego tak bardzo staramy się dotrzeć do tej grupy uczestników ruchu? Czemu właśnie Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego (NURD) są w szczególnym zainteresowaniu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji – opowie nam podkom. Marcin Sulik, Kierownik Sekcji Profilaktyki, w służbie od 17 lat. Prywatnie pasjonat motocykli i pilot dronów.

    Przeczytaj