Świąteczne pomaganie
12.01.2022 • Monika Nawrat
Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania policjantów w świąteczną pomoc. Gratulujemy sił, pomysłów i chęci - dobro wraca podwójnie.
Policjanci oraz pracownicy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I,o których pisaliśmy w grudniowym numerze, zebrali ponad 8000 tysięcy złotych, co przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Dzięki pełnemu zaangażowaniu i chęci pomocy, policjanci spełnili marzenie pana Pawła. Wszystkie rzeczy podstawowe (dla nas przyziemne) trafiły już do jego domu. Ze zbiórki nie tylko udało się kupić vouchery na ubrania, ale również wymarzone książki i plecak. Dzięki darczyńcom opłacono pokój pana Pawła aż do maja przyszłego roku. Potrzebujący nie krył łez wzruszenia, kiedy słowami wdzięczności podziękował policjantom za ten wielki gest. Policjantki, które wyszły z tą niezwykle piękną inicjatywą, dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że na twarzy Pana Pawła ponownie pojawił się uśmiech i łzy wzruszenia.
Foto: Archiwum KRP Warszawa I
W akcję Szlachetnej Paczki włączyli się również funkcjonariusze z Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych KSP. Inicjatorem zbiórki byli: podinsp. Łukasz Szwejkowski i nadkom. Zenon Chomik. Liczba osób pomagająca w akcji była naprawdę spora. W zbiórkę zaangażowali się nie tylko policjanci, ale również pracownicy cywilni i ich rodziny, którzy zdecydowali się wybrać rodzinę z Zambrowa, liczącą trójkę dzieci. Sytuacja finansowa tych serdecznych, lecz ubogich ludzi, wzbudziła u funkcjonariuszy ogromną chęć pomocy. Ojciec choruje na epilepsję, co znacznie utrudnia mu znalezienie stałej pracy. On oraz jego żona brali udział w wielu kursach podnoszących ich kwalifikacje, mimo tego ciężko im było znaleźć pracę, a ich dochód miesięczny wynosi ok. 2500 złotych. Dwie córki Dagmara i Natalia uczęszczają do szkoły, natomiast kilkuletni syn Filip jest przedszkolakiem. Dzieci potrzebowały akcesoriów szkolnych tj. plastelina, kredki, zeszyty. Weekend cudów dla rodziny z Zambrowa okazał się wielkim szczęściem. W przekazanych świątecznych paczkach znalazły się m.in.: laptop, suszarka i akcesoria do włosów, rzeczy niezbędne do szkoły, maszynka do włosów, artykuły chemiczne i wiele innych. Z relacji policjantów wiemy, że paczki były tak ciężkie, że sprawiały trudności z ich doręczeniem. Świadczy to o hojności darczyńców. Po otrzymaniu podarunków, rodzina z Zambrowa podziękowała i sprezentowała własnoręcznie robione upominki. Jedna z córek, napisała list z podziękowaniami. Dla policjantów z Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych KSP największą satysfakcją był uśmiech rodziny, który był bezcenny.
Foto: Archiwum Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych KSP
„Weekend cudów” był niespodzianką dla pani Barbary z Mińska Mazowieckiego. Zarówno policjanci jak i pracownicy cywilni włączyli się w pomoc. Ich celem był zakup vouchera na rehabilitację, artykułów spożywczych i środków chemicznych. Pani Barbara walczy z wieloma chorobami. Niestety w wyniku powikłań po udarze straciła nogę. Cierpi również na niedowład prawej strony ciała, miażdżycę i afazję. W ostatnim czasie zmaga się również z padaczką. W związku z trudną sytuacją życiową starszej kobiety, policjanci bez wahania postanowili zorganizować miejsce zbiórki, był to magazyn Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Sosnkowskiego. Tam chętni darczyńcy mogli przywieźć swoje prezenty i włączyć się do świątecznej akcji. Finalnie pani Basia dostała szansę na rehabilitację i środki niezbędne do życia. Gest mińskiej policji wzbudził ogromne wzruszenie. Jak cytują wolontariusze: „Gdy weszłyśmy, pani Basia od razu się rozpłakała ze szczęścia. Pan Marek również. Oboje byli bardzo wzruszeni. Największe emocje wzbudził voucher na rehabilitację, na którym rodzinie najbardziej zależało, ponieważ pani Basia przygotowuje się do założenia protezy, a to jej bardzo pomoże. Mąż bardzo dziękował za pomoc, po czym wyszedł do pokoju obok i się rozpłakał”. Akcja Szlachetnej Paczki nie była jedynym przejawem pomocy. Policjanci z Komendy Powiatowej w Mińsku Mazowieckim postanowili wesprzeć również domy dziecka. Dzięki zaangażowaniu i powadze sytuacji, funkcjonariusze zebrali fundusze na rzeczy potrzebne do codziennego funkcjonowania tj. stację parową, dozowniki na mydła oraz pieniądze. Pomoc otrzymały domy dziecka w Mińsku Mazowieckim, Falbogach k. Kałuszyna i Siennicy, gdzie wielkim sercem i szlachetnym gestem wykazał się starszy sierżant Daniel Osiak. Funkcjonariusz spotkał się z dziećmi z Domu Dziecka w Siennicy i przekazał im tysiąc złotych. Pieniądze pochodziły z zadośćuczynienia.
Foto: archiwum KPP Mińsk Mazowiecki
Funkcjonariusze i pracownicy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI oraz podległych komisariatów na Białołęce i Targówku również przygotowali liczne prezenty dla dwóch ubogich rodzin z terenu Pragi Północ. W pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowali się również pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy wiedzieli, gdzie mieszkają najbardziej potrzebujący. Policjanci zebrali m.in. kosmetyki, zabawki, słodycze, artykuły szkolne oraz odzież. Dzięki serdecznej postawie praskich policjantów zebrano wiele wspaniałych prezentów. W trakcie obdarowywani pojawiły się łzy szczęścia i wzruszenia. W ramach podziękowań, dzieci jednej z rodzin, Lucjan i Ignacy przybili policjantom "piątki" i wręczyli świąteczną kartę z życzeniami.
Foto: Archiwum KRP Warszawa VI
Funkcjonariusze z Ogniwa Konnego Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych WWP KSP okazali wiele serca i dołączyli do zbiórki darów dla malutkich dzieci. Akcja „Nie bądź sknera, kup pampera!” cieszy się sporym zainteresowaniem. Była to już ósma edycja tego pięknego przedsięwzięcia. Dzięki zaangażowaniu policjantów, chore i potrzebujące wsparcia maluchy, będą mogły przeżyć święta, tak jak inne dzieci. Tegoroczne prezenty w postaci: pieluch, podkładów, chusteczek, kaszek, słoiczków z jedzeniem, nowych ubranektrafiły do Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kraszewie-Czubakach, Domu dla Dzieci w Otwocku, Rodzinnego Domu Dziecka w Podbieli. Oprócz naszych policyjnych jeźdźców do zbiórki dołączyły się również inne wydziały Komendy Stołecznej Policji. Z relacji policjantów wiemy, że paczek było tak dużo, że ledwo zmieściły się w radiowozie. Święta Bożego Narodzenia były idealnym czasem, aby zrobić coś dobrego, szczególnie dla chorych dzieci.
Foto: Archiwum Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP