Pomagamy i Chronimy
15.03.2022 • Mariusz Mrozek
W chwili, gdy zamykamy ten numer SMP bohaterska Ukraina kolejny dzień stawia opór rosyjskiemu najeźdźcy. Działania wojenne wymierzone nie tylko w infrastrukturę wojskową i armię, ale także w ludność cywilną, starców, kobiety i dzieci, spowodowały masowy exodus. Dzisiaj wiemy, że liczba osób przekraczających polską granicę w poszukiwaniu ochrony i bezpiecznego miejsca, przekroczyła milion i cały czas rośnie.
Foto: Rafał Rutkowski
Zapewnienie tym wszystkim ludziom pomocy to olbrzymie wyzwanie, z jakim mierzy się praktycznie całe polskie społeczeństwo. W akcję angażują się władze państwowe, lokalne samorządy, instytucje pozarządowe i osoby prywatne. Te ostatnie na wręcz masową, niespotykaną skalę. Dzięki temu pospolitemu ruszeniu, społecznemu zrywowi, Polska otacza każdego dnia opieką setki tysięcy kolejnych potrzebujących. Na pierwszej linii są także funkcjonariusze służb mundurowych, w tym Komendy Stołecznej Policji i wszystkich podległych jednostek.
Foto: Monika Nawrat
Stołeczni policjanci nie pozostali obojętni wobec tragedii, jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów. Są tam, gdzie wymaga tego sytuacja. Zabezpieczają pokojowe demonstracje, jakie w ostatnich dniach miały miejsce w Warszawie. Organizują i uczestniczą w zbiórkach charytatywnych na rzecz potrzebujących wsparcia uchodźców.
Foto: Rafał Rutkowski
Policjanci są też obecni na dworcach kolejowych, na które docierają uciekające przed wojną matki z dziećmi. Ze spokojem starają się zapewnić im nie tylko bezpieczeństwo i przekazać niezbędne informacje, ale także wywołać choć najmniejszy uśmiech na buziach najmłodszych dzieci, które musiały opuścić bezpieczne domy, zostawić tatę, przyjaciół i wraz z matkami dotarły do Warszawy. Mundurowych w działaniach na Dworcu Centralnym wspierał policyjny „Borsuk”, maskotka stołecznej Policji. W podziemiach dworca kolejowego policjanci rozdawali ukraińskim dzieciom pluszaki i słodkie przekąski.
Foto: Rafał Rutkowski
Te proste gesty przyjaźni miały pomóc dzieciom chociaż na pewien czas zapomnieć o stresie i zwrócić ich uwagę na coś innego niż odgłosy i okropieństwa wojny, których doświadczyły w Ukrainie.
Foto: Rafał Rutkowski
Na profilach społecznościowych stołecznej Policji można zobaczyć nagranie z tych działań. Policjanci dodali do niego taki opis: "Mówi się, że uśmiech jest jedyną rzeczą, która się mnoży, gdy się ją dzieli i że to taka krzywa, co wszystko prostuje. Każdy może podarować komuś uśmiech. Dobro wraca! POMAGAMY I CHRONIMY".
Dodatkowe informacje o działaniach stołecznej Policji na rzecz pomocy uchodźcom znajdziesz na stronie internetowej policja.waw.pl oraz profilach społecznościowych KSP na Twitterze, Facebooku, Instagramie, YouTube oraz TikToku.