Aktualności

Nowe wierzchowce w WWP KSP

17.11.2022 • Tomasz Oleszczuk

Stołeczny Wydział Wywiadowczo-Patrolowy wzbogacił się o cztery konie półkrwi, które zakończyły służbę przygotowawczą i teraz rozpoczną patrole w stolicy. Nie będą to na razie działania przy zabezpieczaniu imprez masowych, ale kontrola terenów zielonych, leśnych i parków. Tak będzie wyglądała ich służba do kolejnej atestacji.


Foto: Tomasz Oleszczuk

Szkolenie koni służbowych odbywa się w systemie atestacji. Aby mogły pracować wśród ludzi, muszą udowodnić, że nie będą zagrażały osobom postronnym. W tym celu przechodzą trening (trwający około roku) w jednostce Policji, po którym odbywa się atestacja I-go stopnia. Dopuszcza ona do służby w warunkach lekkiego obciążenia, w miejscach z niewielkim natężeniem ruchu. Taki koń może patrolować tereny zielone, nie może natomiast uczestniczyć w działaniach związanych z dużym ryzykiem, występującym np. w czasie zabezpieczania imprez masowych. Do tego potrzebny jest atest drugiego stopnia. Na kolejny egzamin zwierzęta będą musiały poczekać co najmniej pół roku.


Foto: Tomasz Oleszczuk

W Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym Komendy Stołecznej Policji pracują 22 konie. 10 (w tym cztery nowe) z atestem I-go stopnia i 12 pełnoprawnych „końskich” funkcjonariuszy z atestem II-go stopnia.Foto: Tomasz Oleszczuk