Aktualności

Budapeszt, kolejny przystanek w projekcie ERASMUS+

15.12.2022 • Karolina Kańka, Robert Koniuszy

Koniec lata i początek jesieni był kumulacją szkoleniowych wyjazdów zagranicznych, których założeniem było poznanie, w jaki sposób policje europejskie zarządzają informacją i wizerunkiem w sytuacjach kryzysowych. Policjanci oraz pracownicy z garnizonu stołecznego, oprócz wspomnianych zagadnień, przyglądali się pracy służb i formacji policyjnych w Portugalii, Francji oraz Hiszpanii. Delegacja z KSP dotarła do kolejnego europejskiego kraju. Oficerowie prasowi z jednostek rejonowych oraz powiatowych, a także przedstawiciel Wydziału Doskonalenia Zawodowego, w ramach programu ERASMUS+, wyruszyli na Węgry, gdzie mogli wymienić się doświadczeniami z budapesztańskimi policjantami. I trzeba przyznać, że jako uczestnicy tego wyjazdu, od samego początku pobytu byli bardzo pozytywnie zaskoczeni merytorycznym i logistycznym przygotowaniem strony węgierskiej.


Foto: Wizyta w Komendzie Głównej Policji w Budapeszcie (Archiwum uczestników wyjazdu)

W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze z Komend Rejonowych Policji: Warszawa II, Warszawa V i Warszawa VI, Komend Powiatowych Policji w Pruszkowie i Wołominie, a także Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.


Foto: Wizyta w Centrum Zwalczania Terroryzmu TEK w Budapeszcie (Archiwum uczestników wyjazdu)

BYLIŚMY ZASKOCZENI GOŚCINNOŚCIĄ

Od pierwszego do ostatniego dnia wizyty policjanci z Budapest Police Headquarters (tłum. Komenda Główna Policji w Budapeszcie) zapewnili nam wspaniałą atmosferę oraz warunki do tego, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o służbie funkcjonariuszy na Węgrzech. Dowiedzieliśmy się o zakresie realizowanych zadań służbowych, mogliśmy zobaczyć proces rekrutacji oraz edukacji, sposób prowadzenia szkoleń zawodowych. I co najważniejsze, zgodnie z założeniami projektu, poznaliśmy węgierskie aspekty zarządzania informacją, zasady współpracy z dziennikarzami oraz sferę działań podejmowanych w sytuacjach kryzysowych. Podczas spotkań i zajęć omówiono też z nami kwestie związane z promocją Policji oraz zawodu policjanta.

DZIEŃ PIERWSZY

Zaraz po przylocie, spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem. Powitał nas kapitan Norbert Antal z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusz ten towarzyszył nam przez wszystkie dni pobytu, zapewniając codzienny transport na zajęcia, wsparcie i fachową pomoc.

W ramach inauguracji projektu, spotkaliśmy się z przedstawicielką Wydziału Komunikacji Komendy Głównej Policji (węg. Rendőrség) w Budapeszcie. Judit Pap przeprowadziła dla nas bardzo rzeczowy wykład. Opowiedziała o tym, jak funkcjonuje Policja w Budapeszcie, przedstawiła szczegółowo jej strukturę, funkcjonowanie poszczególnych komórek, zadania formacji, oczekiwania społeczne, a także główne zagrożenia, z którymi musi zmagać się na co dzień węgierska Policja. Poznaliśmy też tajniki pracy Zespołu Prasowego i specyfikę zadań policyjnych specjalistów od komunikacji społecznej. Zaprezentowano nam też obecne trendy, jakie obowiązują w sferze public relations w węgierskiej formacji, w której za priorytet stawia się przede wszystkim promocję zawodu i organizowanie kampanii zachęcających do wstąpienia do służby w Policji. Na policyjnych stronach internetowych nie ma tylu informacji o zdarzeniach kryminalnych i tyle profilaktyki, co u nas. Podczas rozmowy o social mediach dowiedzieliśmy się, że profil na facebooku mają od niedawna, bodajże od 2019 roku. Jako narzędzia wspomagającego kontakt ze społeczeństwem wykorzystują jeszcze Twittera. Bardzo zależy im na promocji Policji, dlatego organizują wiele festynów miejskich z udziałem orkiestry policyjnej.

Judit oprowadziła nas po komendzie, przedstawiając między innymi węgierskie Centrum Dowodzenia, odpowiednik stołecznego SSK, a także stanowiska pracy oficerów prasowych oraz sale konferencyjne. Tego dnia mieliśmy również zajęcia z profesorem budapesztańskiego uniwersytetu, które dotyczyło komunikacji, zarządzania informacją oraz psychologii public relations. Podczas profesorskiego wykładu poruszone zostały też kwestie odpowiedniej postawy podczas wystąpień publicznych, modulacji głosu, komponowania zdań, asertywności, niepokazywania zbędnych emocji, interpretacji wypowiedzi przez odbiorców. Tego dnia spotkaliśmy się jeszcze z Oficerem Łącznikowym Polskiej Policji w Budapeszcie – podinsp. Bogusławem Kołdysem.

DZIEŃ DRUGI

Kapitan Norbert Antal odebrał nas z hotelu o godzinie 8.00 i pojechaliśmy do oddalonego około 150 km od Budapesztu miasta Miskolc, aby odwiedzić jedyne działające na Węgrzech – Centrum Emergency 112. Tam zaprezentowano nam system, który obsługuje zgłoszenia. Wyjaśniono również, jaki jest czas przyjmowania zgłoszeń, czego dotyczą i w jakich językach są prowadzone rozmowy.

W pierwszej części spotkania mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami z bardzo sympatycznymi oficerami prasowymi z miejscowej komendy, którzy opowiedzieli nam, jak wygląda u nich zarządzanie informacją. Potwierdzili ogólny trend pokazujący większy nacisk na profilaktykę i prewencję w działaniach Policji na Węgrzech. W kolejnym panelu zaprezentowano system operacyjny, za pośrednictwem którego obsługiwany jest nr alarmowy 112 oraz gromadzone i raportowane są informacje statystyczne. Ciekawostką było to, że węgierscy policjanci wykorzystują polski spot, przedstawiający jakie są konsekwencje prawne dla tych osób, które złośliwie wykorzystują połączenia alarmowe, kiedy w tym samym czasie ktoś, kto potrzebuje pomocy, nie otrzymuje jej na czas.

Następnie pojechaliśmy do Centrum Szkolenia Policji w Miskolcu, gdzie zobaczyliśmy wyposażenie sali do ćwiczeń fizycznych. Na strzelnicy natomiast mogliśmy postrzelać z broni (głównie węgierskiej), a później na autodromie wziąć udział w szkoleniu z jazdy w trudnych warunkach.

DZIEŃ TRZECI

Odwiedziliśmy University of Public Service inaczej Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej (skrót UPS węg. Nemzeti Közszolgálati Egyetem) państwową uczelnię, która oferuje programy studiów w służbie publicznej z kompleksowym podejściem koncentrującym się na potrzebach rządu. Kształci przyszłych urzędników, funkcjonariuszy służb państwowych i organów ścigania, ekspertów wojskowych, specjalistów w sferze zarządzania publicznego i spraw międzynarodowych. Innowacyjnie utworzony wydział zajmuje się między innymi nauką o wodzie, co jest powszechnie uważane za nadrzędny cel dbania o przyszłość całej społeczności międzynarodowej.

Ludovika – University of Public Service słynie nie tylko ze światowej klasy edukacji, ale stawia też na tworzenie nowoczesnego, żywego, otwartego i przyjaznego studentom środowiska z najnowocześniejszą infrastrukturą. Na Kampusie Ludovika studenci mogą korzystać z usług kompleksu budynków edukacyjnych, który łączy technologię XXI wieku z tradycją i dziedzictwem dawnej Akademii Ludovika, której początki sięgają 1808 roku. Rezydencja Ludovika oferuje wyjątkowe warunki życiowe w doskonałej lokalizacji w Budapeszcie, z terenami zielonymi i bliskością centrum miasta.

Podczas pobytu na uczelni mieliśmy zajęcia z psychologami w formie warsztatów. Oprócz tego zwiedziliśmy pod okiem instruktorki sale do ćwiczeń oraz symulacji. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się przygotowaniu młodych adeptów do korzystania z długiej broni i wraz z nimi uczestniczyliśmy w zajęciach na świeżym powietrzu (w ćwiczeniach tych wzięło udział 100 mundurowych).

Po tych zajęciach, wzięliśmy udział w wykładzie o historii Uniwersytetu Ludovika, a później zobaczyliśmy stadninę koni policyjnych, w której część mieszkalna (tj. boksy dla zwierząt) znajduje się pod ziemią. Ciekawostką jest fakt, że konie transportowane są na górę i w dół specjalną windą.

DZIEŃ CZWARTY

Pojechaliśmy do Policyjnego Centrum Antyterrorystycznego „TEK” (węg. Terrorelhárítási Központ – ang. Police Counter Terrorism Centre), gdzie szkolą się i pracują policyjni antyterroryści. Zobaczyliśmy tam specjalne motocykle, pojazdy bojowe, busy, osobówki, a także tor przeszkód, wykonany na wzór takiego samego, jak w Orlando (USA), plac do ćwiczeń z samolotem, wagonem metra, basen, siłownię, hale do ćwiczeń, a nawet klatkę z pianki do walk MMA. Antyterroryści przedstawili nam działania, jakie realizowali podczas katastrofy statku Hableány, który miał miejsce 29 maja 2019 roku w Budapeszcie, na Dunaju. Statek turystyczny „Viking Sigyn” zderzył się ze statkiem spacerowym „Hableány” (węg. Syrena), powodując jego natychmiastowe zatonięcie. W wyniku tej tragedii śmierć poniosło 27 osób. Podczas pobytu w „TEK” zobaczyliśmy również mobilne centrum dowodzenia (busa z rozkładanymi ścianami, do których dostawiane są kolejne moduły z pokojem komputerowym, prysznicem i toaletą). Od antyterrorystów otrzymaliśmy na pamiątkę służbowe czapki.

DZIEŃ PIĄTY

Zostaliśmy zaproszeni do siedziby Policji Wodnej nad Dunajem, gdzie najpierw porozmawialiśmy z komendantem, a następnie wypłynęliśmy łodzią policyjną na Dunaj i popłynęliśmy wzdłuż całego Budapesztu. Podczas tego wodnego patrolu, dowiedzieliśmy się, jak wygląda służba na wodzie oraz z jakimi zagrożeniami się zmagają funkcjonariusze patrolujący najdłuższą rzekę Europy.

NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA

To o czym powiedzieliśmy i podkreślimy na koniec, to fakt, że sposób w jaki zostaliśmy przyjęci, jak się nami zaopiekowano, jak zorganizowano nam każdy dzień, w którym nie brakowało tematyki policyjnej z każdej możliwej dziedziny, ale też wielkiej serdeczności węgierskich stróżów prawa, którzy do nas „niebieskich braci” z Polski podeszli z wielką gościnnością i szacunkiem, to wszystko zasługuje na wielki ukłon w ich stronę.


Zdjęcie: materiał promocyjny Policji – oddział ochrony granic