Aktualności

Dobry wybór - POLICJA

19.02.2024 • Tomasz Oleszczuk

Sekcja Doboru Kadr podległa Wydziałowi Kadr KSP jest jedną z najważniejszych komórek organizacyjnych naszej jednostki. To właśnie od osób tam pracujących zależy jakość kadr przyjmowanych jako nowe pokolenia warszawskich policjantów. Jak proces doboru wygląda od „kuchni”, opowie nam kierownik tej komórki organizacyjnej asp. Irmina Retmaniak.


Zdjęcie: Tomasz Oleszczuk WKS KSP

W jaki sposób zachęcamy młodych ludzi do służby w Policji i co możemy im zaoferować jako solidny pracodawca?

Myślę, że możemy zacząć od tego, że oferujemy konkretną wypłatę, ponieważ pieniądze są ważne, kiedy rozpoczyna się karierę zawodową. Dlatego osobom, które nie ukończyły 26 roku życia, możemy zaproponować wypłatę na rękę w kwocie około 5000 złotych. Taka wypłata może wpłynąć na konto zaraz po ukończeniu szkolenia podstawowego.

Sam kurs podstawowy również oferuje znaczne ułatwienia ekonomiczne, ponieważ ma się wtedy zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, które są bezpłatne. Oprócz tego oczywiście dostaje się wypłatę w kwocie ponad 4000 złotych, więc jest to naprawdę solidna oferta pracy/służby.

W obszarze rozwoju zawodowego proponujemy szereg możliwości doskonalenia swoich zainteresowań i pasji. W naszej organizacji możemy doskonalić wszelkie umiejętności sportowe, w tym pływackie lub nurkowe, prowadzenia samochodów lub motocykli, strzeleckie, a nawet trenerskie w przypadku psów czy też koni. Jak widać – możliwości są ogromne, tylko trzeba po nie sięgnąć.

Jak przygotowywany jest dobór do Policji i na czym polega? W jaki sposób przebiega proces rekrutacji?

Zaczynamy oczywiście od złożenia dokumentów. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej, gdzie w zakładce „praca” możemy uzyskać wszelkie niezbędne informacje i pobrać dokumenty. Podstawowym z nich jest podanie do Komendanta Stołecznego Policji i kwestionariusz osobowy, które to uruchamiają od strony formalnej cały proces rekrutacyjny.

Z kolei naszym pierwszym krokiem jest sprawdzenie takiej osoby w dostępnych systemach informatycznych. Jeżeli nawet znajdujemy jakieś informacje o działaniach niezgodnych z prawem, zawsze dokładnie sprawdzamy, jakiego typu było to naruszenie. Czasem na tym etapie proces rekrutacji jest kończony odmownie, w pozostałych przypadkach idziemy dalej. Następnym elementem jest spotkanie informacyjne, na którym sporządzana jest ankieta bezpieczeństwa osobowego.

Później ma miejsce test wiedzy, który składa się z 40 pytań. Jest to etap nieselekcyjny. Jeżeli kandydat nie dostanie żadnych punktów, to i tak przechodzi do kolejnego etapu. Pytania do tej części procesu rekrutacyjnego są udostępnione na stronie Akademii Policji w Szczytnie. Test odbywa się w Oddziale Prewencji Policji w Piasecznie, gdzie po napisaniu części teoretycznej, kandydaci udają się na test sprawności fizycznej. Ta część prowadzona jest przez policjantów z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP. Tu również są określone kryteria, które należy spełnić, ale tym razem jest to egzamin selekcyjny, którego zaliczenie determinuje przejście do kolejnego etapu rekrutacji. Mamy tu do pokonania tor przeszkód w czasie 1 minuty i 41 sekund.

Po zaliczeniu tego testu jesteśmy już po etapie sprawnościowym. Jeśli mamy wątpliwości – co do stanu naszego przygotowania fizycznego lub z innych powodów nie możemy przystąpić do testu, istnieje możliwość przełożenia go na inny termin. W tym celu trzeba napisać podanie z prośbą o przesunięcie terminu testu. Kolejny egzamin odbędzie się po mniej więcej dwóch tygodniach od pierwotnego terminu. Jeśli komuś się nie powiedzie, może przystąpić kolejny raz do tego etapu selekcji po upływie dwóch miesięcy.

Po kilku dniach od przejścia testu fizycznego jest wyznaczany termin badania psychologicznego, który jest wykonywany w Wydziale Psychologów mającym swoją siedzibę po sąsiedzku z naszą Sekcją – przy al. Solidarności 126 w Warszawie. Do tego etapu rekrutacji należy się dobrze przygotować. Jadąc na to badanie, trzeba być wypoczętym, gdyż ten test trwa kilka godzin. W związku z tym należy się wcześniej zaopatrzyć w wodę i coś do jedzenia.

Ta część rekrutacji jest dwuetapowa. Po części testowej na komputerze kolejnym etapem jest rozmowa z psychologiem.

Jeszcze tego samego dnia mamy informację o wyniku tej części rekrutacji. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to wskazywany jest termin rozmowy kwalifikacyjnej, która odbywa się w naszej sekcji w obecności policjanta z wybranej jednostki (Wydziału Ruchu Drogowego, OPP lub z Wydziału Prewencji KSP) oraz naszego pracownika. Tutaj też pytamy kandydata, w jakim rodzaju służby widziałby się w naszej formacji, a także co go skłoniło do dokonania takiego wyboru życiowego. Pod koniec tej rozmowy uzyskujemy informację o jej wyniku. Maksymalną oceną jest 60 punktów, najniższą ilością punktów dopuszczających nas do kolejnego etapu rekrutacji jest 36. Na tym też etapie otrzymujemy skierowanie na komisję lekarską, która właściwie jest ostatnim punktem rekrutacji.

Po uzyskaniu poświadczenia bezpieczeństwa, osoba taka jest wpisywana na listę osób przyjętych do służby. Po tym jest już tylko spotkanie informacyjne przed przyjęciem do służby, po czym otrzymujemy przydział do konkretnej jednostki.

Jakie są możliwości rozwoju kariery w Policji i w jaki sposób możemy zaplanować swoją ścieżkę zawodową?

Myślę, że tutaj dużo zależy od oczekiwań, zainteresowań oraz umiejętności kandydata. Mamy wiele możliwości dla osób, które chciałyby połączyć pasję ze swoim życiem zawodowym. Dla osób kochających zwierzęta są jednostki pracujące z psami służbowymi, dla osób zainteresowanych jeździectwem – pododdział konny, dla fanów motoryzacji – jednostki motocyklowe lub te z ogromną gamą pojazdów służbowych różnych marek i specjalności.

Dla osób zainteresowanych zagadkami istnieje możliwość pracy w służbach śledczych, dla osób interesujących się pierwszą pomocą proponujemy kursy doskonalące, dla fanów broni – zajęcia strzeleckie lub zdobycie uprawnień trenerskich.

W wielu zawodach zmiana profilu wykonywanego zajęcia czasem wiąże się z koniecznością zmiany pracy, a u nas jest taka różnorodność oferowanych zajęć, że każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

Czy są jakieś umiejętności lub zakres wykształcenia, które w specjalny sposób premiuje kandydata do służby?

Oczywiście jest całe mnóstwo takich pożądanych uprawnień
i umiejętności, które są niezbędne do wykonywania wielu zadań w Policji. Jednym z podstawowych jest posiadanie prawa jazdy na samochody osobowe, ciężarowe i motocykle. Każdy z wymienionych kierowców znajdzie w naszym taborze pojazd, który będzie odpowiadał jego kategorii uprawnień.

Już na etapie rekrutacji premiowane są różne zasoby np. wykształcenie wyższe obydwu stopni (licencjat i magisterium), uprawnienia tj. licencje nurkowe, strzeleckie, sportowe, prawo jazdy na różnego rodzaju pojazdy. Te dodatkowe punkty zdecydowanie poprawiają możliwości kandydata co do wyboru miejsca pracy w naszej jednostce.

Wszyscy wiedzą, że Sekcja Doboru zajmuje się przyjmowaniem nowych kandydatów do służby w szeregach Policji. Czy są jeszcze jakieś inne zadania, które wykonują pracownicy tej komórki organizacyjnej? Jeśli tak, to jakie?

Z pewnością, oprócz samej rekrutacji, zajmujemy się również szeroko rozumianą promocją zawodu policjanta. W ramach tych działań prowadzimy swoje social media w popularnych sieciach społecznościowych oraz wspólnie z innymi komórkami organizacyjnymi różnego rodzaju kampanie informacyjne. Najczęściej współpracujemy z Wydziałem Komunikacji Społecznej KSP, w ramach tych działań współtworzymy filmy promujące zawód policjanta i pracę w naszej jednostce. W jednej z serii takich filmów przedstawiona jest cała procedura kwalifikacyjna, gdzie opisane są szczegółowo jej poszczególne etapy.

Stworzyliśmy też możliwość próbnego pokonania toru przeszkód, na którym kandydaci badają swoje możliwości fizyczne i sprawdzają, czy już mogą przystąpić do testu fizycznego, czy też potrzebują do tego dodatkowego przygotowania.

Nasi pracownicy jeżdżą na spotkania do szkół średnich i wyższych, na targi pracy i w inne miejsca, gdzie możemy zaprezentować naszą ofertę pracy osobom zainteresowanym służbą w Policji. Bezpośredni kontakt z potencjalnymi zainteresowanymi pracą w naszej jednostce jest bezcenny.

Jakie są plany na przyszłość, czy są jakieś narzędzia rekrutacyjne, po które zamierzamy sięgnąć w przyszłości?

W przygotowaniu mamy kilka fajnych projektów, które mają na celu dotarcie do najmłodszego pokolenia wchodzącego na rynek pracy. Tworzymy obecnie taką aplikację, dzięki której będzie można złożyć dokumenty on-line. Dzięki temu wszystkie formalności związane z przyjęciem do służby będzie można robić za pomocą telefonu lub przeglądarki internetowej, łącznie ze skanowaniem niezbędnych dokumentów.

Mamy też w planach stworzenie aplikacji, dzięki której kandydat będzie wiedział, na jakim etapie rekrutacji obecnie jest jego sprawa. Dzięki temu zdecydowanie usprawni się komunikacja z chętnymi do pracy i poprawi się ich świadomość całego procesu rekrutacji.

Chcemy także pozyskać oklejone policyjnymi reklamami auto, którym będziemy jeździli na różne imprezy i spotkania, gdzie udostępnimy możliwość przyjęcia dokumentów aplikacyjnych do służby w naszej jednostce.

Dziękuję za rozmowę.