Aktualności

Wakacyjna profilaktyka za nami. Czas ruszyć do szkół

13.09.2024 • Daniel Niezdropa

Czas wakacji i beztroskiej laby minął. Wraz z początkiem września do szkół i przedszkoli wracają dzieci i młodzież. Jednak przerwa od nauki nie oznacza, że w tym czasie nie uczestniczyli w zajęciach pozaszkolnych, organizowanych specjalnie w ramach wakacyjnego wypoczynku. Takie spotkania przygotowują specjaliści z zakresu profilaktyki społecznej, dzielnicowi i policjanci ruchu drogowego, a ich głównym zadaniem jest edukowanie i przestrzeganie przed codziennymi zagrożeniami. W minione wakacje w garnizonie stołecznym wzmocniono działania prewencyjne w obszarze profilaktyki społecznej, prowadząc akcję prewencyjną pod hasłem „Mobilna Profilaktyka”. W tym artykule powiemy trochę więcej o tym rodzaju policyjnej aktywności i zwrócimy uwagę na to, jak wiele pracy, przygotowań i zaangażowania wymaga realizowanie takich spotkań. Wspomnimy też o rozpoczętej od 2 września akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.


Zdjęcie: Spotkanie z policjantką zajmującą się profilaktyką społeczną i dzielnicowym w Parku Miejskim w Mińsku Mazowieckim
(Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

POMYSŁ NA „MOBILNĄ PROFILAKTYKĘ”

W garnizonie stołecznym dostrzeżono potrzebę rozwinięcia działań profilaktycznych w okresie wakacji – szczególnie w zakresie minimalizowania występowania zagrożeń w ruchu drogowym z udziałem dzieci oraz młodzieży. Będąc niechronionym uczestnikami ruchu drogowego, poruszając się na rowerach, hulajnogach, rolkach są bardziej narażeni na urazy zdrowotne, będące efektem zdarzeń drogowych. Młodzi ludzie muszą mieć też świadomość tego, że w rejonie przejść dla pieszych i na nich samych należy zachować szczególną ostrożność.

Dlatego też postawiono na taką formę działań, która pozwoliła policjantom dotrzeć zarówno do młodszych, jak i starszych dzieci oraz młodzieży i w najbardziej rzeczywisty sposób zobrazować zagrożenia w ruchu drogowym oraz przekazać im ważne informacje, mające poprawić ich bezpieczeństwo.


Zdjęcie: Spotkanie z dzielnicowym na placu zabaw w Mrozach (Archiwum KPP Mińsk Mazowiecki)

Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji stał się głównym koordynującym akcję (ale też aktywnie w niej uczestniczył), do której zaangażowano policjantów w całym garnizonie stołecznym. Wyposażeni w urządzenia mobilne, smartfony i tablety mieli dotrzeć do miejsc, w których przebywały dzieci oraz młodzież i wykorzystując dostępne treści multimedialne, zainicjować rozmowy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Do policyjnej akcji zaangażowano też maskotkę Komendy Stołecznej Policji – sierżanta Borsuka.


Zdjęcie: Spotkanie z dzielnicową w Legionowie (Archiwum KPP Legionowo)

Treści profilaktyczne przedstawiano w formie spotów i filmów edukacyjnych dotyczących między innymi: zachowania się na przejściach dla pieszych, korzystania z drogi dla rowerów, posiadania karty rowerowej, jazdy hulajnogą elektryczną, zakładania kasku, przewożenia dziecka na rowerze oraz korzystania z quada. Policjanci, którzy realizowali te zadania, mieli do dyspozycji filmy instruktażowe oraz spoty edukacyjne stworzone przez Wydział Ruchu Drogowego KSP i Wydział Komunikacji Społecznej. I tak wyposażeni w mobilne wsparcie ruszyli w teren…

SKWERY, PLACE ZABAW, BOISKA, PRZEDSZKOLA, KOLONIE, KĄPIELISKA

Te tereny znalazły się w okresie wakacyjnym w szczególnym zainteresowaniu policjantów. Zarówno w kwestii patrolowania, jak i dbania o to, aby nie dochodziło tam do zdarzeń z udziałem najmłodszych, starszych dzieci oraz młodzieży, zagrażających ich bezpieczeństwu.

W tych miejscach pojawiali się regularnie policjanci, których zadaniem był promocja bezpiecznych zachowań w ramach akcji „Mobilna Profilaktyka”. Były to zarówno spontaniczne spotkania, jak i wcześniej zaplanowane do realizacji, wpisane w profilaktyczny terminarz. Często funkcjonariusze łączyli je z aktywną służbą patrolową, sprawdzając, czy w miejscach przebywania dzieci nie dochodzi do czynów przestępczych oraz zjawiska demoralizacji i patologii społecznej.


Zdjęcie: Spotkanie z policjantami z piaseczyńskiej patrolówki (Archiwum KPP Piaseczno)

Każdorazowe spotkanie było okazją do porozmawiania i prezentacji treści edukacyjnych w formie multimediów, czyli wspomnianych wcześniej filmów i spotów. Obejrzany wspólnie w plenerze film był każdorazowo omawiany przez policjantów, którzy uświadamiali poprzez wskazywanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa, jak należy się zachowywać, aby unikać zagrożeń.

I tak policjanci, w zależności od tego, gdzie prowadzili działania profilaktyczne, przekazywali istotne informacje o zachowaniu się w tych miejscach. Na kąpieliskach np. dużo mówili o słuchaniu ratowników, przestrzeganiu regulaminów oraz stosowaniu się do znaków informujących np. o zakazie kąpieli i o tym, jak należy postąpić się w sytuacji, kiedy ktoś topi się i potrzebuje pomocy.

W innych miejscach wiodącym tematem działań profilaktycznych było bezpieczeństwo w ruchu drogowym i tym zagadnieniom policjanci w garnizonie stołecznym poświęcali najwięcej czasu. Zresztą filmy, które opracowano w stołecznym WRD, w punkt trafiały w najważniejsze aspekty drogowego bezpieczeństwa, czyli przejścia dla pieszych, quady, rowery, hulajnogi oraz takie zabezpieczenia przed urazami, jak kaski.

Policjanci mieli duże pole do popisu, a przekazywaną wiedzę teoretyczną wspierali swoją wieloletnią praktyką. Wyświetlane filmy stanowiły często wstęp do dalszych profilaktycznych rozmów i odpowiedzi na pytania, które po ich obejrzeniu, zadawali nie tylko najmłodsi, ale też ich rodzice.

Spontaniczne spotkania w plenerze dla niektórych bywały zaskoczeniem, ale nawet ci sceptycznie nastawieni, po krótkiej rozmowie z policjantem czy policjantką, przekonywali się, że działania funkcjonariuszy służą poprawie bezpieczeństwa. Chętnie rozmawiali z policjantami, przyjmując od nich odblaski, broszury i ulotki informacyjne.

Oprócz tych plenerowych spotkań odbywały się też wpisane w profilaktyczne kalendarium, wcześniej zaplanowane wizyty. Dotyczyło to z reguły kolonii oraz półkolonii, gdzie policjanci wiele uwagi poświęcali bezpieczeństwu harcerzy, skautów i kolonistów, zwracając uwagę na właściwe zachowanie się w sytuacjach kryzysowych, w przypadku pojawienia się na terenie kolonii czy obozowiska osób obcych i powiadamiania Policji oraz służb w sytuacji zagrożenia. Tutaj również spotkania były wzbogacane filmowymi treściami profilaktycznymi i podobnie, jak w przypadku innych spotkań, tutaj również był czas na rozmowę, dyskusję i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnych sytuacji w życiu codziennym.

KONIEC WAKCJI – POCZĄTEK SZKOŁY

Tak, jak podkreśliliśmy na wstępie – koniec wakacji nie zwiastuje końca działań profilaktycznych, realizowanych przez policjantów w garnizonie stołecznym. Wrzesień, jak co roku, będzie wyjątkowo pracowity i bezpośrednio związany z działaniami „Bezpieczna droga do szkoły”. Ta akcja polega na zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa dzieciom oraz młodzieży w rejonie szkół i przedszkoli, niedopuszczeniu do wystąpienia zdarzeń z ich udziałem i zdecydowanej reakcji na każdy przejaw łamania prawa przez kierujących, których zachowanie mogłoby zagrozić bezpieczeństwu uczniów i przedszkolaków. Oprócz swojego wymiaru zapobiegawczego, ma również dużą wartość edukacyjną.


Zdjęcie: Akcja z udziałem policjantów Wydziału Prewencji KSP i KRP Warszawa I

Przykładem takiego działania była akcja zorganizowana 2 września z udziałem policjantów z Wydziału Prewencji KSP i dzielnicowych oraz profilaktyka społecznego z KRP Warszawa I w rejonie Szkoły Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka. Policjanci wspomagani przez maskotkę Komendy Stołecznej Policji sierżanta Borsuka rozdawali odblaski, kamizelki odblaskowe oraz worki na buty z elementami odblaskowymi poprawiającymi widoczność najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Pokazywali też, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami korzystać z przejścia dla pieszych.

Takich działań w całym roku szkolnym będzie jeszcze więcej. Po „Bezpiecznej drodze do szkoły” policyjnych profilaktyków czekają kolejne miesiące pracy u podstaw nad kształtowaniem bezpiecznych postaw dzieci w życiu codziennym.

Spotkania, wizyty oraz prelekcje, zarówno te mające służyć edukowaniu i przestrzeganiu przed zagrożeniami, ale też związane z zapobieganiem demoralizacji oraz naruszaniem porządku prawnego, będą się odbywać na przestrzeni całego roku szkolnego. Oprócz tego kontynuowana będzie współpraca ze szkołami, z dyrekcją, pedagogami, nauczycielami, kuratorium, sądami, aby wspólnie rozwiązywać problemy i wypracowywać standardy i programy prewencyjne, dzięki którym będzie można efektywnie poprawiać poziom bezpieczeństwa.

Profilaktyka społeczna, działania prewencyjne i edukacyjne Policji, które poruszyliśmy w tym artykule – dotyczyły akurat dzieci oraz młodzieży. Jednak grono codziennych odbiorców podobnych treści jest o wiele większe. Dlatego każdy profilaktyk musi pozostawać w swojej dziedzinie takim człowiekiem-orkiestrą i umiejętnie dostosować się do rozmówcy w każdym wieku. To niełatwa dziedzina policyjnej służby, ale umiejętnie realizowana potrafi przynieść wymierne korzyści, poprzez podnoszenie społecznej świadomości w zakresie codziennego bezpieczeństwa.