Aktualności

Powódź

14.10.2024 • Edyta Adamus

Są zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc i szybka reakcja. Zaangażowanie i wysiłek policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie wiele razy przynosiły wymierne efekty, gdy ludziom i mieniu zagrażało niebezpieczeństwo i należało temu zapobiec. Nic dziwnego, że gdy na skutek olbrzymich opadów doszło do powodzi i z dramatyczną sytuacją musieli zmierzyć się mieszkańcy południa Polski, jednymi z pierwszych postawionych w stan gotowości policyjnych sił wsparcia z terenu kraju byli właśnie funkcjonariusze stołecznego OPP. Do dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zostało skierowanych 47 policjantów (jeden pododdział). Z kolei do dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wyruszyła kolumna radiowozów i 100 policjantów, którzy zabrali ze sobą do przekazania dodatkowe rzeczy, w tym kalosze i peleryny. Na tereny powodziowe skierowano także ruchome stanowisko dowodzenia.


Zdjęcia: Archiwum OPP w Warszawie

Stołeczni policjanci, którzy trafili do dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, zostali zadysponowani głównie do pilnowania porządku w Brzegu, Nysie, Głuchołazach i Paczkowie. Ich zadaniem była również ewakuacja ludności z zalanych miejscowości. Na miejscu funkcjonariusze zapewniali bezpieczeństwo na terenach bezpośrednio przyległych do zalanych miejscowości. Policjanci angażowali się we wzmacnianie wałów workami z piaskiem, a także pilnowanie mostów, wałów i kładek. Dostarczali również żywność mieszkańcom, których woda pozbawiła często dużej części dobytku.

 

Na terenie województwa dolnośląskiego policjanci uczestniczyli także w zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych. Pomagali również w usuwaniu skutków żywiołu, sprzątali budynki użyteczności publicznej, ale też mieszkania i domy prywatnych osób, by ich właściciele mogli do nich jak najszybciej wrócić. Także tutaj zaopatrywali potrzebujących w żywność i rzeczy pierwszej potrzeby.

 

Zarówno na terenie województwa dolnośląskiego, jak i opolskiego nasi funkcjonariusze patrolowali tereny pod kątem zapobiegania kradzieżom. Powódź przyniosła duże zniszczenia dobytku wielu ludzi. Ludzką tragedię chcieli wykorzystać szabrownicy kradnący pozostawione mienie. Mundurowi zwalczali ten proceder.

W akcję pomocową zaangażowani byli również policjanci z Komisariatu Rzecznego, którzy przeszkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obsługi łodzi ratunkowych wykorzystywanych na zalanych terenach. Mundurowi przekazali także sprzęt ochronny: wodery, kalosze, rzutki ratunkowe i worki do napełniania piaskiem. Zabezpieczono również sprzęt oświetleniowy w postaci reflektorów (szperaczy) oraz samochód terenowy i łódź ratunkową.

  

Do działań włączyła się także stołeczna drogówka, której funkcjonariusze prowadzili pilotaże samochodów ciężarowych z najbardziej potrzebnymi artykułami, systematycznie przekazywanymi przez mieszkańców Warszawy na rzecz powodzian.