Aktualności

Jak pracuje stołeczne Laboratorium Kryminalistyczne

20.11.2024 • Tomasz Oleszczuk

Bez ich ciężkiej pracy nie byłoby możliwe postawienie przed sądem wielu groźnych przestępców. Ich skrupulatne działania często na miejscu zdarzenia przynoszą zaskakujące wnioski dowodowe. Rzetelni, pomocni i to właśnie ich opinia czasem decyduje o tym, czy podejrzany trafi za kratki. O kim mowa, oczywiście o policjantach oraz pracownikach cywilnych w białych kitlach z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji, którzy swoimi opiniami wspierają pracę wykrywczą policjantów, sędziów i prokuratorów naszego i nie tylko garnizonu. O ich pracy opowie nam naczelnik tej komórki organizacyjnej KSP mł. insp. Agnieszka Tatara-Miśkiewicz.


Zdjęcie: Tomasz Oleszczuk

Jak, długo pracuje Pani w Policji i czy kariera zawodowa była od początku związana z Laboratorium Kryminalistycznym? Czy od samego początku w laboratorium, jak wyglądały poszczególne etapy służby w Policji?

W laboratorium kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji pracuję od zawsze, bo jest to moja pierwsza praca po zakończeniu studiów wyższych. Pracując tu już ponad 23 lata, przeszłam wszystkie szczeble kariery laboratoryjnej, dochodząc do funkcji naczelnika laboratorium.

Z wykształcenia jestem biologiem, ze specjalnością w mikrobiologii. Jest to związane z tym, że zawsze pasjonowały mnie różnego rodzaju mikroformy życia biologicznego i właśnie z tą dziedziną nauki postanowiłam związać swoje życie.

Gdy tylko podjęłam służbę w laboratorium, to trafiłam do Sekcji Badań Biologicznych zajmujących się raczkującymi wtedy badaniami ludzkiego DNA. Najpierw jako pomocnik przy pracach technicznych, następnie jako technik przygotowujący materiały do badań niezbędne do wydania opinii kryminalistycznej przez innych biegłych. Kolejnym krokiem było kandydowanie na biegłego z dziedziny biologii i uzyskanie uprawnień biegłego z zakresu genetyki sądowej, które to posiadam do chwili obecnej.

Nawet teraz przy ogromnym natłoku zajęć związanych z zarządzaniem i administrowaniem Laboratorium Kryminalistycznym czasem zaglądam na ciąg badawczy, zerkając na wyniki badań lub weryfikując materiał badawczy do badań DNA. Właśnie tego mi najbardziej brakuje w mojej obecnej pracy naczelnika laboratorium, ale staram się nie tracić styczności z żywą pracą laboratoryjną.

Wracając do początków mojej kariery, to właściwie nie wiedziałam, z czym wiąże się praca w laboratorium kryminalistycznym i nigdy nie przypuszczałam, że zwiąże się z tym miejscem na wiele lat, traktując je jako spełnienie marzeń o moim życiu zawodowym. Ponadto sprzęt, w który w tamtych latach było wyposażone nasze laboratorium, widywałam tylko na obrazkach czasopism fachowych, a tu na żywo zobaczyłam najnowsze wówczas technologie badawcze. Poczułam się trochę jak dziecko w sklepie ze słodyczami, które może bez przeszkód z nich korzystać. Oczywiście wszystkiego uczyłam się w trakcie pracy, korzystając z doświadczenia moich starszych kolegów i koleżanek.

Po przejściu kolejnych etapów kariery zawodowej i uzyskaniu uprawnień biegłego w niedługim czasie zostałam kierownikiem Sekcji Biologii, a następnie po kilku kolejnych latach zastępcą naczelnika. Od tego roku jestem naczelnikiem LK KSP.


Analizator genetyczny 3500 XL
Zdjęcie: Tomasz Oleszczuk

Czym zajmuje się Laboratorium Kryminalistyczne w KSP i jakie są komórki organizacyjne wchodzące w skład jednostki?

W skład naszego laboratorium wchodzi 1 sekcja logistyczna i 6 sekcji badawczych zajmujących się podstawowymi i najważniejszymi dziedzinami badań kryminalistycznych.

Sekcje badawcze to: Daktyloskopia, Badania Dokumentów, Technik Audiowizualnych, Badań Chemicznych, Biologii i Osmologii oraz Sekcja Mechanoskopii (dzieli się na trzy pracownie: badań wypadków drogowych, broni i balistyki i badań mechanoskopijnych). W skład LK KSP wchodzą ponadto: Stołeczny Koordynator ds. Techniki Kryminalistycznej, odpowiedzialny za prawidłowe działanie techników kryminalistyki w garnizonie stołecznym oraz Zespół do Spraw Jakości, do którego zadań należy wdrażanie, utrzymanie i doskonalenie w laboratorium systemu zarządzania zgodnie z normą PN EN ISO/IEC 17025. Celem działalności wszystkich sekcji badawczych jest wydawanie opinii kryminalistycznych na potrzeby postępowań przygotowawczych.

Czym charakteryzują się sekcje wchodzące w skład Laboratorium Kryminalistycznego?

Podstawową cechą, która przychodzi mi obecnie na myśl, jest ogromna różnorodność sekcji działających w LK. Każda z nich ma swoich wyjątkowych specjalistów, biegłych ściśle wyspecjalizowanych w dziedzinach kryminalistyki. W naszej komórce organizacyjnej są biegli z 13 specjalizacji badań kryminalistycznych. Należy tu dodać, że sam proces szkolenia i uzyskania uprawnień biegłego jest czasochłonny i zajmuje kilka lat.

Zacznijmy od Sekcji Daktyloskopii, zajmującej się badaniem śladów dermatoskopijnych (linii papilarnych, odcisków ucha, czerwieni wargowej) oraz rękawiczek. Biegli oceniają i typują ślady daktyloskopijne pozostawione i zabezpieczone na miejscach zdarzeń, na przedmiotach, w tym narzędziach służących do popełnienia przestępstw, w celu przeprowadzenia badań porównawczych lub identyfikacyjnych w ramach policyjnych baz informatycznych. W skład tej sekcji wchodzą cztery pracownie, w tym pracownia identyfikacji daktyloskopijnej, prowadząca badania porównawcze zmierzające do identyfikacji osób na podstawie ujawnionych śladów linii papilarnych.

Pracownia automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej, do której zadań należy wstępna analiza śladów daktyloskopijnych głównie pod kątem ich wykorzystania w systemie AFIS.

Pracownia wizualizacji śladów daktyloskopijnych zajmuje się ujawnianiem metodami laboratoryjnymi (fizykochemicznymi) śladów na zabezpieczonych w całości przedmiotach.

Ostatnią jest pracownia badań traseologicznych, gdzie ujawniane są ślady traseologiczne pozostawione na miejscu zdarzenia i na przedmiotach. Biegli pracowni najczęściej identyfikują obuwie, co pośrednio prowadzi do identyfikacji osób na podstawie pozostawionych śladów spodów obuwia. Ślady traseologiczne to również tropy zwierząt oraz odwzorowania opon i kół wszelkiego rodzaju pojazdów.

Daktyloskopia to najstarsza i jedyna dziedzina kryminalistyki, pozwalająca na identyfikację indywidualną ze 100% pewnością.Podobnie jak każdy człowiek ma inne linie papilarne, tak również ma zupełnie inny charakter pisma. Kolejną sekcją jest Sekcja Badań Dokumentów, pisma ręcznego i podpisów złożonych na dokumentach. W jej skład wchodzą dwie pracownie, pierwszą jest pracownia klasycznych badań dokumentów, czyli analiza porównawcza rękopisów, identyfikacja osób oraz analiza cech indywidualnych badanego na podstawie analizy tekstu.

Drugą jest pracownia technicznego badania dokumentów, która zajmuje się określeniem autentyczności dokumentów, technik ich wytwarzania, a także szacowaniem wielu zapisów. Tu analizowane są wszelkie formy fałszerstw różnego rodzaju dokumentów oraz identyfikacja urządzeń do tego służących. Zajmujemy się również badaniem dokumentów zniszczonych.

Sekcja Technik Audiowizualnych dzieli się na Pracownię Badań Cyfrowych Nośników Danych, której zakres badań obejmuje m.in. wykonywanie kopii obrazu z zapisów wizualnych, wyodrębnienie z zapisów wizualnych kadrów i ich edycję, zabezpieczanie danych z nośników cyfrowych, a także odczyt zawartości telefonów komórkowych, zabezpieczanie zapisów z cyfrowych rejestratorów obrazów, badania identyfikacyjne utrwalonych obiektów i miejsc na podstawie zapisów (np. odzieży, pojazdów, numerów identyfikacyjnych) oraz ich autentyczności.

Następna pracownia, najmłodsza w LK KSP, bo powołana w 2021 roku to Pracownia Badań Informatycznych. Specjalizuje się ona w badaniu sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, ustalaniu przeznaczenia urządzeń informatycznych, ich sprawności oraz zawartości ich pamięci, ustalaniu i analizy zawartości cyfrowych nośników danych. Dodać należy, że Pracownia Badań Informatycznych wymaga dużych nakładów finansowych, w związku z potrzebą stałych aktualizacji, odnawiania licencji i oprogramowania Forensic, czyli narzędzi do informatyki śledczej. Dzieje się tak, ponieważ szybkość rozwoju rynku informatycznego postępuje w błyskawicznym tempie również w darknecie.

Kolejną jest Sekcja Chemii z bardzo szerokim zakresem badań chemicznych. Działalność biegłych z tej specjalności nie ogranicza się tylko do identyfikacji środków odurzających i substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych oraz środków zastępczych. W pracowni analizowane są wyroby alkoholowe pod kątem oznaczania ilościowego etanolu oraz identyfikacji skażalników. Bada się również pozostałości popożarowe i identyfikuje substancje łatwopalne, substancje drażniące i obezwładniające oraz wszelkie n/n substancje, które można zidentyfikować dostępnymi metodami badawczymi. W skład sekcji wchodzi ponadto Pracownia Badań Płynów Ustrojowych na zawartość alkoholu, czyli ustalaniu zawartości alkoholu etylowego w krwi rzadziej w ciałku szklistym oka czy w moczu.

Sekcja Biologii i Osmologii, czyli kolejna z naszych komórek organizacyjnych, dzieli się na dwie specjalizacje. Pierwszą jest genetyka sądowa zajmująca się identyfikacją człowieka (sprawcy, ofiary) na podstawie badań metodami biologii molekularnej wszelkich śladów biologicznych tj. krew, ślina, nasienie itp. pozostawionych przez człowieka na miejscu zdarzenia i zabezpieczonych na materiale dowodowym, a druga zajmuje się identyfikacją osmologiczną, czyli badaniem śladów zapachowych ludzi zmierzającym do ustalenia tożsamości.

Oczywiście do badań osmologicznych potrzebne są specjalnie wyszkolone psy, których aktualnie mamy sześć. Mamy także dwie świetnie zapowiadające się policjantki zajmujące się tą tematyką, które w najbliższym czasie przystąpią do egzaminu na biegłego z zakresu osmologii (w chwili publikacji materiału po pozytywnie zdanym egzaminie). Zazwyczaj w procesie dowodowym prowadzący postępowanie stara się wzmacniać materiał dowodowy uzyskany z ekspertyzy osmologicznej innymi badaniami, lecz nie zdarzyło się, aby właśnie to kolejne badanie przyniosło inny wynik niż osmologia.

Następną sekcją jest mechanoskopia, w skład której wchodzą trzy pracowanie. Pierwszą jest Pracownia Badań Mechanoskopijnych. Biegli zajmują się identyfikacją narzędzi na podstawie śladów ich użycia, badaniem wkładek zamków, badaniem kluczy, uszkodzonych szyb, znaczników, a także badaniem na całość (czy dane fragmenty stanowiły w przeszłości całość). Prowadzone są tam także badania identyfikacyjne pojazdów, ich podzespołów oraz badaniem autentyczności oznaczeń seryjnych.

Druga jest Pracownia Badań Wypadków Drogowych, gdzie na podstawie akt sprawy bądź osobistego udziału w oględzinach miejsc i pojazdów przez naszych biegłych, rekonstruowane są wypadki drogowe. Biegli potrafią również odczytać dane pojazdów rejestrowane automatycznie w momencie zderzenia pojazdów.

Ostatnią w tej sekcji, ale nie mniej istotną niż pozostałe jest Pracownia Badań Broni i Balistyki z bardzo szerokim zakresem działania. Głównym zadaniem jedynego biegłego tej pracowni jest ustalanie rodzaju, typu, modelu oraz kalibru broni palnej i amunicji oraz określenie ich do zdatności do oddania strzału.


Pracownia Badań Genetycznych Laboratorium Kryminalistycznego KSP
Zdjęcie: Tomasz Oleszczuk

Jakim sprzętem dysponujecie i czy w ostatnim dwudziestoleciu nastąpił rozwój technologiczny urządzeń, z których korzystacie?

Moje początki pracy w LK KSP wiązały się z tym, że opinie pisaliśmy ręcznie. I choć sprzęt laboratoryjny w tamtym czasie był nowoczesny, to prace kancelaryjne trzeba było wykonać osobiście i ręcznie. Taka odręczna opinia wędrowała do stenotypistki w kancelarii, gdzie była przepisywana na maszynie do pisania. Do tej pory mam wzory ekspertyz z tamtych czasów, na których uczyłam się pisać opinie kryminalistyczne.

Jak porównuję czasy obecne, to widzę, że nastąpił ogromny skok technologiczny. Nie dotyczy on tylko sprzętu laboratoryjnego, ale także całego zakresu pracy administracyjno-biurowej. Oczywiście mamy teraz takie urządzenia, które nie ustępują najlepszym światowym laboratoriom i wciąż śledzimy najnowsze trendy i wynalazki w sferze urządzeń badawczych tak, aby wprowadzać te innowacje do naszego laboratorium.

I choć wiele można powiedzieć o nowoczesnych urządzeniach, to metodyka badań w niektórych dziedzinach pozostała niemalże bez zmian. Ze względu na technologię znacznym zmianom uległy jakość prowadzonych badań i ich automatyzacja, co przekłada się na szybsze otrzymywanie dokładniejszych wyników. Co kiedyś trzeba było wykonywać ręcznie, to teraz w dużej części wykonuje maszyna. To właśnie ta automatyzacja procesów badawczych i czułość aparatury jest największym osiągnięciem współczesnej nauki.

Nastąpiła również miniaturyzacja urządzeń badawczych i te, które kiedyś miały pokaźną wielkość i potrafiły ważyć kilkaset kilogramów, obecnie są znacznie mniejsze i lżejsze, a przy tym precyzyjniejsze.

Gdy zaczynałam służbę w Policji, to w tym czasie kończyła się era identyfikacji osób na podstawie grup krwi i nieśmiało zaczynała wchodzić identyfikacja na podstawie DNA. Naszą pracę zaczynaliśmy z możliwością identyfikacji 2-3 układów genetycznych, później był przełom technologiczny, który umożliwiał badanie 10 grup polimorficznych genomów z ręcznie prowadzonym ostatnim etapem badań analizy genetycznej, który polegał na wylewaniu żelu poliakrylamidowego pomiędzy dwoma szybami, a następnie długotrwałym procesie barwienia, w celu uwidocznienia tzw. prążków DNA, co wymagało dużych umiejętności i nakładu pracy. Obecnie ten proces jest w pełni zautomatyzowany, polimer znajduje się w cieniutkich kapilarach, a wyniki można po prostu wydrukować po analizie w komputerze za pomocą specjalnego programu.

Z pewnością ogromny przełom nastąpił w zakresie badań genetycznych, ale dotyczył on również innych dziedzin badawczych, choć może nie był tak spektakularny, jak w genetyce.

Wprowadzenie nowych technologii konieczne było również w związku z pojawieniem się nowszej generacji materiałów dowodowych, takich jak dokumenty z chipem, do których badania konieczne jest posiadanie czytników dokumentów biometrycznych. Kiedyś też nie było podpisów składanych przy użyciu rysika, do których badania potrzebne jest komputerowe stanowisko badawcze wraz z oprogramowaniem do badania podpisów biometrycznych, jak również tablety do pobierania podpisów biometrycznych. Sprzęt taki posiada nasze laboratorium.

Kolejnym nowoczesnym urządzeniem obecnie bardzo ułatwiającym pracę w terenie, a o którym w przeszłości można było tylko pomarzyć, jest przenośny spektrometr wykorzystujący efekt Ramana. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom aparat jest nieoceniony podczas oględzin miejsc nielegalnej produkcji narkotyków. Wysoka precyzja i szerokie biblioteki widm pozwalają na wstępną identyfikację narkotyku już na miejscu, a także umożliwiają eliminację substancji niezwiązanych z produkcją bez konieczności przewożenia ich do laboratorium.

 


Zdjęcia: Tomasz Oleszczuk

Czy oprócz codziennych obowiązków bierzecie udział w innych przedsięwzięciach? Jeśli tak, to w jakich?

Oczywiście zajmujemy się wieloma różnymi projektami i część z nich nie jest związanych z codzienną pracą laboratoryjną. Takim był wyjazd naszego koordynatora do spraw techniki kryminalistycznej na Ukrainę związany z badaniem zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi, który za pomocą skanera 3D do obrazowania przestrzeni dokumentował ich skalę.

Oprócz tego uczestniczymy w oględzinach najpoważniejszych miejsc zdarzenia, gdzie nasi biegli wspierają miejscowych techników i policjantów dochodzeniowo-śledczych, zabezpieczają ślady, a często również wstępnie je badają na miejscu, co pozwala kontekstowo ocenić znaczenie ujawnionego śladu czy przedmiotu oraz wytypować materiał badawczy do dalszych badań.

Czy angażujecie się też w promocję zawodu policjanta, pokazy oraz zajęcia edukacyjne?

Często bierzemy również udział w przedsięwzięciach związanych z promocją Policji, gdzie prowadzimy pokazy specjalistycznego wyposażenia np. walizki daktyloskopijnej, czy pobierania odcisków palców. Organizujemy również praktyki w ramach doskonalenia zawodowego dla aplikantów prokuratorskich, którym pokazujemy tajniki naszej pracy laboratoryjnej i uczymy zakresu naszych badań, co jest niezwykle potrzebne przy pisaniu postanowień o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego.

A szkolenia, czy też prowadzicie?

Prowadzimy także szkolenia dla funkcjonariuszy techniki kryminalistycznej, dochodzeniowców z podległych jednostek z garnizonu stołecznego, z zakresu prowadzenia oględzin i zabezpieczania śladów. To ważne i potrzebne szkolenia, na które jest duże zapotrzebowanie nie tylko ze strony policjantów, którzy zabezpieczają miejsce oględzin, ale również biegłych prowadzących badania tych śladów. Całość tych działań składa się na wynik w postaci opinii kryminalistycznej.

Poza tym współdziałamy w organizacji różnego rodzaju wewnętrznych konkursów np. dla policjantów pionu kryminalnego, techników kryminalistyki itp. To bardzo ważne aktywności dydaktyczne, które wpływają na jakość naszej codziennej pracy.

Czy oprócz krajowych projektów, bierzecie może udział w przedsięwzięciach międzynarodowych?

To prawda, uczestniczymy również w przedsięwzięciach międzynarodowych. Ostatnio zakończyliśmy projekt badawczy finansowany przez Norweski Instrument Finansowy, z zakresu badania dokumentów, z którego skorzystało 1500 policjantów z całego kraju.

Projekt pn. „Dokumenty-bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna” zaskoczył nas ze względu na duże zainteresowanie służb, a także wspomógł funkcjonariuszy w przenośne testery autentyczności dokumentów, więc szkolenie i wyposażenie w nowe środki działania przyniosły nam jako formacji ogromne korzyści. Dzięki temu programowi otrzymaliśmy urządzenie do pełnej kontroli różnego rodzaju dokumentów o nazwie VSC 8000 HS (videospektrokomparator) oraz mikroskop cyfrowy o wysokiej rozdzielczości obrazu, co czyni naszą pracownię technicznych badań dokumentów jedną z najlepiej wyposażonych w kraju.

Jako komórka organizacyjna KSP, ile wykonujecie ekspertyz w ciągu roku? Jakiego typu one są? I czy wykonujecie je tylko na użytek Komendy Stołecznej Policji?

W ciągu roku wykonujemy około 3500 ekspertyz i są to głównie opinie sporządzane dla komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji.

Zdarza nam się wykonywać opinie dla innych jednostek w kraju, które nie posiadają tak wyspecjalizowanych laboratoriów kryminalistycznych. Wykonujemy ekspertyzy dla komend wojewódzkich Policji, a także dla innych jednostek w kraju w zakresie, w którym nie mają zdolności badawczych. Obecnie w całej Polsce są tylko dwie pracownie osmologiczne (KSP i KWP Kraków), wobec czego wykonujemy bardzo dużo ekspertyz dla innych jednostek z północnej i środkowej części kraju.

Oczywiście wykonujemy także ekspertyzy bezpośrednio na zlecenie sądów i prokuratur, ale są to najczęściej pilne sprawy na tzw. cito, które wynikają z potrzeb bieżących postępowań lub konieczności zbadania jakiegoś nowego dowodu w sprawie. Niewiele jest takich zleceń, ale są one absorbujące i najczęściej wiążą się z odłożeniem bieżących zadań na półkę.

Czasem są również badania kompleksowe, gdzie dany dowód badany jest w kilku pracowniach. To również wymaga odpowiedniej koordynacji podejmowanych działań.

Typy ekspertyz według podziału na dyscypliny naukowe są związane z poszczególnymi specjalizacjami np. ekspertyza pisma ręcznego, mechanoskopijna itd., ale w naszej pracy mamy również ekspertyzy identyfikacyjne, gdzie porównujemy ślady z materiałem porównawczym np. daktyloskopijne czy biologiczne.

Jaki zakres Waszej pracy sprawia najwięcej trudności? Czy są to materiały porównawcze zabezpieczone do badań, czy też koszt materiałów i odczynników używanych do przeprowadzenia badań?

No cóż, największym wyzwaniem jest duża ilość zleceń na przeprowadzenie ekspertyz, szczególnie z dziedziny chemii i genetyki. Taki duży wpływ spraw powoduje, że czasem ciężko jest nam nawet wskazać konkretny termin wykonania opinii. Zwłaszcza że to właśnie w tych dziedzinach najczęściej pojawia się konieczność pilnego wykonania badań.

Spora ilość spraw wykonywanych w trybie pilnym (poza kolejnością) jest pewnym utrudnieniem, gdyż wtedy inne ekspertyzy muszą czekać na swoją kolej, a brak systematyczności nie wpływa dobrze na prace badawcze. Zazwyczaj takim opiniom towarzyszy zainteresowanie medialne i duża presja czasu, a także oczekiwanie precyzyjnego wyniku, co nie zawsze – ze względu na charakter sprawy bądź rodzaj ekspertyzy – jest możliwe do osiągnięcia.

Kłopotem bywa również niewłaściwie pobrany materiał porównawczy albo źle pobrany lub zabezpieczony materiał dowodowy. To wszystko powoduje, że wydanie precyzyjnej opinii może być utrudnione.

Mam taką refleksję, że coraz rzadziej policjanci prowadzący oględziny miejsca zdarzenia pochylają się nad zabezpieczonym przedmiotem z należytą uwagą i wnikliwością i zamiast samodzielnie zabezpieczyć ślad, w całości przesyłają przedmiot do laboratorium. W ten sposób presja czasu zostaje przeniesiona na nas, a poza tym wiąże się to z koniecznością wykonania pracy czysto technicznej w laboratorium. To dodatkowo absorbuje czas biegłego, który w tym czasie mógłby wykonywać już badania.

Jaka będzie przyszłość pracy laboratoryjnej? Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić człowieka w takich pracach?

Uważam, że w niedalekiej przyszłości powstaną jeszcze lepsze i bardziej wydajne urządzenia badawcze, będzie postępował proces automatyzacji procesów, miniaturyzacji i coraz większej multifunkcjonalności. Jednocześnie nie uważam, żeby sztuczna inteligencja wyparła z tej dziedziny badań człowieka. W tej pracy analitycznej, interpretacyjnej w zakresie analizy wyników i wydania opinii ludzie będą jeszcze bardzo długo nie do zastąpienia. Opinia jest bardzo ważnym elementem procesu, a biegły ją wydający podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, czy fałszowanie opinii.

Ten proces powstawania ekspertyzy związany jest z indywidualnym traktowaniem każdego badanego elementu, a oparty jest na dogłębnej wiedzy i doświadczeniu biegłego. Wątpię więc, że w najbliższym czasie będzie możliwe zastąpienie go maszyną.

Jakie są plany związane z przyszłością Laboratorium Kryminalistycznego KSP?

Najbardziej zależy mi na zachowaniu płynności badań prowadzonych w naszym Laboratorium i systematycznym uzupełnianiu kadry laboratoryjnej. Ciągłość działania i praca młodych pracowników laboratorium z doświadczonymi starszymi ekspertami – daje nam rękojmię posiadania najlepszych kadr i sukcesję wiedzy i umiejętności każdego pokolenia funkcjonariuszy i biegłych naszego laboratorium.

Jakie kadry, pracownicy, w jakich specjalizacjach – są pożądani do pracy w LK KSP?

Bardzo chciałabym przyjmować w nasze szeregi nowych wykształconych pracowników, specjalizujących się w chemii, genetyce i informatyce, stąd też nasze aktywne działania promocyjne podejmowane przez LK. Właśnie pozyskaliśmy świetną, nową pracownicę bezpośrednio po studiach chemicznych do pracy w laboratorium, co uważam za nasz duży sukces.

Co jest najważniejsze w funkcjonowaniu Laboratorium Kryminalistycznego?

Bardzo mi zależy na tym, aby stworzyć dobre warunki do pracy w naszym Laboratorium, a ludzie, którzy na co dzień tu pracują, aby mieli przyjemność z przychodzenia do pracy. Bardzo ich cenię i szanuję, gdyż są to pasjonaci, dla których tak jak dla mnie laboratorium jest najważniejszym miejscem na świecie.

Dziękuję za rozmowę.