Aktualności

„Warszawa Chroni” - Jesteśmy dla mieszkańców

18.12.2024 • Tomasz Oleszczuk

Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji poza codzienną służbą na ulicach miasta, angażują się w wiele innych przedsięwzięć dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom stolicy. Oprócz codziennej profilaktyki bezpieczeństwa, prowadzonej w poszczególnych dzielnicach, w ostatnim czasie zaangażowali się w najnowszy pogram stołecznego ratusza pod nazwą: „Warszawa chroni”. O tym, jaki udział w tym projekcie ma Komenda Stołeczna Policji, opowie nam podinsp. Karolina Makos z Wydziału Prewencji KSP.


Zdjęcie: Marek Szałajski (pozostałe – Karolina Makos, Tomasz Oleszczuk)

„Warszawa chroni” to program skierowany do mieszkańców stolicy. Jakie są jego główne cele?

Władze miasta stołecznego Warszawy opracowały program pod nazwą „Warszawa chroni”. Jest to pakiet działań i inwestycji przygotowany w celu ochrony ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych, służący także do adaptacji infrastruktury miejskiej w celu przeciwdziałania różnego rodzaju zagrożeniom.

W tym pakiecie zaproponowano pięć zagadnień stanowiących trzon proponowanych rozwiązań. Wśród nich są:
• Organizacja miejsc schronienia.
• Zabezpieczenie miejsc dostępu do wody.
• Zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów m.st. Warszawy.
• Zakup odpowiedniego sprzętu.
• Edukacja mieszkańców stolicy w zakresie bezpieczeństwa.

To właśnie ten ostatni punkt programu w największym zakresie realizowany jest już przez Policję w Warszawie. Obszar edukacyjny w sferze bezpieczeństwa mieszkańców stolicy zainicjował realizację całego projektu podczas zorganizowanego w dniach 7-12 października „Tygodnia bezpieczeństwa”.


Zdjęcie: Marek Szałajski (pozostałe – Karolina Makos, Tomasz Oleszczuk)

Jaka jest rola stołecznej Policji w realizacji tego programu?

Już od kwietnia br. nasi policjanci zaangażowali się w przygotowania „Tygodnia bezpieczeństwa”. Do działań organizacyjnych skierowani zostali funkcjonariusze Wydziału Prewencji KSP, Wydziału Ruchu Drogowego KSP, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji oraz warszawskich komend rejonowych.

Policjanci aktywnie włączyli się w to przedsięwzięcie, przygotowując ulotki skierowane do kobiet oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Opracowano również scenariusze filmów edukacyjno-informacyjnych związanych z sytuacjami kryzysowymi oraz zrealizowano nagrania poszczególnych materiałów filmowych. Kolejnym zadaniem stołecznych policjantów było współtworzenie założeń konkursu plastycznego dla dzieci szkół podstawowych o tematyce związanej z funkcjonowaniem służb mundurowych pn. „Służby mundurowe za 100 lat”. Policjanci z komend rejonowych uczestniczyli także w spotkaniach organizacyjnych z przedstawicielami poszczególnych dzielnic Urzędu m.st. Warszawy przygotowujących organizację „Tygodnia bezpieczeństwa” na ich terenie.

Jako jednostka Policji – odpowiadająca za bezpieczeństwo całej stolicy – odgrywamy istotną rolę w realizacji tego projektu, jednak na chwilę obecną skupiamy się na elementach edukacyjnych. Właśnie w czasie „Tygodnia bezpieczeństwa” prowadzono działania edukacyjne – stanowiące niejako wstęp do wdrażania dalszych części tego programu.

Nasza aktywność dotyczyła między innymi kilku obszarów: udzielania pierwszej pomocy, testowania systemów alarmowania w stolicy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwa kobiet.

W jaki sposób przebiegał „Tydzień bezpieczeństwa” w Warszawie i jakie przedsięwzięcia podejmowała i w jakich współuczestniczyła Komenda Stołeczna Policji?

Podczas „Tygodnia Bezpieczeństwa” każdy dzień był poświęcony innej tematyce:
• bezpieczeństwo na ulicach i monitoring,
• pokazy pierwszej pomocy,
• edukacja i ćwiczenia systemu alarmowania,
• bezpieczeństwo kobiet,
• konsultacje i bezpieczeństwo nad wodą.

„Tydzień bezpieczeństwa” został zainicjowany dniem monitoringu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ich działania skierowane były szczególnie do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na obrażenia w sytuacjach wystąpienia zdarzeń drogowych.

Z prowadzonych analiz statystycznych wynika, że nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (56%) jest główną przyczyną wypadków drogowych z winy pieszych na terenie garnizonu stołecznego w 2024 roku. Dlatego też policjanci wytypowali niebezpieczne miejsca, w tym skrzyżowania, na których funkcjonariusze ze Strażą Miejską i uczniami klas mundurowych rozdawali ulotki pieszym i pouczali o zasadach bezpiecznego poruszania się.

W kolejnym dniu policjanci zajmowali się pierwszą pomocą medyczną. Były to krótkie instruktaże z zakresu udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez strażników miejskich i policjantów. Ich działania obejmowały wybrane dzielnice Warszawy, gdzie ustawione były namioty edukacyjne, w których prowadzono zajęcia. Oprócz udziału w szkoleniach, mieszkańcy Warszawy mieli okazję bezpośrednio porozmawiać o różnych problemach z przedstawicielami służb mundurowych. Byli tam policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także przedstawiciele urzędów dzielnic. Poruszane tematy obejmowały szeroko rozumiane bezpieczeństwo i problematykę związaną z kształtowaniem właściwych postaw w sytuacjach kryzysowych związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Trzeci dzień obejmował działania z zakresu alarmowania i edukacji. Tego dnia uruchomione zostały syreny miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania, gdzie nadawano trzyminutowy dźwięk modulowany. Głównym celem tego testu było sprawdzenie, w jakich miejscach słyszalność systemu alarmowego nie jest wystarczająca i gdzie należy zlokalizować kolejne syreny systemu alarmowego, aby usprawnić jego funkcjonowanie. Skoordynowane zostały: system alarmowania i ostrzegania ludności, czyli syreny alarmowe, komunikaty warszawskiego systemu powiadomień, komunikaty regionalnego systemu ostrzegania, alerty RCB i komunikaty w mediach. Działania przeprowadzone zostały we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służbami wojewody. Ich celem była ocena sprawności działania systemu alarmowego, zbadanie skuteczności w dotarciu do mieszkańców oraz oswojenie ich z tego rodzaju działaniami.

Czwarty dzień był dniem bezpieczeństwa kobiet. Tego dnia w wyznaczonych dzielnicach działały namioty edukacyjne, gdzie rozmawiano o bezpieczeństwie kobiet. W rozmowie z dzielnicowymi można było wskazać miejsca niebezpieczne w konkretnych lokalizacjach. Ponadto w liceum mundurowym im. Konarskiego w Warszawie przy ul. Okopowej odbywały się pokazy samoobrony dedykowane specjalnie dla kobiet, zorganizowane przez policjantów i strażników miejskich. Prezentowane były podstawowe techniki obronne oraz sposoby zachowania się w sytuacji zagrożenia. Do dyspozycji kobiet delegowani zostali policyjni instruktorzy prezentujący techniki samoobrony, a także funkcjonariusze zajmujący się przestępstwami związanymi z przemocą domową i procedurą „Niebieskie karty”.

Piątego dnia również rozstawiono namioty edukacyjne na terenie wybranych warszawskich dzielnic. Prezentowano tam treści bezpośrednio związane bezpieczeństwem. Ponadto na skwerze im. Tadeusza Kalla na warszawskim Powiślu – Komisariat Rzeczny Policji zorganizował stoisko edukacyjne w całości poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Funkcjonariusze zorganizowali tam pokazy łodzi służbowych oraz pojazdów i sprzętu ratowniczego.

Oprócz imprez tematycznych przez cały tydzień w okolicach Pałacu Kultury i Nauki funkcjonował centralny punkt edukacyjny, gdzie namioty ustawione przez wszystkie zaangażowane służby i urzędników miejskich, były dostępne dla mieszkańców Warszawy. Spotykali się tam z nimi policjanci i funkcjonariusze służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy. To również była okazja do zobaczenia policyjnych przewodników z psami służbowymi oraz patroli konnych, które wzbogaciły prezentowane działania.

Kolejną atrakcją „Tygodnia bezpieczeństwa” była możliwość przejazdu po ulicach Warszawy zabytkowym tramwajem, który każdego dnia wyruszał z Placu Narutowicza. W wagonie obecni byli przedstawiciele służb zaangażowanych w „Tydzień bezpieczeństwa”, z którymi mieszkańcy stolicy mogli porozmawiać o trapiących ich problemach. Wszystkie działania związane z „Tygodniem bezpieczeństwa” spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, co było szczególnie widoczne w namiotach edukacyjnych ustawionych w dzielnicach.

Podsumowaniem „Tygodnia bezpieczeństwa” był zorganizowany 12 października piknik, na którym obecni byli wszyscy przedstawiciele służb i urzędów uczestniczących w programie. Zaprezentowane zostały wszystkie przedsięwzięcia zorganizowane wcześniej w różnych miejscach stolicy. Odbyły się tam również pokazy pierwszej pomocy i samoobrony, pokazy sprzętu oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych.

Jakie są dalsze plany dotyczące realizacji kolejnych elementów tego programu?

Program „Warszawa chroni” został rozpisany na trzy lata, a zorganizowany „Tydzień bezpieczeństwa” jedynie zainicjował te rozległe działania edukacyjne promujące bezpieczeństwo i przygotowujące społeczność stolicy do prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

W kolejnych latach zorganizowane zostaną następne edycje „Tygodnia bezpieczeństwa”, podczas których będziemy edukowali mieszkańców stolicy w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa na podstawie analiz i weryfikacji zagrożeń występujących na terenie m.st. Warszawy.

Niewątpliwie bezpieczeństwo zawsze stanowiło istotny element funkcjonowania społeczeństwa, ale obecne i niespokojne czasy nakładają na nas jako Policję nowe obowiązki, którym będziemy musieli sprostać.

Dziękuję za rozmowę.