Technologie

Sonar AquaEye – „Oko widzące pod wodą”

02.04.2025 • Aleksandra Wasiak, Daniel Niezdropa, Tomasz Oleszczuk

Na terenie Portu Praskiego w Warszawie odbyło się szkolenie z obsługi przenośnego sonaru AquaEye z wbudowanym modułem sztucznej inteligencji, który zasilił wyposażenie w specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie. Sonar AquaEye ma za zadanie wspomóc działania służb ratowniczych działających nad zbiornikami wodnymi w poszukiwaniach ofiar utonięć.


Zdjęcie: Marek Szałajski

Podczas poszukiwań dla służb ratunkowych liczy się czas, szczególnie w zbiornikach dynamicznych, gdzie wartki nurt rzeki, nieregularne dno, czy też przenoszony piach i żwir bardzo utrudniają poszukiwania osób. Człowiek w procesie tonięcia, kiedy ostatecznie zanurza się pod taflą wody, musi zostać podjęty w zaledwie kilka minut. Jeśli zabraknie tego cennego czasu, to w ludzkim mózgu na skutek niedotlenienia zachodzą nieodwracalne zmiany, mogące doprowadzić do śmierci.

Dlatego bardzo odpowiedzialna jest służba stołecznych wodniaków, którzy patrolując Wisłę, Jezioro Zegrzyńskie oraz pozostałe akweny wodne, niejednokrotnie podejmują działania ratownicze, mające na celu podjęcie z wody tonące osoby. Biorą też udział w poszukiwaniach osób, które mogły stać się ofiarami utonięć. W takich sytuacjach wykorzystanie nowoczesnych technologii jest bardzo przydatne. Stąd też w tej służbie stawia się na wyposażenie, aby było nie tylko nowoczesne, ale też przydatne. Dlatego właśnie już niebawem w codziennej służbie na wodzie będą wykorzystywać sonar AquaEye.


Zdjęcie: Marek Szałajski

Na terenie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie odbyło się szkolenie teoretyczne i praktyczne z użytkowania sonaru Aquaeye. Poza funkcjonariuszami Komisariatu Rzecznego obecni byli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w tym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Warszawie, Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim, żołnierze 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz reprezentanci Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z m. st. Warszawy oraz kraju.


Zdjęcie: Archiwum KP Rzeczny w Warszawie

Po eksperckim wykładzie i prezentacji w ramach tzw. części teoretycznej, rozpoczęły się ćwiczenia z użyciem nowoczesnego sonaru. W Porcie Praskim służby miały okazję przekonać się o skuteczności działania urządzenia. W ramach przeprowadzonej symulacji sonar poprzez odczytywanie wysyłanych i powracających fal dźwiękowych zarejestrował w wodzie obecność manekina kształtem przypominającego człowieka oraz określił jego odległość od siebie. Następnie nurek w komunikacji radiowej przemieścił się do wyznaczonego punktu na sonarze, aby odnaleźć manekina. Słaba widoczność w zbiorniku nie ułatwiała poszukiwań, jednak ciągłe skanowanie sonarem akwenu pozwoliło na bieżąco rejestrować tor przemieszczenia się nurka, co w rezultacie skróciło czas dotarcia do celu.

 
Zdjęcie: Marek Szałajski

Otrzymany sonar wspomoże teraz działania ratownicze prowadzone przez policjantów Komisariatu Rzecznego Policji. Prostota w obsłudze urządzenia ma za zadanie przyspieszyć czas użycia sonaru, a zasięg odczytu do 50 metrów sprawdzi się nawet na obszernych akwenach. Konstrukcja sonaru umożliwia natychmiastowe przeszukiwanie obszarów wodnych, co ma znacząco wpłynąć na czas wydobycia i ratowania ofiar utonięć.

 
Zdjęcie: Marek Szałajski

WŁAŚCIWOŚCI  I CHARAKTERYSTYKA SONARU AquaEye

AquaEye to zaawansowany podwodny skaner-sonar, który wykorzystuje najnowszą technologię sonaru, a także sztuczną inteligencję do identyfikacji ludzkich ciał pod wodą i w wodach o słabej widoczności. Jest pierwszym tego rodzaju sonarem poszukiwawczo-ratowniczym wykorzystywanym w ratownictwie wodnym. Można go efektywnie stosować podczas ratowania i odnajdywania ofiar utonięć nawet w zanieczyszczonych wodach.


Zdjęcie: Marek Szałajski

Daje ratownikom możliwość bardzo szybkiego przeszukania do 8000 m2 powierzchni wody, lokalizując potencjalne ofiary w krótkim czasie. Zaletą korzystania z sonaru jest szybka ocena sytuacji pod wodą i co za tym idzie prowadzenie akcji ratowniczej i koordynacja posiadanych zasobów, sił oraz środków.

AquaEye wykorzystuje sztuczną inteligencję do wybierania (analizy), które echo odpowiada echem ludzkiego ciała i pokazuje pozycję potencjalnych ofiar na ekranie urządzenia, w tym określa parametry takie, jak odległość, kierunek i przybliżoną głębokość na której leży poszukiwana osoba. Dodatkowe informacje na temat sytuacji można uzyskać z wyświetlacza danych sonarowych – EchoMap.


Zdjęcie: Marek Szałajski

DANE TECHNICZNE SONARU AquaEye

Daleki zasięg: 10 m do 50 m
Średni zakres: od 4 m do 20 m
Krótki zasięg: 2 m do 10 m
Maksymalna głębokość pracy: do 5 m
Klasa wodoszczelności: IP68
Bateria: zamknięta bateria litowo-jonowa
Czas ładowania: 2-3 godziny od rozładowania
Wyszukiwanie czas pracy: 12 godzin aktywnego wyszukiwania na jednym ładowaniu
Waga: 1,4 kg
Tryb wizualizacji danych (1): Wyświetlanie celu, wyświetlanie celu priorytetowe kierowanie oparte na sztucznej inteligencji
Tryb wizualizacji danych (2): Wyświetlanie mapy echa
Wyświetlacz docelowy: Sztuczna inteligencja
Wyświetlacz: Ekran LCD
Częstotliwość sonaru z automatycznym podświetleniem: 100 kHz do 400 kHz
Wyporność/Waga: 1,4 kg

Źródło:
Materiały ze strony internetowej producenta AquaEye (https://aquaeye-sonar.com/)

Ładowanie odtwarzacza...