25 lat policyjnej służby w sercu dyplomatycznej stolicy
15.06.2026 • Krzysztof Demianiuk
Warszawa – stolica Polski, to również centrum dyplomatyczne nie tylko regionu, ale całego kraju, które skupia w swoich granicach przedstawicielstwa niemal całego świata. 236 obiektów, w tym 97 ambasad, 97 rezydencji, ponad 40 innych misji, a także obiekty policyjne, nad których bezpieczeństwem od 25 lat czuwają funkcjonariusze Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych Komendy Stołecznej Policji (WOPD KSP). To jednostka unikalna, jedyna taka w Polsce, będąca gwarantem międzynarodowych zobowiązań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, jak również kluczowym czynnikiem ochrony najważniejszych obiektów własnych Policji.
Film: Realizacja – Wydział Ochrony Placówek Dyplomatycznych, Wydział Komunikacji Społecznej, Montaż – mł. asp. Jakub Gontarek (szczegóły na planszach końcowych)
Misja: Dyplomacja i Bezpieczeństwo
Wydział został powołany do życia 1 czerwca 2001 roku. Początkowo działał w ramach struktur Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. To właśnie z delegowanych kompanii OPP wyłonił się trzon przyszłej, wyspecjalizowanej komórki.
Choć oficjalnie wydział powołano w czerwcu 2001 roku, to przełomowym momentem logistycznym był sierpień tego samego roku.

Zdjęcie: Krzysztof Demianiuk
To właśnie wtedy siedziba wydziału została wyodrębniona ze struktur OPP i utworzona w budynku przy ul. Włochowskiej 25/33 w Warszawie. Mimo dynamicznych zmian w wyposażeniu, umundurowaniu i sprzęcie, siedziba przy Włochowskiej pozostaje niezmiennym punktem na mapie bezpieczeństwa dyplomatycznej stolicy.
Przez 25 lat rola WOPD ewoluowała wraz ze zmieniającą się sytuacją geopolityczną. Dziś pod opieką funkcjonariuszy znajduje się 236 obiektów. Zgodnie z zapisami Konwencji Wiedeńskiej, policjanci zapewniają nietykalność placówek zagranicznych, co w praktyce oznacza stałą obecność i pełnienie służby w rejonie ochranianych obiektów na terenie całej Warszawy.

Zdjęcie: Krzysztof Demianiuk
Służba w WOPD KSP to jednak nie tylko zabezpieczenie ambasad i konsulatów oraz innych misji dyplomatycznych. Funkcjonariusze wydziału chronią także obiekty polskiej Policji. Można ich zobaczyć pełniących służbę w Pałacu Mostowskich i w Komendzie Głównej Policji.
To właśnie policjanci WOPD są swoistą wizytówką formacji, dbając o bezpieczeństwo „serca” Policji, poprzez codzienne wsparcie pracowników oraz interesantów.
Profesjonalizm w każdych warunkach
WOPD KSP to komórka przygotowana na najtrudniejsze scenariusze. W świecie pełnym napięć, ambasady czy rezydencje są czymś więcej niż tylko architekturą – to terytoria pod specjalną ochroną, które historia wielokrotnie wystawiała na próbę.

Zdjęcie: Krzysztof Demianiuk
Jako obiekty o najwyższym priorytecie bezpieczeństwa, wymagają one tarczy, która jest jednocześnie profesjonalna, dyskretna i bezwzględnie skuteczna.

Zdjęcie: Krzysztof Demianiuk
Dlatego właśnie funkcjonariusze WOPD regularnie szkolą się z zakresu neutralizacji zagrożeń terrorystycznych, systematycznie współpracując w ramach ćwiczeń, ale również na co dzień z innymi służbami.

Zdjęcie: Krzysztof Demianiuk
Doświadczenia z zabezpieczania masowych protestów – gdzie pod placówkami bardzo często gromadzą się tysiące ludzi – pokazały, że policjanci WOPD potrafią zachować zimną krew w najtrudniejszych warunkach.

Zdjęcie: Krzysztof Demianiuk
Wiele emocji i przejawów łamania prawa wśród protestujących, niekiedy prowokacji, to nic nowego dla funkcjonariuszy wydziału. Ich zadaniem jest zapewnienie spokoju każdej placówce, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa obywateli do wyrażania opinii.
„Bez wydarzeń” – hasło sukcesu
Mimo że służba w WOPD wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, najwyższą nagrodą dla funkcjonariuszy jest spokój. Charakterystyczne dla tego wydziału hasło „Bez wydarzeń” to potwierdzenie profesjonalizmu i skuteczności działań podjętych w ich codziennej służbie.

Zdjęcie: Daniel Niezdropa
Po 25 latach Wydział Ochrony Placówek Dyplomatycznych KSP pozostaje fundamentem bezpieczeństwa międzynarodowego w Warszawie.
Łącząc tradycję z nowoczesnością, funkcjonariusze każdego dnia udowadniają, że dyplomacja i bezpieczeństwo idą w parze.
„Profesjonalizm, Dyplomacja i Bezpieczeństwo” to najważniejsze kierunki ich codziennej służby.
„Pomagamy i chronimy” policyjne motto każdego dnia realizuje Wydział ochrony Placówek Dyplomatycznych Komendy Stołecznej Policji.

Grafika: Krzysztof Demianiuk