Aktualności

Bez promili, Moi Mili

01.07.2020 • Kinga Czerwińska

Ruszyła 14. edycja kampanii „Pływam bez promili”. W konferencji prasowej otwierającej kolejny sezon letni nad wodą wzięli udział przedstawiciele Komisariatu Rzecznego Policji oraz nowi ambasadorzy kampanii – młodzi sportowcy o wybitnych osiągnięciach na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Swoją postawą i zaangażowaniem pragną przyczynić się do kreowania odpowiedzialności za siebie i innych podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą. Bo zabawa nad wodą może być dobra tylko bez alkoholu!

Grafika "Bez promili, Moi Mili" - przedstawia marynarza, który stoi za sterem i ma na głowie czapkę z napisem: pływam bez promili. Obok marynarza, po prawej stronie, znajduje się koło ratunkowe położone na sieci rybackiej.

Podczas konferencji prasowej otwierającej 14. edycję kampanii „Pływam bez promili” przedstawiłam statystyki utonięć w Polsce na przestrzeni 10 lat, ukazując jakie błędy wciąż są powtarzane podczas wypoczynku nad wodą czy uprawiania sportów wodnych. Na co dzień zajmuję się krzewieniem zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Celem tych działań jest zmniejszenie wciąż wysokich statystyk utonięć w kraju.

Grafika "Polacy nad wodą 2019. Gdzie toną Polacy. Wiek tonących" - przedstawia następujące dane statystyczne za 2019 r.: liczba utonięć 456 osób, 11% utonięć to kobiety, 22% utonięć po spożyciu alkoholu; gdzie toną Polacy: jeziora - 120, rzeki - 119, stawy - 82, zalewy - 39, morze - 21, inne 75; wiek tonących: do 7 lat - 2 osoby, 8-14 lat - 8 osób, 15-18 lat - 19 osób, 19-30 lat - 71 osób, 30-50 lat - 133 osoby, powyżej 50 lat - 221 osób.

Obecni na spotkaniu nowi ambasadorzy kampanii – Filip Orłowski (instruktor ratownictwa, wicemistrz Europy w ratownictwie wodnym), Maks Żakowski (mistrz Polski w kitesurfingu), Agnieszka Kobus-Zawojska (brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio w wioślarstwie) oraz Marta Walczykiewicz (kajakarka, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio) – podkreślali, że woda jest niebezpiecznym żywiołem, do którego trzeba podchodzić z dużym respektem, a każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, sprawia, że zmienia się ludzka percepcja co najczęściej prowadzi do tragedii.

Kampania społeczna „Pływam bez promili” to najdłużej i najbardziej aktywnie prowadzona w Polsce akcja promująca bezpieczny wypoczynek nad wodą, skierowana bezpośrednio do dorosłych. Celem kampanii jest rozpowszechnienie wiedzy o niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów na obszarach wodnych po spożyciu alkoholu. Aby wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek i stosować się do kilku prostych zasad. Najważniejszą z zasad bezpieczeństwa jest zachowanie bezwzględnej trzeźwości!

Grafika "Bezpieczne wakacje" - przedstawia prawidłowe zachowania podczas spędzania wakacji, takie jak: do pływania wybieraj kąpieliska strzeżone, nawadniaj organizm  (pij około 2 litry wody dziennie), chroń głowę przed słońcem, używaj kremów przeciwsłonecznych z filtrem, stosuj środki przeciw komarom i kleszczom, nie pal ognisk w lesie, podczas burzy znajdź schronienie (wejdź do budynku, pozostań w samochodzie, oddal się od drzew, wyjdź z wody). Grafika "Zasady bezpieczeństwa nad wodą" - przedstawia prawidłowe zachowania podczas spędzania wolnego czasu nad wodą, tj.: nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu; wybieraj kąpieliska strzeżone; przestrzegaj przepisów - znaków zakazu i ostrzegawczych; naucz się pływać (doskonal tę umiejętność); na otwarte wody wypływaj tylko z asekuracją; pamiętaj, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać; nie skacz - szczególnie na głowę - do nieznanej wody; pływaj z prądem, nie pod prąd; do wody wchodź powoli, stopniowo przyzwyczajaj ciało do niższej temperatury; nie pływaj bezpośrednio po posiłku; podczas burzy nie przebywaj w wodzie ani na wodzie; pilnuj kąpiących się małych dzieci; podczas łowienia ryb używaj kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej.

– To bardzo potrzebna akcja, która zwraca uwagę na to, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą. Podczas wakacji często zapominamy o zagrożeniach, które niesie ze sobą brak odpowiedzialności i zbyt luźne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Chcemy się wyluzować, pijemy alkohol, który zaburza naszą ocenę sytuacji. Skutki mogą być tragiczne, dlatego tak ważna jest edukacja w tej kwestii. Warto podkreślić, że alkohol to zawsze alkohol, bez względu na rodzaj trunku, w którym się znajduje.– mówi Filip Orłowski, instruktor ratownictwa, wicemistrz Europy w ratownictwie wodnym.

O tym, jak istotne jest świadome uprawianie sportu bez promili, mówi ambasador akcji Maks Żakowski, mistrz Polski w kitesurfingu:

– Woda jest niebezpiecznym żywiołem, do którego trzeba podchodzić z dużym respektem. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu sprawia, że zmienia się nasza percepcja i może dojść do tragedii. Z wodą jestem związany na co dzień, dlatego wiem, jak ważne jest bezpieczeństwo i zachowanie zdrowego rozsądku. Świadomość na temat odpowiedzialnego korzystania z wypoczynku nad wodą i bezpiecznych kąpieli jest w społeczeństwie coraz większa, ale niestety odbiega od poziomu europejskiego. Kilkadziesiąt dni w roku spędzam na rożnych europejskich plażach, niestety muszę stwierdzić, że to na naszym wybrzeżu byłem świadkiem największej liczby nieodpowiedzialnych zachowań związanych z alkoholem i wodą.

Jego zdanie podziela Agnieszka Kobus-Zawojska, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w wioślarstwie, która również została ambasadorką kampanii „Pływam bez promili”.

- Musimy pamiętać, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek, pokora i samokontrola. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby nasz urlop nie zmienił się w tragedię. Przede wszystkim nad wodą ograniczmy spożycie alkoholu, bo to najczęściej brawura po jego nadmiernym spożyciu prowadzi do wypadków.

Grafika "Prawidłowe użycie kamizelki" - przedstawia następujące zalecenia: dobierz rodzaj kamizelki właściwy do uprawianej aktywności; dopasuj rozmiar kamizelki zgodnie z instrukcją producenta (waga, wzrost, obwód klatki piersiowej); kamizelka musi ściśle przylegać do ciała; zapnij dokładnie wszystkie klamry, dociągnij pasy i sznurki; sprawdź czy kamizelka nie jest uszkodzona i czy nie minął jej okres przydatności do użycia, przetestuj kamizelkę na bezpiecznej wodzie, naucz się w niej unosić na wodzie, obracać.  Grafika "Jak rozpoznać osobę tonącą" - przedstawia podstawowe wskazówki pomagające rozpoznać osobę tonącą: dryfujące ciało na powierzchni wody (ok. 60 s); ręce rozpostarte na powierzchni; ruchy imitujące wspinanie się po ścianie, szklane lub zamknięte oczy, brak możliwości wołania o pomoc, głowa odchylona do tyłu. Grafika przedstawia również zasady udzielania pierwszej pomocy: alarmuj, gdy ktoś tonie; wołaj ratownika; dzwoń na 112; pomóż tonącemu podając mu gałąź, rzucając linię lub coś, co zapewni mu pływalność; nie wchodź do wody bez asekuracji z brzegu. Czynności zalecane po wyciągnięciu z wody: połóż poszkodowanego na plecach; sprawdź czy oddycha, uciskaj klatkę piersiową szybko i mocno; wezwij pomoc, jeśli jeszcze tego nie zrobiono; wykonaj uciskanie klatki piersiowej do momentu przybycia ratowników.

Ambasadorką „Pływam bez promili” została też Marta Walczykiewicz  - kajakarka, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, wielokrotna mistrzyni Polski i świata. To niezwykle ważne, że dwie medalistki olimpijskie uprawiające sporty wodne przyłączyły się do promowania naszej akcji.

–  W Polsce kajaki są bardzo popularne, to bardzo przyjemna i niedroga forma rekreacji. Niestety wiele osób korzysta z nich po spożyciu alkoholu, co jest nie tylko bardzo niebezpieczne, ale również grozi mandatem. Edukacja w zakresie świadomego i bezpiecznego uprawiania sportu nad wodą jest bardzo ważna. Pamiętajmy  o podstawowych zasadach zachowania nad wodą, bądźmy odpowiedzialni za życie i zdrowie swoje i innych. Przede wszystkim: „Bez promili, Moi Mili”! – przypomina Marta Walczykiewicz.