Aktualności

POLICJANTKI, POLICJANCI, PRACOWNICY POLICJI

01.07.2020

Tegoroczne Święto Policji ze względu na pandemię koronawirusa będzie miało inny charakter niż ten, jaki znamy z poprzednich lat. Świętując 100-lecie Policji Państwowej w roku ubiegłym patrzyliśmy z optymizmem w przyszłość, ale nikt nie spodziewał się, że w nowym stuleciu czekają nas tak wielkie wyzwania. Lawinowo wzrosła liczba obowiązków, pojawiły się nowe zadania, które zmieniły charakter codziennej służby w każdym wymiarze: logistycznym, prewencyjnym i kryminalnym. Na początku wszyscy czuliśmy obawy o własne życie i naszych najbliższych. Musieliśmy jednak pokonać niepokój i wypełniając naszą najważniejszą misję stanąć do służby, ponieważ w tym tkwi sedno naszego zawodu i powołania.

Dlatego też z okazji Święta Policji pragnę wyrazić wielki szacunek dla Waszej postawy, zaangażowania, wielokrotnego poświęcenia, wytrwałości i odporności psychicznej. Nałożone obostrzenia epidemiczne nie zawsze bowiem spotykają się z akceptacją społeczeństwa, ale zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona porządku publicznego jest naszym podstawowym obowiązkiem. W tych niecodziennych okolicznościach postawiono przed nami duże wymagania, ale jestem przekonany, że im podołaliśmy. Podobnie, jak wiele innych służb porządkowych i medycznych, wykazaliśmy gotowość do realizacji najtrudniejszych zadań. Walka z koronawirusem jeszcze trwa, ale już zdążyliśmy się wiele nauczyć, wypracować nowe procedury, dostosować przebieg służb oraz charakter wykonywanych zadań. Nadal się jeszcze uczymy, ale co najważniejsze, ciągle się rozwijamy i zdobywamy nowe doświadczenia.

Obchody tegorocznego Święta Policji będą symboliczne, ale życzenia dla Was – pełne głębokich słów uznania. Życzę wszystkim zdrowia, bo ono jest najważniejsze. Mam także nadzieję, że ten wymagający czas przyniesie nam przekonanie, że zawsze możemy na siebie liczyć i wzajemnie sobie pomagać. Da nam również siłę na przyszłość i umiejętność doskonałego łączenia zawodowego profesjonalizmu z wrażliwością i empatią.

Koronawirus nie przeszkodzi nam również w podtrzymywaniu pamięci o naszych tradycjach i historii. Szczególne życzenia przekazuję zatem Policjantkom z okazji przypadającego w tym roku 95-lecia działania polskiej Policji kobiecej, a także wodniakom z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie w związku z setną rocznicą istnienia jednostki.

Wszystkim zaś życzę spokojnej i bezpiecznej służby.

Podpis Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja