Aktualności

Polska policjantka w projekcie „Bezpieczny sezon turystyczny” w Chorwacji

10.08.2020 • Anna Wójcik

Wakacyjny kurort, piękna pogoda i wspaniałe widoki Chorwacji… – tak mógłby rozpocząć się opis zapowiadający wakacyjny wypoczynek. Jednak takimi okolicznościami przyrody – tym razem nie z wakacji, a służby – może cieszyć się st. sierż. Katarzyna Pilipiuk, policjantka z Komisariatu Rzecznego w Warszawie, która jest jedną z pięciu funkcjonariuszy pełniących służbę w Chorwacji w ramach projektu „Bezpieczny sezon turystyczny”.

Po raz kolejny polscy policjanci przyłączyli się do projektu „Bezpieczny sezon turystyczny” na obszarze Dalmacji i Splitu w Chorwacji, który jest realizowany nieprzerwanie od 2006 roku. W ubiegłym sezonie turystycznym udział w projekcie wzięło 96 funkcjonariuszy z 21 krajów, a od początku przedsięwzięcia – 839 policjantów.

Zdjęcie wykonano w budynku. Polska policjantka i polski policjant stoją w otoczeniu funkcjonariuszy z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Słowacji.

Nasza policjantka w Chorwacji

W tym roku, mimo trudnego czasu pandemii COVID-19 oraz zmniejszonej liczby turystów, projekt jest kontynuowany. Udział w nim weźmie 34 funkcjonariuszy, wśród nich st. sierż. Katarzyna Pilipiuk z Komisariatu Rzecznego w Warszawie, o której wielokrotnie pisaliśmy w „Stołecznym Magazynie Policyjnym”.

Malownicze krajobrazy oraz piękna pogoda stanowią wspaniały dodatek do służby. Od blisko trzech lat w okresie wakacyjnym i zimowym policjantka pełni służbę poza granicami Polski. Do projektu zgłosiła się trzy lata temu, jak sama podkreśla znajomość języka angielskiego, włoskiego, a także chorwackiego nie wątpliwie była atutem. Pięcioletnie doświadczenie w branży turystycznej, które nabyła przed wstąpieniem w szeregi Policji również się przydało.

Zdjęcie wykonano w porcie. Polska policjantka i polski policjant stoją w otoczeniu funkcjonariuszy z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Słowacji.

Jak wygląda codzienna służba nad Adriatykiem?

Służba policjantki trwa osiem godzin, jednak w dyspozycji pozostaje przez 24h/7. Telefon alarmowy cały czas ma przy sobie na wypadek, gdyby polski turysta potrzebował pomocy. – Podczas służby zdarzały się sytuacje, że towarzyszyliśmy Polakom np. podczas pobytu w szpitalu. Nie tylko pomagaliśmy w komunikacji z personelem medycznym, ale również, tak po ludzku, wspieraliśmy. Sytuacje takie pamięta się dłużej niż krajobrazy – relacjonuje Kasia.

Założenia projektu

W okresie letnim policjanci z zagranicznych jednostek przebywają  w rejonie Splitu (Dalmacja) i wykonują zadania służbowe wspólnie z chorwackimi funkcjonariuszami. Tak zorganizowana służba w sposób znaczący wpływa na poprawę komunikacji między chorwacką Policją, a obcokrajowcami, w tym turystami z Polski. Co ciekawe, zagraniczni policjanci wykonują swoje obowiązki w umundurowaniu służbowym kraju, z którego pochodzą. Dzięki temu są szybko rozpoznawani przez rodzimych turystów, co z kolei zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Obecność policjantów – rodaków daje również możliwość łatwego i sprawnego porozumiewania się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, gdy niezwykle istotna jest szybka reakcja.

Polscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami ze Słowacji oraz Bośni i Hercegowiny zostali bardzo życzliwie przywitani przez kolegów z komendy Policji Splitu i Dalmacji. Podczas spotkania funkcjonariusze mieli możliwość zapoznania się z miejscem, na terenie którego będą pełnić służbę, jak również charakterystyką pracy tutejszej Policji. Szef administracji Policji wyraził przekonanie, że taki rodzaj służby nie wątpliwie korzystnie wpłynie na doświadczenie oraz wiedzę funkcjonariuszy.

Zdjęcie wykonano w budynku. Obok polskiej policjantki stoją: polski policjant, szef administracji chorwackiej Policji oraz policjanci z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Słowacji.

Zagraniczni policjanci będą wykonywać swoje czynności na terenie komisariatu Makarska i w Trogirze, będą również, wraz z Mobilnym Centrum Prewencyjnym Policji, odwiedzać rejon. – Według mnie projekt jest potrzebny. Nasza obecność w miejscowościach turystycznych zwłaszcza tych, gdzie jest dużo turystów z Polski, jest wskazana. Mam wrażenie, że wpływa to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz komfort naszych rodaków – podkreśla st. sierż. Katarzyna Pilipiuk.

Tegoroczne wakacje są inne niż dotychczas. Doświadczenie walki z wirusem COVID-19 oraz czas izolacji sprawiły, że liczba turystów jest zdecydowanie mniejsza. Szacuje się, że w samej Chorwacji jest ich o połowę mniej. Jednak w grupie, która zdecydowała się na wypoczynek, większość stanowią turyści z Polski. Nie dziwi więc fakt, że współpraca pomiędzy polską, a chorwacką Policją, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa polskim turystom wypoczywającym nad Adriatykiem, tak prężnie się rozwija.