Motoryzacja

KIA CEED 1.5 T-GDI

07.12.2021 • Daniel Niezdropa

Od kilkunastu lat, w taborze policyjnych radiowozów oznakowanych, zdecydowaną większość stanowią pojazdy azjatyckich, a dokładnie południowo-koreańskich producentów. Pierwszą marką z tej części świata, wyprodukowaną w słowackiej Żylinie, a zamówioną dla polskiej Policji, była kia ceed. Resortowa delegacja była swego czasu zaproszona do fabryki kia, aby zobaczyć jak wygląda cykl produkcyjny policyjnej wersji. Samochód ten stał się najbardziej rozpoznawalnym radiowozem. Policjanci garnizonu stołecznego korzystają obecnie z najnowszej III generacji tego modelu. Aby przybliżyć Wam ten konkretny egzemplarz, porozmawialiśmy z funkcjonariuszami Ogniwa Ruchu Drogowego Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

KIA ZAMIAST „POLONEZA”

Cofnijmy się w czasie do 2007 roku. Na polskich drogach były już obecne zagraniczne marki oznakowanych radiowozów: volkswagen, opel, peugeot. Jednak pod wiatami, w garażach, a nawet jeszcze sporadycznie wsłużbie, można było zobaczyć polonezy, które to na przełomie lat 90-tych i 2000 stanowiły przecież większość kompaktowych aut w Policji. Czasy poloneza jednak bezpowrotnie minęły. Zdecydowano o zasileniu policyjnego taboru w nowoczesne radiowozy. W rezultacie kolejnych procedur przetargowych, do grupy dotychczasowych dostawców dołączył tym razem południowokoreański koncern KIA. Pierwsze zamówienie dotyczyło zamówienia 200 pojazdów, a w kolejnych latach liczba zamawianych samochodów u tego producenta rosła, do 2010 roku policjanci dostali do dyspozycji ponad 2000 radiowozów marki kia. W pierwszej generacji zamawianych kia, szczególną uwagę zwracał turbodoładowany silnik dieslowski o pojemności 2 litrów i mocy 140 koni. W tym czasie był to najmocniejszy silnik o wyjątkowo dobrej mocy i dynamice, dedykowany zarówno dla patrolowego, oznakowanego radiowozu, a także dla wersji nieoznakowanej wykorzystywanej przez policjantów pionu kryminalnego, czy też ruch drogowy. I tym sposobem na wiele kolejnych lat
kia ceed stał się podstawowym modelem policyjnego radiowozu w wersji osobowej. Koncern ten w dalszym ciągu przystępuje do przetargów, dostarczając Policji nowsze generacje radiowozów.


Foto: Marek Szałajski

KIA CEED W NASZYM GARNIZONIE

W garnizonie stołecznym użytkowane są obecnie 344 oznakowane radiowozy kia ceed. Pierwszy trafił do taboru w 2007 roku. O trwałości i żywotności silników może świadczyć fakt, że pojazdy z lat 2014-2015 miały przejechane nawet 300 tysięcy kilometrów przebiegu. Obecnie mamy już III generację kia ceed, a model z 2021 roku, który przedstawimy w tym artykule, ma silnik benzynowy z turbiną o pojemności 1,5 litra i mocy 160 koni mechanicznych. Jedna taka sztuka znajduje się w Komisariacie Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Przeczytajcie więc, co ciekawego mają o nim do powiedzenia policjanci z tamtejszej drogówki.


Foto: Marek Szałajski

KIA CEED NA OKĘCIU

Ogniwo Ruchu Drogowego w KPPL W-wa Okęcie, to jedyna poza strukturami stołecznej drogówki - komórka organizacyjna na terenie Warszawy, zajmująca się realizacją zadań z zakresu ruchu drogowego. Policjanci z lotniska patrolują wszystkie drogi dojazdowe do i z Okęcia, dbają o to, aby żadne nieprzewidziane wydarzenia na drogach nie zakłóciły możliwości sprawnego dotarcia i wyjazdu pasażerów z rejonu terminala, czy też codziennego funkcjonowania lotniska. Biorą również udział w zabezpieczeniu przylotów i odlotów krajowych i zagranicznych delegacji państwowych, reprezentacji sportowych, czy też znanych zespołów muzycznych. W komisariacie na lotnisku dużą wagę przywiązują się do kwestii wizerunkowych. Policjanci, a także użytkowane pojazdy, mają być wizytówką Policji, szczególnie jeżeli skupiają na sobie wzrok i zainteresowanie gości z zagranicy. Wygląd to nie wszystko, ważna jest też nowoczesność, dlatego w dyspozycji policjantów są radiowozy, które podobnie jak policjanci, mają być wyznacznikiem prestiżu lotniskowego komisariatu. Tak jak powiedzieliśmy na wstępie, jeden z nowoczesnych, oznakowanych radiowozów kia ceed III generacji patroluje rejon lotniska, a policjanci z niego korzystający, realizują zadania z zakresu ruchu drogowego.


Foto: Marek Szałajski

Postanowiliśmy porozmawiać z kierownikiem Ogniwa Ruchu Drogowego st. asp. Tomaszem Danielem o wrażeniach z jazdy, walorach, zaletach oraz wszelkich innych kwestiach związanych z użytkowaniem kia ceed.

Proszę ocenić radiowóz pod kątem komfortu, wyposażenia, prowadzenia, funkcjonalności?

W tym samochodzie niczego nie brakuje, jest w dobrej wersji wyposażenia, posiada klimatyzację, elektryczne i podgrzewane lusterka, kamerę cofania, czujniki z tyłu i przede wszystkim dobrej klasy oświetlenie wewnętrzne, które ułatwia sporządzanie dokumentacji. Radiowóz ma wygodne siedzenia, które są dobrze wyprofilowane. Kia jest dynamiczna, ma niezłe przyspieszenie, dużym ułatwieniem jest automatyczna skrzynia biegów. W karoserii znajdują się ledowe światła błyskowe, których jest wystarczająco dużo, przez co jest bardziej widoczny na drodze w trakcie podejmowanych interwencji oraz kontroli. W kokpicie znajduje się specjalny i praktyczny przycisk włączania sygnałów dźwiękowych. Kia posiada system multimedialny z dużym wyświetlaczem i to co najbardziej doceniają policjanci, czyli zestaw głośnomówiący, który naprawdę ułatwia komunikację, gdyż łączy się bez problemu z każdym telefonem i jest idealnym rozwiązaniem w codziennej służbie.


Foto: Marek Szałajski

Czy kia spełnia oczekiwania policjantów, w kwestii posiadania nowoczesnego radiowozu?

Jak najbardziej. Jest to pojazd innej generacji niż pozostałe nasze radiowozy. Jest to rocznik 2021 i posiada wszystko co może mieć nowoczesne auto kompaktowe.

Jak oceniacie jego trwałość i awaryjność, to już kolejna generacji kia ceed w Policji?

Kia ma ogólnie dobre opinie. Jeżeli chodzi o nasz radiowóz, to jeszcze pachnie nowością (śmiech) i nie miał dotychczas żadnych usterek. Na pewno nie zawodzi, odpala ze startera bezproblemowo i wiezie nas na służbę.


Foto: Marek Szałajski

Służba na Okęciu to prestiż, a co za tym idzie szczególna dbałość o wygląd, wyposażenie i pojazdy?

To prawda, służba w KPPL jest zupełnie inna niż w innych jednostkach i faktycznie wymaga od nas, aby pojazdy utrzymane były w należytej czystości. Pojazd Kia prezentuje się świetnie i jest naszą wizytówką. Podczas pilotaży i zabezpieczeń wygląda wyjątkowo. Pamiętajmy, że patrzy na nas cały świat, a my przecież chcemy pokazywać się z jak najlepszej strony jako funkcjonariusze Policji.

Czy taki radiowóz sprawdza się na lotnisku, czy jest praktyczny, zwrotny, wszędzie wjedzie?

Faktycznie radiowóz jest praktyczny i zwrotny. Czy wszędzie wjedzie? Nie jest to pojazd do patrolowania trudnego terenu. Na terenie lotniska mamy za to dużo wielopoziomowych parkingów, dlatego sprawdza się tam doskonale.

A może ma jakieś wady, nie ma przecież rzeczy idealnych, samochodów też?

Myślę, że każdy z nas mógłby znaleźć kilka „wad” wszędzie, z racji użytkowania prywatnych aut, możemy przecież mieć inne preferencje, oczekiwania co do komfortu, funkcjonalności, ergonomiki. Kia ma wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznej jazdy. Przydałyby się może czasami czujniki parkowania z przodu, ciut większa kieszeń w przednich drzwiach, aby komfortowo umieścić tam kasę fiskalną czy iblow (alkomat). To tylko jednak takie małe „życzenia”, poza tym kia ceed to wygodny i funkcjonalny wóz.

Dziękujemy za rozmowę. Podsumowując, kia ceed to dobry policyjny radiowóz, pięknie prezentujący się na tle samolotów i całej lotniskowej architektury. Daje niesamowitą satysfakcję z jazdy, a jak wynika z prezentowanych opinii, zbiera jak na razie same plusy. Niech służy policjantom z lotniska jak najlepiej.