Motoryzacja

Zawodnik wagi ciężkiej

06.10.2020 • Piotr Świstak

„Tajfun III” to opancerzony samochód ciężarowy, opracowany na bazie Scanii R420. Został zabudowany przez firmę Wawrzaszek ISS i jest wykorzystywany przez Policję jako miotacz wody. Stanowi wyposażenie Oddziałów Prewencji Policji (OPP), między innymi z Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi i Poznania. Pojazd posiada jednomodułową, dwudrzwiową kabinę mieszczącą trzyosobową załogę, którą stanowią dowódca armatki wodnej, operator działek wodnych i kamer oraz kierowca.

Zdjęcie przedstawia przód opancerzonego samochodu ciężarowego marki Scania tzw. „Tajfun III” koloru niebieskiego, który wyjeżdża z garażu. Pojazd ten jest wyposażony m.in.: w armatki wodne, kamery telewizji przemysłowej, taran.

Ten pojazd to prawdziwa forteca na kołach. Ma 3,5 m wysokości, 9,5 m długości i waży 26 ton! Pojazd posiada układ napędowy 6x6. Opony mają wkładki masywowe. Nawet na podziurawionych można przejechać jeszcze 50 km. Kabina od zewnątrz została pokryta metalowymi blachami o grubości 4 mm. Pancerne szyby kabiny chronione są dodatkowo przez metalowe kraty.

6.	Zdjęcie przedstawia kabinę opancerzonego samochodu ciężarowego marki Scania tzw. „Tajfun III”, widać na nim m.in.:  kierownicę, siedzenie pasażera i fragment siedzenia kierowcy oraz urządzenie do sterowania wyposażeniem pojazdu.

Kabina została wyposażona w system filtrowentylacji, zapewniający dostarczenie do uszczelnionego wnętrza oczyszczonego powietrza oraz wytwarzanie nadciśnienia wewnątrz kabiny. To rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie przed dostaniem się do wnętrza skażonego powietrza. Dołączony filtropochłaniacz oczyszcza powietrze ze skażeń chemicznych, promieniotwórczych i biologicznych. Wszystkie szyby zastosowane w kabinie posiadają na stronie wewnętrznej warstwę zabezpieczającą. Sama kabina serii R zapewnia kierowcy miejsce pracy o komforcie identycznym, jak w przypadku samochodów cywilnych. Zestaw specjalistycznych elementów znajduje się po stronie pasażera. To z tego miejsca steruje się zabudową, uruchamiając armatki wodne czy też opuszczając pług. Panel dowódcy i ekran w kabinie kierowcy zapewniają bieżące monitorowanie między innymi poziomów wody, poziomu paliwa w zbiorniku silnika napędu pompy, ciśnienia i temperatury oleju silnika napędu pompy, obrotów silnika napędu pompy i licznika motogodzin.

Podwozie Tajfuna III zostało dodatkowo osłonięte od dołu blachą aluminiową grubości 2mm w celu zabezpieczenia elementów podwozia przed ewentualnym uszkodzeniem.

Zdjęcie przedstawia przód opancerzonego samochodu ciężarowego marki Scania tzw. „Tajfun III” koloru niebieskiego z opuszczonym taranem i otwartymi drzwiczkami z od strony kierowcy. Na drugim planie widać fragment drzewa. Pojazd ten jest wyposażony m.in.: w armatki wodne, kamery telewizji przemysłowej, taran.

Pojazd wyposażony jest także w tarcze ochronne, które znajdują się po jego obu stronach. Mogą być wykorzystywane jako osłony dla pododdziałów pieszych, przemieszczających się wraz z miotaczem.

Zabudowę specjalną stanowi zbiornik na wodę o pojemności 9000 litrów. Samochód został wyposażony w dwa działka: działko górne z dyszą o średnicy 35 mm o wydajności 3100 l/min, działko przednie 20-milimetrowe o wydajności 1000 l/min. Precyzyjne pozycjonowanie działek zapewniają monitory aktualnej pozycji działka. Są zainstalowane niezależnie dla działka górnego i działka przedniego.

Samochód posiada także zbiornik na żel pieprzowy, który dodaje się do wody. U osób, które zostały polane taką substancją powoduje silne łzawienie oczu. W aucie znajduje się również spory zapas barwnika, który po zmieszaniu z wodą pozwala na bardziej skuteczne oznaczanie agresywnych osób, które znalazły się w zasięgu armatek wodnych. To z kolei ułatwia ich późniejszą identyfikację. Działko górne w ciągu minuty wyrzuca 3 tys. litrów wody. Jego zasięg wynosi 100 m. Zamontowany z przodu lemiesz służy do usuwania leżących na torze jazdy przeszkód, uniemożliwiając przedostanie się ich pod pojazd.

Zdjęcie przedstawia lewy bok opancerzonego samochodu ciężarowego marki Scania tzw. „Tajfun III” koloru niebieskiego. Na drugim planie widać fragment budynku. Pojazd ten jest wyposażony m.in.: w armatki wodne, kamery telewizji przemysłowej, taran.

„Tajfun III” może być wykorzystywany między innymi podczas zabezpieczania meczów piłkarskich, innych imprez masowych
 o podwyższonym ryzyku i demonstracji, w czasie których dochodzi do zakłócenia porządku publicznego. Siła strumienia wody wyrzucanej przez jego armatki pozwala na ostudzenie temperamentu najbardziej agresywnych osób.

Pojazd wyposażony został także w system monitoringu, umożliwiający bieżące śledzenie przebiegu akcji, zarówno przed nim, jak i z tyłu. Składa się on z trzech kolorowych kamer:

  • pierwsza z nich to kamera (obrotowa), która została zainstalowana w przedniej części kabiny kierowcy, dzięki czemu zapewnia śledzenie przebiegu zajścia;
  • druga kamera, zainstalowana została w tylnej klapie, umożliwiając śledzenie otoczenia podczas cofania;
  • kamera trzecia umieszczona na działku górnym umożliwia śledzenie i kierowanie strumieniem miotanej substancji.

Zdjęcie przedstawia fragment z kabiny opancerzonego samochodu ciężarowego marki Scania tzw. „Tajfun III”, widać na nim dwa monitory na których wyświetla się obraz z przedniej i tylnej kamery zamontowanych w pojeździe.