Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 5/2010
02.09.2010 • Elżbieta Sandecka-Pultowicz
W numerze między innymi: Nie widzą rodzice, czuwa Policja; Im więcej, tym mniej; Narkomania – czy warto o niej rozmawiać?; Konwoje pod chmurami; Dwa kółka i znaki szczególne; System rejestracji skarg w Policji; Bezpieczne stolice; Sposób „na wnuczka”; Wygięcie na 25 centymetrów!; Letni posterunek 10 lat na Starym Mieście; Nigdzie tego nie kupisz… czyli kajakiem po Krutyni; Lubić robotę jak Adaś.
Nie widzą rodzice, czuwa Policja
Jakiś czas temu przeczytałam w „Rzeczpospolitej” artykuł Rafała Ziemkiewicza, pt.: „W kwestii obłudy”. Poruszał w nim bardzo poważny temat bandyckich zachowań nieletnich. Tuż po zamordowaniu policjanta na Woli, autor artykułu przypomniał zdumionemu społeczeństwu i dziennikarzom, że sami wychowali młodzież agresywnie reagującą na ograniczanie ich praw (nie zawsze właściwie interpretujących „swoje prawa”).
Jeśli policjant zareagował z całą stanowczością wobec nastolatka, od razu był napiętnowany przez dziennikarzy i społeczeństwo. I faktycznie tak było, aż doszliśmy do kuriozum. Funkcjonariusze zaczęli zastanawiać się, czy podejmować interwencję wobec małoletniego czy lepiej odwieść go do domu, żeby za mocno nie ograniczać jego praw. W efekcie pewne grupki młodzieży pozwalały sobie na coraz więcej, aż doszło do zabójstwa policjanta. To przeważyło szalę, policjanci „wypowiedzieli wojnę” nieletnim łobuzom.
Głównym celem działań realizowanych pod nazwą „Miasto i komunikacja” jest ograniczenie bójek i pobić, rozbojów, kradzieży, uszkodzeń mienia oraz eliminowanie zachowań chuligańskich w środkach komunikacji miejskiej. (…)
Konwoje ponad chmurami
W gabinecie Naczelnika Sztabu Komisariatu Policji Warszawa Okęcie podinsp. Piotra Olka, na ścianie wisi kilka pozowanych zdjęć z osobami z pierwszych stron gazet. Na jednym z nich naczelnik z Robertem Gonerą z serialu „GLINY”, na innym wita Papieża Benedykta XVI. Muszę chwilę poczekać. W międzyczasie dowiaduję się, że ,,na już” musi ustalić pilne konwoje. Spogląda do grafika służb i wykonuje pierwszy telefon do jednego z policjantów. – Tak, 20 maja do Londynu. Tego samego dnia powrót. – mówi przez telefon podinsp. Piotr Olek. Z miny naczelnika wnioskuję, że nie ma najmniejszego problemu ze strony odbiorcy. (…) - Nie wszyscy mają takie możliwości – mówi Komendant Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie podinsp. Krzysztof Padewski. – W porozumieniu z Wydziałem Konwojowym Biura Prewencji KGP oraz za zgodą Komendanta Stołecznego Policji insp. Adama Mularza od marca br. 47 policjantów z Okęcia po specjalnym przeszkoleniu otrzymało certyfikat zezwalający na prowadzenie konwojów międzynarodowych. Dzięki temu przedsięwzięciu – dodaje komendant – moi ludzie, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, lecieli samolotem. Jest to swego rodzaju system motywacyjny – argumentuje podinsp. Krzysztof Padewski. (…)
Nigdzie tego nie kupisz…czyli kajakiem po Krutyni
Jesteś w szkole w Szczytnie czy Pile? Wykorzystaj ten czas i na kajak marsz!
Ile razy słychać narzekania, jak długo i nudno jest w szkole. Może jest nieco inaczej, gdy funkcjonariusz z paroletnim stażem jedzie na jakieś szkolenie. A gdyby czasami potraktować taki pobyt jak małe wakacje?
Mam receptę sprawdzoną i wspaniałą. Gwarantuję, że każdy, kto spróbuje będzie nie tylko zadowolony, ale wciągnie innych, a i nauka z pewnością będzie o wiele przyjemniejsza. (…)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.