Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 6/2009
01.09.2010 • Elżbieta Sandecka-Pultowicz
W numerze między innymi: Były kierowca zawodowy najlepszym dzielnicowym 2009 roku; Zastrzeli i uwięzi?; Kto chodzi latem w spodniach!; Policyjny szach-mat!; Drużyna czeka na nowych zawodników; „Niebieskie serca”; …I choćby cień pasji; Oberek obracany; Doświadczona „szesnastka”; …Jako symbol największych wartości; Śladami św. Pawła…; A czas, jak rzeka; Dodatki specjalne po raz ostatni?; Święto pracowników cywilnych.
Były kierowca zawodowy najlepszym dzielnicowym
W Policji od czterech lat. Przez dwa i pół roku pełnił obowiązki, a od 1 października 2009 roku jest mianowanym dzielnicowym na Bielanach. Młody, wysportowany, rozmowny. Zawodowy kierowca. Lubi również jazdę motorem, wycieczki rowerowe. A mowa o najlepszym dzielnicowym garnizonu warszawskiego sierżancie Łukaszu Wojtuniku.
Do 2007 r. ogólnopolskie zawody na najlepszego dzielnicowego odbywały się w Szkole Policji w Katowicach. Po rocznej przerwie wznowiono rozgrywki, ale mają już one charakter lokalny. Po rocznej przerwie konkurs na najlepszego stołecznego dzielnicowego 2009 roku odbył się w Wydziale Doskonalenia Zawodowego w Tomicach.
W garnizonie stołecznym służbę pełni sześciuset dzielnicowych. Do konkursu przystąpili mianowani dzielnicowi oraz osoby pełniące obowiązki dzielnicowego. We wstępnej klasyfikacji wyłoniono 25 policjantów komend rejonowych i powiatowych. Do eliminacji przystąpiło 23 funkcjonariuszy. (…)
Kto chodzi latem w spodnaich!
Od września 2007 do marca 2008 roku w różnych jednostkach kraju testowane były pierwsze wersje mundurów policyjnych. Zakupiono wówczas 80 kompletów. Policjanci, którzy je nosili, zgłaszali różnego rodzaju uwagi dotyczące ich użytkowania. Pojawiły się wówczas różne opinie dotyczące konstrukcji elementów umundurowania.
Policjanci podkreślali konieczność uwzględnienia dodatkowych kieszeni, zamiany w kurtkach podszewki na siatkę, wydłużenia bocznych zamków w kurtkach, aby ułatwić dostęp do broni i środków przymusu. Zgłaszali także uwagi, co do oczek w trzewikach i konieczności poprawy konstrukcji języka w obuwiu.
Jak wynika z dokumentacji, którą wówczas zebrano, nie padały uwagi dotyczące parametrów jakościowych materiałów użytych do uszycia mundurów, ich wodoodporności, czy paroprzepuszczalności. Nie mówiono także o konieczności użycia materiałów niepalnych. (…)
…i choćby cień pasji
- Niesprawiedliwie dzieje się w służbie kryminalnej – słyszę od pewnego czasu. Kosztem jednostek terenowych „pałac” rozbudowuje struktury, a własne zadania ogranicza do nadzorów. – Dlaczego naczelnik wydziału dochodzeniowego podsumowuje innych, nie składając sprawozdania z własnej działalności wykrywczej?
To tylko część zastrzeżeń, jakie artykułują koledzy z pionu kryminalnego, policjanci z różnym stażem, na różnych szczeblach hierarchii służbowej. Pytania stawiane są na tyle często, że czas najwyższy spytać u źródła. (…)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.