Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 8-9/2010
03.01.2011 • Elżbieta Sandecka-Pultowicz
W numerze między innymi: Dopalacze legalną alternatywą dla narkotyków?; Bezpiecznie „na sygnale”; Dochodzeniowiec - agent „biurowej Policji”; Plaża, dzika plaża; Siedzieć za własną tablicę; Mini w Policji męskim okiem; Policyjny „Borsuk” na Ursynowie; Każdy pisze inaczej; Kołduny po litewsku, czyli spontaniczne świętowanie; „Niebieski” ptak; „Africą” po wolność.
Dopalacze legalną alternatywą dla narkotyków?
Sklepy z dopalaczami rosną jak grzyby po deszczu. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, niestety również wśród młodzieży szkolnej. Co gorsze, często są zlokalizowane blisko szkół i uczelni, a otwarte do późnych godzin nocnych, oferują też dowóz do domu. Tworzy się nowa moda: nieletni o wiele chętniej sięgają po dopalacze niż po papierosy i alkohol. Dlaczego?
Nazywane są SMART SHOPS lub FUN SHOPS, nazwa pochodzi od właściwości substancji, reklamowanych jako usprawniające funkcje poznawcze SMART DRUGS. (…)
Na dzień dzisiejszy nie ma przepisów prawnych, które zabraniałyby sprzedaży dopalaczy osobom nieletnim. Wprawdzie na opakowaniach tych środków widnieje informacja: „Produkt przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich”, ale sprzedawcy smart shopów nie przestrzegają tego zapisu. I okazuje się, iż nieletni łatwiej kupują dopalacze niż papierosy i alkohol. (…)
Bezpiecznie „na sygnale”
Umiejętności Roberta Kubicy przydałyby się zapewne niejednemu policjantowi podczas drogowego patrolu. Poruszanie się zatłoczonymi ulicami stolicy nie jest łatwe, zwłaszcza kiedy trzeba ruszyć w pościg za przestępcą. Policjanci przesiedli się z „polonezów” do lepszych pojazdów, ale jednocześnie są uczestnikami wielu kolizji.
Liczba szkód komunikacyjnych z udziałem policjantów w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wzrosła nieznacznie w porównaniu do analogicznego okresu 2009 r., spadła natomiast wartość szkód. Najczęstszymi przyczynami kolizji są: nieprawidłowe omijanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieumyślne uszkodzenie oraz nadmierna prędkość. – Przeważają drobne uszkodzenia samochodów, spowodowane najczęściej nieuwagą policjantów– mówi mł. insp. Henryk Bazylak Naczelnik Wydziału Transportu KSP. – Są to na przykład otarcia, uszkodzenia lusterka, czyli tzw. drobne stłuczki parkingowe. Na szczęście poważne wypadki występują sporadycznie. Warto zauważyć, że w omawianym okresie o połowę spadły koszty ponoszone przez komendę w sytuacji, kiedy nie można ustalić sprawcy. (…)
Każdy pisze inaczej
Mł. asp. Jacek Spychalski jest policjantem wydziału do walki z przestępczością gospodarczą w Komendzie Rejonowej Warszawa V. Zawodowo od ponad 5 lat zmaga się z różnymi problemami, jak wielu jego kolegów. W szarej codzienności pomaga mu jednak wyjątkowe hobby…
Historia ta zaczęła się ponad 20 lat temu. Wówczas Jacek otrzymał od znajomego, który właśnie wrócił z Finlandii, prezent - długopis. Wówczas o takim mógł każdy z nas mógł tylko pomarzyć. Długopis bardzo mu się spodobał. Już wtedy przyszła mu do głowy myśl, żeby go nie wyrzucać... Jacek nie wyrzuca długopisów od tamtego czasu. Czyni to z niego posiadacza trzech tysięcy różnych długopisów. (…)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.