Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 10-11/2010

03.01.2011 • Elżbieta Sandecka-Pultowicz

W numerze między innymi: Kiedy wszyscy świętują, my pełnimy służbę; Pełna mobilizacja; „To nie jest łatwy kawałek chleba”; Święta świętami, a służba nie drużba; KP „Metro” już pełnoletnie; Czasem słońce, czasem deszcz...; Policjanci z Marek na swoim!; Stołeczna „drogówka” dzieciom; Policyjny koń bohaterem; Kryminału tu nie przeczytasz; Pamiętamy, pomagamy; Policyjny Informator Kulturalny; Policja nie ma nic do ukrycia.

Kiedy wszyscy świętują my pełnimy służbę

Zbliżają się święta. Zastanawiamy się, kiedy wyjechać i gdzie je spędzić. Czy nie przedłużyć sobie o te kilka dni odpoczynku od pracy? Jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na taki komfort. Policjanci przed świętami zastanawiają się, kiedy przypadnie im służba. Jedni wolą popołudniówki, inni ranki a inni jeszcze nocki.
Kierownictwo dwoi się i troi, aby wszystko grało. Jednemu nie pasuje ranek, drugiemu nocka a inny jeszcze położy L-4. A co, nie będzie pracował w święta! A przecież wiemy, że jest nas coraz mniej. Od stycznia do października 2010 roku szeregi warszawskiej Policji zasiliło 304 kandydatów, natomiast opuściło 259 policjantów. Jak wynika z propozycji KGP najprawdopodobniej do końca roku w KSP zostanie przyjętych jeszcze kilkudziesięciu nowych funkcjonariuszy. W najbliższe święta musimy poradzić sobie z takim stanem kadrowym, jaki jest. Co roku przy okazji świąt pojawia się problem zwolnień lekarskich. Mała ilość funkcjonariuszy powoduje dezorganizację w służbie. W listopadzie ubiegłego roku na zatrudnionych 9 162 funkcjonariuszy odnotowano 13 379 dni chorobowych, natomiast w grudniu ur. na zatrudnionych 9 219 policjantów przypadało 12 394 dni absencyjnych. (…)

Pełna mobilizacja

Akcja ZNICZ dla policjantów „drogówki” to największe wyzwanie w ciągu roku. W pracę zaangażowanych jest niemal sto procent składu osobowego. Dla wszystkich oczywiste jest również, że w tych dniach nikt nie otrzyma urlopu.

Dzień 1 listopada Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oznaczają grubą kreską. To dla nich najbardziej pracowity dzień w ciągu całego roku. Mobilizowane są siły, a w akcję włącza się wszystkich policjantów „drogówki”. Intensywne prace związane z ustaleniem grafika służb ustala się już miesiąc wcześniej.
- Do służby przygotowujemy się również duchowo – mówi młodszy aspirant Tomasz Kleniewski ze stołecznej ”drogówki”. To bardzo szczególny dzień. Spoczywa na nas wyjątkowa odpowiedzialność za kierowanie potokiem samochodów oraz tłumem ludzi. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Tutaj nie może być pomyłek. Wraz z innymi służbami podejmujemy wspólne działania, aby kierowcom i pieszym zapewnić bezpieczeństwo. (…)

Policyjny koń bohaterem

Grzegorz Kasdepke jest uznanym autorem książek dla dzieci, byłym wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu „Świerszczyk” i miłośnikiem dzieci, Warszawy oraz dobrego humoru. Planuje napisanie oraz publikację we współpracy z wydawnictwem WAB serii dziecięcych powieści kryminalnych, których akcja osadzona będzie w stolicy. Wedle zamysłu pisarza głównym bohaterem albumów będzie policyjny koń.

Pan Grzegorz zwiedził policyjną stajnię, odbył szczegółowe rozmowy z opiekunami policyjnych rumaków i pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami Komendy Stołecznej. Rozmawiamy z nim, aby dowiedzieć się więcej na temat powieści związanej z pracą stołecznych pododdziałów konnych. (…)

Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.