Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 1/2005
19.01.2005 • Mariusz Mrozek
W numerze między innymi: Miasto pod okiem kamer; Resocjalizacja młodzieży; Inwestycje; Najaktywniejszy gang samochodowy w Polsce rozbity; Dzielnicowi znani i lubiani.
Najaktywniejszy gang samochodowy w Polsce rozbity, czyli jak „Książę” trafił za kratki
22 osoby za kratkami, ponad 200 zarzutów wobec 54 podejrzanych, 80 tomów dokumentacji – to efekt wytrwałej pracy policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji. Rozbity gang samochodowy był z pewnością jednym z najlepiej zorganizowanych i najaktywniejszych w Polsce (…)
Złodzieje dysponowali specjalistycznym sprzętem. Rozkodowane komputery samochodowe i urządzenia elektroniczne umożliwiały im pokonanie zabezpieczeń fabrycznych aut wybranych marek. Zdecydowana większość skradzionych samochodów, natychmiast po kradzieży, była demontowana na części. Paserzy rozprowadzali uzyskane w ten sposób podzespoły samochodowe głównie za pośrednictwem ogłoszeń w prasie motoryzacyjnej. Ciekawostką jest, że wśród skradzionych przez członków grupy samochodów, zdarzały się pojazdy prosto z salonu. Nowe auta miały mały przebieg – do 1000 km. Te pojazdy natychmiast były demontowane (…)
Policjanci „z duszą”
Grafiki, płaskorzeźby, obrazy olejne, a także haftowane stanowią wyposażenie pracowni rzeźbiarsko-malarskiej mieszczącej się w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie z siedzibą w Iwicznej. Malutka, przytulna sala w policyjnym klubie jest miejscem spotkań mundurowych z artystyczną duszą, którzy chętnie oddają się sztuce (…)
Podczas jednej z wystaw w Białej Sali Pałacu Mostowskich, gdzie mieści się siedziba Komendy Stołecznej Policji, uwagę komendanta stołecznego przykuły prace Wiesława Grodzickiego, jak się okazało zawodowego policjanta Oddziału Prewencji Policji. St. post. Wiesław Grodzicki studiuje w Akademii Sztuk Pięknych i jest utalentowanym twórcą obrazów oraz płaskorzeźb. Właśnie wtedy pojawił się pomysł utworzenia pracowni. Krok po kroku,
remontując piwniczne pomieszczenia klubowe, przygotowano kącik dla policjantów-artystów (…)
Miasto pod okiem kamer
System monitoringu każdego dnia skutecznie wspiera pracę policjantów zabiegających o bezpieczeństwo na warszawskich ulicach (…)
Dzięki monitorowaniu miasta w 2004 roku funkcjonariusze wychwycili i zareagowali na 7703 zdarzenia o charakterze kryminalnym. Najwięcej, bo ponad 2050 razy wyruszali do nieletnich, którzy pili alkohol i dopuszczali się chuligańskich czynów (…)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.