Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 2/2005
19.04.2005 • Mariusz Mrozek
W numerze między innymi: Operacja "Europa 2005"; Policja - Ojcu Świętemu; Policjanci rozbili grupę "Fusa"; Policja - wirtualnie; Bezpieczne wakacje; Stołeczni policjanci mistrzami piłkarskimi.
Operacja „Europa 2005”
Policja polska po raz kolejny miała okazję uczestniczyć w zabezpieczeniu ogromnego wydarzenia, jakim był III Szczyt Rady Europy, który odbył się w Warszawie w dniach 16-17 mają 2005 r. Był to dla stołecznej Policji dobry sprawdzian w zakresie mobilizacji, organizacji współpracy, wymiany informacji (…)
Podczas przygotowania i realizacji zabezpieczenia bardzo pomocne okazały się doświadczenia zdobyte przy podobnej operacji, organizowanej na potrzeby ubiegłorocznego Europejskiego Szczytu Gospodarczego. Ze względu na kategorię uczestników szczytu, w tym roku położono większy nacisk na zabezpieczenie przed ewentualnymi próbami zamachów terrorystycznych skierowanych wobec uczestników obrad, jak też osób postronnych (…)
Policjanci rozbili grupę „Fusa”
Ponad 100 policjantów, podzielonych na kilkanaście grup, uczestniczyło na początku mają w zatrzymaniu 12 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej o zbrojnym charakterze. Wszyscy zatrzymani podejrzewani są o uprowadzenia dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia kredytów na podstawione osoby (…)
Rozpracowywano ją od dawna. Policjanci z Wydziału dw. Z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw ustalili, że w jej skład wchodzi kilkanaście osób, że wszystkie te osoby mają określone role w siatce przestępczej. Zbierano zatem informacje, ustalano kontakty. To właśnie jej członkowie we wrześniu 2003 roku uprowadzili Mariusza G. (…)
Zakazane pamiątki
Portmonetki ze skóry kajmana, naszyjnik, fajka i figurka z kości słonia, paski do spodni ze skóry węży, malowidła na skórze słonia, kilka głów krokodyli i aligatorów, jaja strusia, paski do zegarków ze skóry aligatora (aligator mississipensis) oraz kilkadziesiąt sztuk koralowca rafotwórczego i muszli przydaczni – to niektóre przedmioty, jakie zarekwirowali od stycznia tego roku policjanci i celnicy na terenie Portu Lotniczego im. Chopina w Warszawie (…)
W ciągu roku na ziemi ginie bezpowrotnie około tysiąca gatunków zwierząt i roślin. Do dzisiaj poznano około 2 milionów gatunków fauny i floty. O wielu ginących gatunkach nie dowiemy się nigdy, że istniały, gdyż działanie człowieka bezpowrotnie je unicestwiło. Dlatego bardzo ważna jest świadomość ludzi, że to my jesteśmy częścią przyrody, w której musimy żyć, a PRZYRODA bez człowieka poradziłaby sobie na świecie najlepiej (...)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.