Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 6/2006
05.06.2006 • Mariusz Mrozek
W numerze między innymi: Operacja OPAL w pełni profesjonalna; (Nie)stadionowe rozgrywki; Odebranie dziecka opiekunom w trybie nagłym; Powiadamianie o śmierci; Kto może otrzymać mieszkanie?; Pierwsza pomoc w doskonaleniu zawodowym policjantów.
Operacja OPAL w pełni profesjonalna
Kierowanie ruchem pojazdów i pielgrzymów, organizowanie pilotaży, pomoc osobom udającym się na spotkanie z Papieżem, ochrona przed przestępcami – to tylko niektóre zadania stołecznych policjantów zabezpieczających wizytę papieską. Ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem Ojca Świętego i pielgrzymów przybyłych do Warszawy. Łącznie w całym kraju w operacji wzięło udział 15 tys. policjantów, dzięki którym ponad 2,5 miliona osób bezpiecznie spotkało się z Papieżem Benedyktem XVI.
W Komendzie Stołecznej Policji funkcjonował specjalny sztab, który na czas wizyty Ojca Świętego kierował pracami poszczególnych zespołów merytorycznych. Przy zabezpieczeniu wizyty pracowali policjanci prewencji, ruchu drogowego, wywiadowcy, pirotechnicy oraz wiele służb, bez których zabezpieczenie pielgrzymki Papieża byłoby niezmiernie trudne. Nasze działania wspierali również koledzy z innych województw. Ogromna rola spoczywała na warszawskiej „drogówce”. To właśnie oni obecni byli na trasach przejazdu kolumny papieskiej. Dbali o zapewnienie płynnego ruchu komunikacyjnego. Zapewniali pilotaże orszaku papieskiego i tworzyli Motocyklową Asystę Honorową. W każdej chwili służyli pomocą pielgrzymom przybyłym na spotkanie z Ojcem Świętym (…)
Pierwsza pomoc w doskonaleniu zawodowym policjantów
Tematyka pierwszej pomocy w doskonaleniu zawodowym policjantów staje się obecnie szczególnie aktualna z uwagi na narastający z roku na rok stan zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia obywateli w Polsce oraz wielość sytuacji nadzwyczajnych, w których ofiarami stają się dorośli i dzieci.
Bardzo często, to właśnie policjanci są pierwsi na miejscu zdarzenia wymagającego udzielenia pomocy. I to właśnie na funkcjonariuszach Policji (a w szczególności policjantów ruchu drogowego i prewencji) spada obowiązek prawny, służbowy oraz moralny udzielenia pierwszej pomocy. Niekiedy również funkcjonariusze Policji swoim działaniem (użyciem broni czy środków przymusu bezpośredniego) mogą przyczynić się do zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi. Wówczas, zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli użycie środka przymusu spowoduje uszkodzenie ciała, funkcjonariusz jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy rannemu (...)
Podstawowe zabiegi ratujące życie nie wymagają ani specjalistycznego sprzętu, ani kwalifikacji medycznych. Bardzo często wystarczy, że będziemy wiedzieli, co należy zrobić w danej sytuacji lub czego nie robić. Zadaniem osoby udzielającej pomocy jest zabezpieczenie ratowanego. Osoba udzielająca pomocy winna przede wszystkim zabezpieczyć poszkodowanego przed uduszeniem – udrażniając drogi oddechowe lub też zabezpieczyć obficie krwawiącą ranę – by ochronić poszkodowanego przed wykrwawieniem się (jak wynika ze statystyk, są to najczęstsze przyczyny zgonu osób poszkodowanych) (…)
Powiadamianie o śmierci
Policjanci mają wiele czynności i działań w swoich obowiązkach służbowych. Niestety nagła śmierć osób jest zjawiskiem, z którym pracownicy służb mundurowych spotykają się dość często w swojej pracy. Często więc policjanci występują w roli posłannika przekazującego tragiczną i straszną wiadomość o zgonie. Jest to sytuacja zdecydowanie trudna, obciążająca emocjonalnie i nieprzyjemna dla wszystkich biorących w niej udział. Również często policjanci w tych momentach wspierają się obecnością psychologa, czy wręcz na niego cedują przekazanie tej tragicznej wiadomości. Tak naprawdę wiedza psychologiczna nie jest konieczna w tym momencie, aby działanie to przebiegło prawidłowo. Wystarczy być „Człowiekiem” dla tej drugiej osoby i wykazać się współczuciem oraz taktem (...)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.