Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 9/2006

04.09.2006 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Wyjątkowi nie tylko w służbie; Stołeczny policjant wicemistrzem świata w kolarstwie; Nowe mundury dla Policji; Syytem informacyjny Schengen - współpraca policji europejskich; Prawa człowieka z perspektywy działania Policji; Samobójstwo policjanta.

 

Stołeczny policjant wicemistrzem świata w kolarstwie

Sierż. szt. Janusz Królikowski z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII został wicemistrzem świata w kolarstwie szosowym. Mistrzostwa wszystkich służb mundurowych, w dyscyplinach sportowych, jakie są rozgrywane na nowożytnych olimpiadach odbyły się w Sao-Paulo w Brazylii. Stołeczny policjant był jedynym przedstawicielem polskiej policji w tej konkurencji.

- Wyścig był niezwykle trudny ze względu na wysoką temperaturę – relacjonuje Janusz Królikowski. – Stromy, kilkukilometrowy podjazd powtarzał się na każdej rundzie. Od początku wyścigu były próby ucieczek i odskoków. Nie miałem nikogo do pomocy. Dwa razy kasowałem ucieczki, a 10 km przed metą zobaczyłem, że wszyscy są bardzo zmęczeni i to jest moja szansa. Zaatakowałem pod górę. Doskoczył do mnie reprezentant Brazylii, ale jechałem bez zmian 300 m przed końcem podjazdu. Brazylijczyk ostro zaatakował i mnie wyprzedził. Na prostej, prowadzącej do mety, nie wystarczyło mi odległości, by go dogonić. W efekcie zająłem drugie miejsce i zdobyłem tytuł WICEMISTRZA ŚWIATA (…)

 

Samobójstwo policjanta

Analizując osiem ostatnich lat liczba samobójstw w polskiej Policji systematycznie spada, ale w tym czasie zabiło się aż 180 policjantów. Co roku na taki krok decyduje się średnio 25-30 na sto tysięcy funkcjonariuszy. To blisko dwa razy więcej, niż wynosi wskaźnik samobójstw w Polsce (13-15 przypadków na sto tysięcy osób). W roku ubiegłym takich tragicznych zdarzeń było 12. Dane o próbach samobójczych są trudne do określenia, ale jest ich dużo więcej niż udanych samobójstw.

Jednym z najczęściej spotykanych komentarzy dotyczących samobójstwa jest stwierdzenie, że w jego ostatnich zachowaniach nie było ewidentnych oznak złego samopoczucia, nie sygnalizował zamiaru odebrania sobie życia. Policjant, który podjął decyzję o samobójstwie, do końca stara się utrzymywać pozę twardego człowieka. Polega to na nie okazywaniu emocji (ich okazywanie w opinii wielu policjantów uchodzi za przejaw słabości). Taka postawa wynika z głębokiego przekonania dotyczącego radzenia sobie z własnymi problemami. Przekonanie to można streścić następująco: „radź sobie sam !” (…)

 

Koniec z „policją krzakową”

Nadmierna prędkość jest przyczyną prawie 30% wypadków, w których życie traci tysiące osób. Dotychczasowa forma policyjnych kontroli drogowych „zza krzaków” jest mało skuteczna. Decyzją Komendanta Głównego Policji wprowadza się bezwzględny zakaz stosowania tej formy pełnienia służby. Od 1 września bieżącego roku nadzór nad drogą na całej długości prowadzony będzie przez policyjne radiowozy wyposażone w wideorejestratory.

Zgodnie ze zmienionym systemem pełnienia służby, statyczny pomiar prędkości będzie miał charakter czysto prewencyjny i będzie mógł być wykonywany jedynie według pewnych zasad. Miejsca pełnienia kontroli statycznych będą wyznaczone na podstawie wcześniejszej analizy stanu zagrożenia. Ich dobór ma się odbywać tak, aby podczas jej wykonywania policjanci i pojazd służbowy byli usytuowani w miejscu wyraźnie widocznym dla kierujących pojazdami nadjeżdżającymi z obu kierunków. Odpowiedzialnym za dobór miejsca prowadzenia kontroli, uzgodnionego w ramach odprawy służbowej, będzie każdorazowo wyznaczony imiennie dowódca patrolu. Będzie on każdorazowo zgłaszał dyżurnemu jednostki miejsca prowadzenia kontroli statycznej, spełniające wskazane wymagania, przed jej podjęciem (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.