Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 11/2006
06.11.2006 • Mariusz Mrozek
W numerze między innymi: Patrol w duecie; Nowa ustawa o służbie cywilnej; Profilowanie psychologiczne; Polsko-ukraińska deklaracja o współpracy; Stołeczni policjanci w rejsie po Bałtyku; "Początek jest najważniejszy...".
Uwolniony z rąk porywaczy po 2,5 miesiącach
Policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP 12 października br. uwolnili uprowadzonego 2,5 miesiąca temu w Warszawie 36-letniego biznesmena z Chin. Zatrzymano 7 mężczyzn mogących mieć związek z tą sprawą. Za porwanego sprawcy żądali 1 mln euro.
Po trzech tygodniach od uprowadzenia do Komendy Stołecznej Policji zgłosiła się żona uprowadzonego i opowiedziała policjantom, że 3 sierpnia, kiedy jechali do pracy, trzech mężczyzn pod pozorem kontroli policyjnej zatrzymało ich samochód. Sprawcy wyciągnęli ich z auta i zmusili do wejścia do busa stojącego na poboczu. Uprowadzonych wywieziono do odosobnionego miejsca. Wcześniej zaklejono im oczy. Po kilku godzinach sprawcy wypuścili kobietę, żądając od niej zebrania 500.000 euro za uwolnienie męża. Kwotę tą potem podniesiono do 1 mln euro (…)
Polsko-ukraińska deklaracja o współpracy
Zwalczanie przestępczości, szczególnie tej zorganizowanej oraz szeroka współpraca obejmująca wizyty studyjne, staże i szkolenia – to główne cele podpisanej 30 października br. w Pałacu Mostowskich „Deklaracji o współpracy między Komendantem Stołecznym Policji, a Naczelnikiem Zarządu Głównego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy dla miasta Kijowa na lata 2007-2008”.
Podpisana pomiędzy komendantem stołecznym Policji mł. insp. Jackiem Kędziorą a naczelnikiem Zarządu Głównego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy dla miasta Kijowa - generałem Witalijem Jaremą deklaracja pozwoli policjantom obu państw przyjąć optymalne zasady współdziałania poprzez wymianę doświadczeń, organizowanie wizyt studyjnych, staży, seminariów oraz spotkań o charakterze szkoleniowym i w celach doskonalenia zawodowego. Wzajemna współpraca obejmie w szczególności zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej, aktów terroryzmu, przestępstw narkotykowych, handlu ludźmi oraz nielegalnej migracji, a także kradzieży, zwłaszcza samochodów. Współdziałanie stołecznej Policji i kijowskiej Milicji pozwoli również prowadzić wspólne działania prewencyjne oraz inne rozwiązania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Warszawy i Kijowa (…)
Patrol w duecie
Tropi i zatrzymuje przestępców w pościgu, broni swojego opiekuna, znajduje materiały wybuchowe i narkotyki, a także pokonuje przeróżne przeszkody: ściany, drabiny i tunele – to policyjny pies. W pracy zawsze towarzyszy mu człowiek – opiekun i przyjaciel. Przewodnik i pies swoją pracę mogą wykonywać tylko w duecie, muszą więc wzajemnie się akceptować.
Psy służące w Policji zakupywane są od prywatnych hodowców. Jakiś czas temu Policja miała swoją własną hodowlę w Sułkowicach, ale zrezygnowano z tego rozwiązania. Psy z prywatnych hodowli doskonale sprawdzają się w pracy policyjnej. Do służby przyjmowane są roczne czworonogi.
- Pies nie musi mieć rodowodu, ponieważ nie to jest najważniejsze, ale powinien posiadać określone cechy – mówi sierż. szt. Sławomir Czajkowski kierownik ogniwa patrolowo – tropiącego Referatu Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, od 23 lat pracujący z psami. – Dla nas ważne jest, aby był zdrowy. Nie może bać się strzałów, powinien odznaczać się określonym poziomem agresji. Musi także aportować. Co prawda psa można tego wyuczyć, ale w pracy policyjnej to nie wystarcza. Pies musi mieć wrodzony instynkt aportowania, wtedy będzie dobrze tropił (...)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.