Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 6-7/2007

16.07.2007 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Święto Policji - tradycja i pamięć; Rozmowa z Komendantem Stołecznym Policji - mł. insp. Jackiem Olkowiczem; Transformacja Policji; Nowe rozwiązania w zakresie planowania i sprawozdawczości; Praca dzielnicowego w nowym świetle; Z policyjną batutą w Krakowie.

 

Święto Policji - tradycja i pamięć

Policjanci zmęczeni codzienną służbą z jej różnymi odcieniami zapominają, że są również takie karty w historii, które dodają wiary, wytrwałości i dumy z tego, że nosi się policyjny mundur. O tych kartach chwały zapomnieć nie można. Takim szczególnym wydarzeniem dla wszystkich funkcjonariuszy jest Święto Policji – dzień, który jednoczy całe środowisko policyjne, a jednocześnie jest powodem do dumy z codziennej służby społeczeństwu. Kojarzy się ono przede wszystkim z musztrą paradną, mianowaniami na wyższe stopnie policyjne, odznaczeniami i nagrodami pieniężnymi. Ten dzień to wspomnienie o tych, którzy swą misję pełnili przed laty, a także tych, którzy oddali swoje życie służąc wiernie Narodowi. Święto Policji przypomina nam również o tym, że formacje policyjne przyjmujące różne nazwy na przestrzeni wieków są ważnym filarem istnienia każdego państwa.

W dobie komputerów, telefonii komórkowej, szybkiego rozwoju techniki, praktycznie w każdej dziedzinie życia, kultywowanie tradycji może wydawać się zbędnym archaizmem. Zbiorem pompatycznych ceremonii pełnych sztywnego patosu, przepychu i sztuczności. Jednakże to tradycja tworzy niepowtarzalny klimat, jak na starym filmie ukazuje kadry z przeszłości, rozwój i transformację (…)

 

Transformacja Policji

O czym marzy każdy glina? O wygodnym mundurze dającym poczucie komfortu podczas pogody i niepogody. O sprawnym, dobrze wyposażonym radiowozie. O nowoczesnej, lekkiej i sprawdzającej się w każdych warunkach broni. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu trzech najbliższych lat marzenia te się spełnią. W przekształceniu Policji w nowoczesną i sprawnie działającą jednostkę pomóc ma blisko 4,5 miliarda złotych zagwarantowane ustawowo na realizację programu modernizacji Policji.

W ramach programu Policja dokona największego zakupu środków transportu. Łącznie ma zostać zakupionych ponad 8 tysięcy samochodów, w tym 5 tys. osobowych, blisko 2,5 tys. furgonów oraz 120 pojazdów specjalnych. Plany Komendy Głównej Policji zakładają, że już do końca bieżącego roku kupionych zostanie ponad 1,5 tys. nowych samochodów osobowych oraz 65 autobusów. Nie zapomniano o specjalistycznych środkach transportu – samochodach osobowych w specjalistycznej wersji RD VIDEO – 67 sztuk, ambulansach poczty specjalnej, samochodach osobowo-terenowych i opancerzonych (…)

 

Praca dzielnicowego w nowym świetle

Zniesienie 60% obchodu, rozgraniczenie zadań dzielnicowego pełniącego służbę w miastach i na terenach pozamiejskich, modyfikacja teczki rejonu, zmiana kryteriów oceny pracy dzielnicowego - to tylko niektóre zmiany wprowadzone 6 czerwca br. Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji w sprawie form i metod wykonywania zadań przez dzielnicowego i kierownika rewiru dzielnicowych.

Nowe zarządzenie ma na celu podniesienie jakości i efektywności wykonywania zadań przez dzielnicowego w podległym mu rejonie służbowym, jak również wzrost jego pozycji w strukturach Policji. Nowelizacja wprowadza istotne zmiany w zakresie zadań oraz organizacji służby dzielnicowego. Zaznaczyć należy, że zrezygnowano z zapisu obligującego dzielnicowego do przeznaczenia 60% czasu na służbę w obchodzie. Zapis ten ograniczał niejednokrotnie szansę rozszerzenia pracy operacyjnej oraz możliwość niesienia pomocy pokrzywdzonym, wymagającej czasu, delikatności i zrozumienia (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.