Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 8/2007

20.08.2007 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Razem bezpieczniej; Postępowanie i wyrok w 48-godzin; Z jakiej broni i gdzie strzelać?; Standardy Policji irlandzkiej wobec ofiar przestępstw; Korytarzami historii - z wizytą w podziemiach komendy; Wiara w potęgę resocjalizacji...; Alkohol etylowy jako materiał dowodowy.

 

Stołeczne obchody Święta Policji

Uroczystości rozpoczęły się uczczeniem minutą ciszy ofiar wypadku polskiego autokaru pod Grenoble. Podczas uroczystości Komendant Stołeczny Policji inspektor Jacek Olkowicz razem z Komendantem Głównym Policji Konradem Kornatowskim wręczyli stołecznym policjantom nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz kombatanci i mieszkańcy Warszawy.

Uroczystość 88 rocznicy powstania Policji Państwowej rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosławowi Brysiewiczowi, który dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie głos zabrał Komendant Stołeczny Policji insp. Jacek Olkowicz, który podziękował wszystkim policjantom za rzetelną i profesjonalną pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa (…)

 

Postępowanie i wyrok w 48-godzin

W marcu tego roku weszła w życie ustawa o tzw. sądach 24-godzinnych. Postępowania przygotowawcze często ciągną się miesiącami, wprowadzenie trybu przyspieszonego miało skrócić czas ich trwania. Miało również usprawnić realizację zadań wykonywanych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także zwiększyć tempo ich pracy. Jak w rzeczywistości wpłynęło to na efektywność sądów i organizację służby w Policji? Po kilkumiesięcznym okresie funkcjonowania ustawy można scharakteryzować zarówno plusy, jak i minusy przyjętych rozwiązań.

Na terenie garnizonu stołecznego Policji do końca lipca br. wszczęto w trybie przyspieszonym 619 postępowań, a zakończono 578. Wśród komend rejonowych najwięcej, bo 86 postępowania wszczęto w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa Śródmieście – przeważająca większość (83) została zakończona. Stosowanie tego trybu nałożyło na Policję nowe obowiązki. Policjanci muszą konwojować zatrzymanego, zapewnić stawienie się w sądzie świadków zdarzenia. Często także funkcjonariusze dokonujący zatrzymania później wzywani są w charakterze świadka. Bywa, że czas oczekiwania policjantów wraz z zatrzymanym na wydanie przez sąd orzeczenia wydłuża się nawet do 8 godzin (…)

 

Z jakiej broni i gdzie strzelać?

Wiele dyskusji rozgorzało na nowo przy okazji ostatniego przetargu Komendy Głównej Policji na zakup około 5 tys. pistoletów. Podstawowym ich tematem było określenie, jaka broń jest najlepsza dla Policji. Przyłączając się do dyskusji nie można pominąć innych jej wątków, jak chociażby tych dotyczących umiejętności strzeleckich policjantów i możliwości ich doskonalenia. Broń i warunki treningu strzeleckiego składają się w dużej mierze na poziom wyszkolenia policjantów w tym zakresie.

Pistolety P-64 są powszechnie wykorzystywane przez stołecznych policjantów i stanowią ponad połowę broni krótkiej znajdującej się na wyposażeniu garnizonu stołecznego. Ponadto 12% broni krótkiej stanowią P-83. Broń ta jest uważana za przestarzałą i najprawdopodobniej będzie sukcesywnie wymieniana. Znaczną część, bo około 22%, stanowią także pistolety P-99. Jednak największy entuzjazm wśród policjantów wzbudzają Glocki. Wielu funkcjonariuszy ucieszyła wiadomość, że to właśnie one zostały wybrane w rozstrzygniętym niedawno przez Komendę Główną Policji przetargu. Glocki 17 i 19, bo takie modele wykorzystywane są przez Policję, stanowią łącznie niespełna 5% uzbrojenia garnizonu stołecznego (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.