Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 11/2007

12.11.2007 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Wywiad z Dyrektorem Biura Spraw Wewnętrznych KGP - insp. Markiem Działoszyńskim; Skruszenia gangsterzy; Być kobietą...; Operacyjni u źródeł; ETA - Organizacja terrorystyczna, czy "narodowowyzwoleńcza"?; Zasady poruszania się pojazdem uprzywilejowanym.

 

Skruszeni gangsterzy...

Instytucja świadka koronnego pojawiła się w polskim prawodawstwie przed dziesięcioma laty. Umożliwiła skruszonym przestępcom darowanie kary, ale stała się jednocześnie skutecznym narzędziem w walce z przestępczością zorganizowaną.

Na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpił w Polsce gwałtowny wzrost ilości popełnianych przestępstw. Zmieniła się także ich struktura i charakter. Pojawiło się nowe groźne zjawisko: przestępczość zorganizowana. Aktywność zorganizowanych grup przestępczych, zaskoczyła nie tylko organy ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości, ale także teoretyków prawa karnego w naszym kraju. Spierano się nie tylko, co do tego, czy w Polsce występuje przestępczość zorganizowana, ale również jak defi niować to zjawisko i na podstawie jakich aktów prawnych (…)

 

Być kobietą...

Warszawskie agencje towarzyskie, meliny, dziuple – miejsca, do których zwykły Kowalski nigdy nie pójdzie – znają dobrze. Na co dzień mają do czynienia z gangsterami, dealerami, prostytutkami, czy zwykłymi degeneratami, widzą najgorsze patologie. Pracują od ósmej, ale zawsze do skutku, tyle ile trzeba. Dzięki ich pracy przestępcy trafi ają przed sąd. Oni pozostają anonimowi. Policjanci kryminalni, bo o nich mowa, po prostu taką mają pracę. Wydawać by się mogło, że w brutalnym świecie poradzić mogą sobie tylko mężczyźni, tymczasem w wydziałach kryminalnych pracują również kobiety. Zgodnie twierdzą, że nie odnalazłyby się w innej pracy.

Joanna w Policji służy od 14 lat. Od początku zakładała, że będzie pracowała z tzw. trudnymi przypadkami, osobami społecznie niedostosowanymi. Ukończyła resocjalizację i postanowiła wstąpić do Policji. Nie było jednak łatwo. W momencie, kiedy zaczynała przyjmowano do Policji znacznie mniej kobiet niż teraz (…)

 

Psy techniki kryminalistycznej

Psy techniki kryminalistycznej Komendy Stołecznej Policji umiejscowione są w Sekcji Osmologii i Przewodników Psów Specjalnych Laboratorium Kryminalistycznego KSP. W chwili obecnej Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Stołecznej Policji dysponuje 17 psami służbowymi o następujących specjalnościach (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.