Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 3/2008
16.06.2008 • Mariusz Mrozek
W numerze między innymi: Bez suflera; "Jestem tylko policjantem"; Między decyzją, a portfelem; Dziecko w sieci; Za cztery lata u nas; Przed emeryturą, najlepsi w piach; Następny proszę!; Kocham ten zgiełk; Z własnej woli; Trochę fartu.
Bez suflera
W maju w Pałacu Młodzieży odbyła XIII edycja konkursu „Poznajmy się bliżej”. Konkurs jest organizowany dzięki współpracy Komendy Stołecznej Policji i Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Tradycja ta kontynuowana jest od 1993 r. i stanowi część programu profilaktycznego „Bezpieczna Szkoła”.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 trzyosobowych drużyn, reprezentujących poszczególne komendy rejonowe i powiatowe. Każda z nich odgrywała dramy aktorskie o tematyce „STOP PRZEMOCY W SZKOLE”.
Proces wyłaniania najbardziej uzdolnionych aktorsko uczniów przebiegał wieloetapowo. Pierwszy z nich tzw. szkolny rozpoczął się w październiku 2007 r. i miał na celu wyłonienie drużyny reprezentującej szkołę. W trzyosobowej grupie znaleźli się: uczeń z klasy IV, V i VI. W rundzie drugiej półfinałowej uczestnicy konkursu rozwiązywali test, który sprawdzał wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i działań policyjnych. Zwycięzcy przechodzili do trzeciego etapu. Ich zadaniem było odegranie dramy aktorskiej. Maksymalny czas dla każdej z drużyn wynosił 10 minut (...)
Dzieci w sieci
Okaleczenia, tortury, wielokrotne gwałty, seks zbiorowy lub ze zwierzętami to nieliczne przykłady scen z kilkuletnimi dziećmi, wykorzystywanymi seksualnie do celów komercyjnych. W Polsce brakuje systemu, który monitorowałby przestrzeganie praw dzieci oraz instytucji prowadzącej rejestr tych wykorzystywanych i należących do tzw. grup ryzyka. Istnieje jedynie system reagowania na ich krzywdę, polegający na uruchomieniu procedur policyjnych i sądowych, ale już po fakcie...
Zdjęcia i filmy, które oglądam na potrzeby tego tekstu są różne. Na jednych widać kilkuletnie dziewczynki stylizowane na lolitki. Mają utapirowane włosy, upięte w „kucyki” i ozdobione różowymi, pretensjonalnymi kokardami. Ich drobne dziewczęce buzie są zdobne w krzykliwe makijaże. Ubrane w tiulowe sukienki w pastelowych kolorach i buty na wysokich obcasach siedzą na wysokich krzesłach, uśmiechając się prowokacyjnie (…)
Trochę fartu
Ona – burza dziewczęcego, naturalnego wdzięku. Drobniutka o mądrych oczach. On – konkretny. Po tym, jak i co mówi widać, iż nieobca mu zapomniana sztuka czytania. O obojgu – nikt nie pomyśli nawet, że są policjantami.
I bardzo dobrze. To wywiadowcy. Pracują w Referacie Wywiadowczym Sekcji Patrolowo-Interwencyjnej KRP IV. Sierżant Justyna Waszczyniuk, bo o niej mowa, ma 26 lat. Od 3 lat w Policji, półtora roku jeździ na Woli w załodze wywiadowczej, wcześniej pracowała jako dochodzeniowiec. Kończy właśnie studia magisterskie. Starszy sierżant Piotrek Sydon w tym miesiącu obchodzi 29 urodziny. Dziesięć lat służy w Policji. Krótko pracował w Śródmieściu, później był dzielnicowym na Bemowie. Praktycznie z chwilą utworzenia wolskiej służby wywiadowczej, przeszedł do tej pracy. A tak w ogóle jest geografem. Ukończył w Kielcach Akademię Świętokrzyską (...)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.