Poradniki

Interwencja z cukrzykiem

08.11.2021 • Monika Nawrat

Coraz więcej osób choruje dzisiaj na cukrzycę. U ludzi dotkniętych tą chorobą często występują nagłe spadki lub bardzo silne wzrosty poziomu cukru we krwi. Niezwykle przydatna może stać się wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Co zrobić w przypadku utraty przytomności przez cukrzyka? Postaramy się udzielić kilku niezbędnych rad w tym zakresie. Nigdy nie wiadomo, kiedy w służbie jak i w czasie wolnym, będziemy pomagać cukrzykowi.


Foto: Daniel Niezdropa

14 listopada przypada „Światowy Dzień Cukrzycy”. Jego główną ideą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z tą chorobą. Ma też przypominać nam o tym, że obecnie diagnozuje się coraz więcej takich schorzeń. W tym dniu media oraz instytucje zajmujące się profilaktyką, rozpowszechniają informacje o tym, jak ważna jest pomoc i wiedza społeczeństwa w przypadku udzielania pomocy osobom dotkniętym tą chorobą.

Wyróżniamy kilka typów cukrzycy. Najbardziej powszechną postacią tego schorzenia jest cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2.

CO JE ROZRÓŻNIA?

CUKRZYCA TYPU 1

Występuje najczęściej u ludzi młodych, szczególnie w okresie dojrzewania. Lekarze opisują ją jako cukrzycę insulinozależną, ponieważ jej leczenie wymaga stałego podawania insuliny.

CUKRZYCA TYPU 2

Najczęściej występuje u ludzi starszych, przeważnie z występującą otyłością. Nazywana jest cukrzycą insulinoniezależną. W leczeniu tej choroby niezbędna jest dieta. Osoby z nadwagą powinny zadbać o ruch, celem utraty zbędnych kilogramów. Ponadto cukrzyca objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi - HIPERGLIKEMIĄ lub jego obniżonym poziomem - HIPOGLIKEMIĄ. Oba te stany zagrażają życiu.

Jakie zatem objawy występują u osób chorych na cukrzycę?
Do symptomów hipoglikemii należą:

• zmęczenie,
• senność,
• ogólne osłabienie,
• zaburzenia wzroku,
• skurcze w nogach,
• odczuwalne wzmożone pragnienie.

Do symptomów hiperglikemii należą:

• osłabienie,
• wzmożone uczucie głodu,
• zaburzenia widzenia,
• zawroty głowy,
• nadmierna potliwość,
• nerwowość, kiedy masz świadomość, że nie zjadłeś/aś dziś żadnego posiłku.

Pierwsza pomoc wobec osób chorych na cukrzycę nie jest skomplikowana. W Twoim życiu mogą mieć miejsce różne sytuacje. Nie zawsze będziesz przekonany, czy dana osoba jest cukrzykiem.  Dlatego zacznij od sprawdzenia, czy nie ma założonej bransoletki lub zawieszki na szyi bądź na nadgarstku, z informacją o chorobie lub dawkach przyjmowanej insuliny.

Poniżej przedstawiamy przykładowy algorytm udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że podjęta próba wsparcia osobie chorej jest dużo bardziej pożądana, niż obojętne przejście obok i zbagatelizowanie zagrożenia. Dotyczy to szczególnie funkcjonariuszy, zarówno w służbie, jak i poza nią. „Pomagamy i Chronimy”, pamiętajcie o tym.

PIERWSZA POMOC PRZY CUKRZYCY – HIPERGLIKEMIA (WYSOKI CUKIER)

W sytuacji kontaktu z chorym przede wszystkim:

1. Sprawdź przytomność poszkodowanego.
2. Jeżeli poszkodowany ma przy sobie glukometr i jest w stanie zmierzyć sobie poziom cukru oraz podać sobie insulinę - POMÓŻ MU W TYM.
3. W sytuacji, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny - sprawdź oddech. W przypadku jego braku rozpocznij resuscytację oraz wezwij pogotowie ratunkowe.
4. Jeżeli czujesz, słyszysz i widzisz, że poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe i okryj kocem lub bluzą, aby ochronić przed zimnem.
5. Kontroluj na bieżąco czynności życiowe i sprawdzaj oddech, a kiedy usłyszysz sygnały pogotowia wstań i wskaż miejsce, aby ułatwić dojazd.

PIERWSZA POMOC PRZY CUKRZYCY – HIPOGLIKEMIA (NISKI CUKIER)

1. Kiedy chory jest przytomny, to jak najszybciej podaj mu coś słodkiego. Może to być napój lub cukierek. Podniesie szybko poziom cukru we krwi i doda energii potrzebującemu.
2. Postaraj się utrzymywać cały czas kontakt z chorym. Nawiąż z nim rozmowę i zapewnij mu ciepło - okryj kocem, kurtką itp.
3. Jeżeli jest nieprzytomny - ułóż go w pozycji bezpiecznej. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe.
4. Kontroluj oddech.

WARTO WIEDZIEĆ

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z hipoglikemią, szybkie podanie cukru w jakiejkolwiek postaci osobie przytomnej, jest działaniem ratującym życie. Z drugiej strony jednak, podanie cukru osobie, która ma jego podwyższony poziom, może spowodować tzw. śpiączkę cukrzycową. Gdyby tak się stało, to szybkie podanie insuliny przez ratownika, pomoże w odzyskaniu sił i świadomości.

PAMIĘTAJ - NIGDY NIE IGNORUJ OBJAWÓW ŚPIĄCZKI CUKRZYCOWEJ

Często z powodu zaburzeń świadomości i specyficznego zapachu z ust, co jest charakterystyczne w tej chorobie, osoby chore są ignorowane. Dzieje się tak, ponieważ objawy są podobne do symptomów upojenia alkoholowego i w efekcie nie jest wzywana pomoc.


Foto: Daniel Niezdropa

Jako funkcjonariusz Policji powinieneś zawsze zareagować! To nie tylko kwestia etyki i wypełnienia słów roty policyjnej przysięgi. To powinien być odruch serca, że widząc kogoś w potrzebie, musisz natychmiast pomóc, bo jak widać, to nie alkohol może być sprawcą chwilowego „snu”, a niezwykle groźne wahania poziomu cukru we krwi.