Poradniki

Uwaga! Ostrożnie na lodzie

08.02.2022 • Kinga Czerwińska

Co roku zimą, służby ratunkowe borykają z tym samym problemem, czyli nieostrożnością osób wchodzących na zamarznięte zbiorniki wodne. Takie wypadki przytrafiają się niestety nie tylko dzieciom, które jeszcze nie potrafią przewidzieć skutków swoich zachowań. Najczęściej do załamania się lodu dochodzi podczas zabawy (ślizganie się po tafli jeziora, jazda na łyżwach po lodzie na zbiornikach wodnych), spacerowania, łowienia ryb w przeręblach.


Foto: Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie

Większość takich zdarzeń ma finał w szpitalu z uwagi na silne wychłodzenie organizmu - hipotermię. Nierzadko dochodzi do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Jeśli chodzi o dzieci, większość z tych, które trafiają do szpitala, znajduje się w stanie śpiączki lub mają inne uszkodzenia układu nerwowego. Są one spowodowane niedotlenieniem mózgu, do którego dochodzi już od 3 do 5 minutowego przebywania pod wodą oraz znacznego obniżenia temperatury ciała.

Głównym problemem w takich przypadkach jest czas przybycia służb ratunkowych, udzielenia pomocy, stopnia obniżenia temperatury ciała. Aby nie doszło do trwałych uszkodzeń ciała czy śmierci, konieczne jest idealne zgranie działania służb ratunkowych, które niezwłocznie powinny znaleźć się na miejscu działań. Strażacy i policjanci wielokrotnie udzielają pomocy ludziom, pod którymi załamał się lód. Warto więc, by co roku doskonalili techniki ratownicze.


Foto: Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie

Ferie zimowe to głównie czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.

Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Wyposażmy młodsze pociechy w kartkę, w wewnętrznej kieszeni kurtki, z ważnymi numerami telefonów. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.


Foto: Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie

UNIKAJ ZAGROŻEŃ:

• do zjeżdżania na nartach, sankach, wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
• nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy,
• unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,
• zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu,
• na wycieczki po górach, lodzie, wybierajmy się w zaufanym towarzystwie, biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne (kolce lodowe, kamizelka asekuracyjna),
• nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie.

OSTROŻNIE NA ZAMARZNIĘTYCH AKWENACH - pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom w zależności od pogody oraz ukształtowania i charakterystyki zbiornika.