Poradniki

Sezon na dwóch kółkach

13.05.2022 • Gabriela Putyra

Piękna pogoda za oknem skłania nas do korzystania ze środka transportu jakim jest rower. Nic w tym dziwnego, chociażby z uwagi na to, że w Warszawie jak i okolicznych miejscowościach mamy dostępnych coraz więcej ścieżek rowerowych, które prowadzą przez piękne tereny natury. To też aktywny czas dla policjantów z komisariatu rzecznego, którzy na rowerach patrolują rejon Wisły. Warto przy tym wiedzieć, w co obowiązkowo wyposażyć swój rower i jak o niego zadbać.


Foto: Gabriela Putyra

ROWEROWE SŁUŻBY PATROLOWE

Rower to jeden z policyjnych środków lokomocji, doskonale sprawdzający się w zróżnicowanym nadwiślańskim terenie, podczas patrolu bulwarów, skwerów, terenów zielonych oraz tych miejsc, gdzie dojazd radiowozem mógłby być utrudniony. Policjanci na rowerach zwykle też przemieszczają się szybciej niż patrol pieszy. Dbają o bezpieczeństwo, aby inni mogli swobodnie odpoczywać i cieszyć się urokami natury. Sezon na patrole rowerowe oficjalnie rozpoczął się 1 maja.

Policjanci z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach. Funkcjonariusza pełniącego służbę na rowerze wyróżnia biała koszulka polo z napisem „Policja”, a nie granatowa. Podobnie jak w innych przypadkach, na ramionach policjanci mają pagony ze stopniami służbowymi. Kolejną różnicą w umundurowaniu są krótkie, granatowe spodenki. W celach bezpieczeństwa, zamiast czapki służbowej z daszkiem, mundurowi wyposażeni są dodatkowo w kaski rowerowe. Rowery natomiast mają zamontowane z tyłu kufry do przechowywania między innymi dokumentacji służbowej. Policjanci z grupy rowerowej podczas pełnionych służb będą reagować na przestępstwa i wykroczenia oraz podejmować interwencje, a przy tym sprawdzać stan trzeźwości, nakładać mandaty karne i pouczać sprawców wykroczeń. To codzienność policyjna taka sama jak w każdej służbie patrolowej, tylko inaczej - bo na rowerze, ale na pewno z korzyścią dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji fizycznej.


Foto: Gabriela Putyra

PRAKTYCZNE PORADY

Każdy użytkownik jednośladu powinien wiedzieć, że rower musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Dlatego zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. Aby jazda rowerem była przyjemna, warto również przed wyjazdem sprawdzić - czy mamy czysty i nasmarowany łańcuch i właściwie dobrane ciśnienie w oponach. Przegląd roweru można zrobić samemu, żeby mieć jednak pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.

Pamiętaj, aby móc poruszać się rowerem po drogach publicznych, to zgodnie z przepisami rower musi być wyposażony w następujące elementy:
• z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
• z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
• w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej - jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
• co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
• w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku.

Każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta korzystający z drogi dla rowerów i pieszych, ma zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
• opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kask ochronny, co prawda nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać. Pamiętaj też o elementach odblaskowych - zwiększają one widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego na drogach, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.

Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia - czyli kartę rowerową.

Wszystkim amatorom jednośladów życzymy najlepszych wrażeń z aktywnego wypoczynku i rowerowych przejażdżek, a rowerowym patrolowcom wyłącznie spokojnej służby.

 
Foto: Gabriela Putyra