Poradniki

Tatuaże i inne ozdoby - słów kilka o wyglądzie

10.02.2023 • Bartłomiej Śniadała

Tatuaże z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Spojrzenie na taką formę ozdabiania ciała w ciągu ubiegłych lat bardzo się zmieniło i nie kojarzą się nam już tylko z osobami z przestępczego marginesu. Obecnie tatuaże noszą wojskowi, lekarze, sportowcy, czy nawet politycy. Mówiąc krótko osoby z różnych środowisk, niezależnie od wykonywanej profesji, w tym również funkcjonariusze Policji.


Zdjęcie: Gabriela Putyra, WKS KSP

W naszej formacji moda na czarno-biały lub  kolorowy tusz w skórze staje się coraz bardziej zauważalna. Mało kogo już szokuje widok policjanta, który posiada tatuaż. Co na to wszystko przepisy? Jest kilka zasad i ograniczeń w tym zakresie, które znajdziemy w Zarządzeniu nr 1 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 stycznia 2023 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie regulaminu musztry w Policji. Akt ten wprowadza pewne zmiany względem poprzedniego zarządzenia w kwestii musztry, a dokładniej w jego załączniku. Znajdziemy tutaj nakazy i zakazy, których policjant zobowiązany jest przestrzegać. Pamiętajmy, że jako umundurowani policjanci jesteśmy zobligowani przestrzegać zasad noszenia przepisowego: munduru, dystynkcji, znaków identyfikacyjnych oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak na zasadach określonych w przepisach o umundurowaniu policjantów. W nowym zarządzeniu mowa jest właśnie o tym, że umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru oraz jego społecznego wizerunku. Zanim jednak przejdziemy do tatuaży, warto wspomnieć, że nowe Zarządzenie wprowadza także pewne oczekiwania, co do innych cech wyglądu umundurowanego funkcjonariusza.

Zacznijmy od ozdób, których zgodnie z przepisami nie można nosić. Wyjątkiem są niezbędne rzeczy osobiste, w tym obrączka, zegarek i określona kobieca biżuteria. Nowy przepis wskazuje, że noszony zegarek nie musi być już tylko i wyłącznie na pasku w kolorze czarnym lub na bransolecie w kolorze srebrnym lub złotym. Zatem można nosić zegarki i paski do nich w różnych kolorach, ale pamiętajmy o wyżej wspomnianych regułach. Jeżeli chodzi o policjantki, mogą one nosić także biżuterię w postaci niedużego pierścionka i małych kolczyków lub klipsów. Niezmiennym pozostaje, że funkcjonariuszom niedozwolone jest noszenie okularów w jaskrawych oprawkach. Nowe przepisy dopuszczają już noszenie reklamówek i siatek na zakupy, jednak warto mieć na uwadze ich stan, a także umieszczone na nich napisy. Nie pozwólmy by zakłóciły one powagę munduru, nie narażajmy się na śmieszność. Kolejnym poruszonym tematem jest kwestia fryzury u policjantów i policjantek. Nadal niedopuszczalne jest by była ona ekstrawagancka. Jeśli chodzi o panów, nie ma już jednak mowy o tym, że włosy powinny być krótko ostrzyżone. Zapis w nowym Zarządzeniu nie wskazuje rozgraniczenia w tym aspekcie na kobiety i mężczyzn. Przedstawia ogólnie, że jeżeli włosy są dłuższe niż do ramion powinny być one na czas wykonywania zadań służbowych krótko upięte lub związane. Jeśli chodzi jeszcze o panów w mundurach, przepisy dopuszczają noszenie krótkiego i schludnego zarostu. Nic nie zmieniło się w tej kwestii. Idąc dalej, policjantkom nadal zabrania się stosowania intensywnego makijażu, ale z drugiej strony dopuszcza się malowanie paznokci. Zabroniony wcześniej piercing jest teraz dopuszczalny wśród mundurowych, jednak nie może być on widoczny.

Pora poruszyć temat tatuaży. Poprzednie Zarządzenie całkowicie zabraniało eksponowania tuszu wprowadzonego do skóry. Jak jest teraz? Otóż jest to dopuszczalne z pewnymi wyjątkami. Niezgodnym z przepisami jest eksponowanie widocznego tatuażu na głowie, szyi oraz dłoniach, które jest bardzo rzadkim zjawiskiem u policjantów. Wcześniej policjanci, by zostać dopuszczonymi do służby, zakrywali tatuaże w widocznych miejscach, stosując elastyczne ściągacze. Warto jednak pamiętać, że w przypadku posiadania przez policjanta widocznego tatuażu na innych częściach ciała, którego symbolika, forma lub treść mogą być postrzegane jako godzące w powagę munduru oraz społeczny wizerunek policyjnej formacji, przełożony wydaje policjantowi polecenie zasłonięcia tatuażu. Przykryty powinien on zostać w szczególności elementami umundurowania zgodnymi z obowiązującym zestawem przedmiotów umundurowania. Natomiast w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przełożony nie dopuszcza takiego policjanta do służby lub odsuwa od jej pełnienia. Warto o tym pamiętać. Co więcej, jeśli wygląd mundurowanego funkcjonariusza Policji nie spełnia wymogów określonych w regulaminie, przełożony wydaje policjantowi polecenie niezwłocznego dostosowania wyglądu do określonych wymogów. W poprzednich przepisach znajdowało się jeszcze sformułowanie „w ocenie przełożonego”, które już nie występuje, a zatem by policjant pełnił służbę winien jest spełnić wszystkie wymogi określone w Zarządzeniu. Kryterium oceniania przez przełożonego już nie gra roli w tej kwestii. Tak jak w przypadku niestosownych tatuaży, nie dopuszcza on takiego policjanta do służby lub też odsuwa od jej pełnienia. Podsumowując, wartym podkreślenia jest fakt, że przepisy zmieniają się wraz z otaczającym nas światem i pewnego rodzaju stylem życia.

Jednak pamiętajmy, że bez względu na okoliczności i to – czy jesteśmy akurat w mundurze, powinniśmy mieć na uwadze społeczny wizerunek Policji. Jesteśmy obowiązani przestrzegać zasad etyki zawodowej policjanta, w tym zasad poprawnego zachowania, kultury osobistej i kultury języka oraz dbać o schludny wygląd. W końcu „jak nas widzą, tak nas piszą”.