Poradniki

Zakończenie rekreacyjnego sezonu żeglugowego

16.10.2023 • Maciej Stankiewicz

Wraz z nadchodzącym końcem lata Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie przeprowadził ocenę dotychczasowego okresu żeglarskiego na Jeziorze Zegrzyńskim oraz rzekach: Wisła, Bug i Narew. Sezon 2023 okazał się czasem intensywnej pracy na wodzie oraz wyzwań związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa na podległych akwenach.


Zdjęcie: Marek Szałajski

ZDARZENIA I DZIAŁANIA

Wzmożony ruch na wodach sprawił, że odnotowaliśmy przypadki potrąceń osób znajdujących się w wodzie, które często były wynikiem niezachowania odpowiedniej odległości, nierespektowania przepisów prawa drogi lub niewłaściwej interpretacji przez sterników warunków pogodowych na danym akwenie. Incydentami zdarzającymi się podczas sezonu były także kolizje pomiędzy jednostkami pływającymi zarówno na jeziorze Zegrzyńskim, jak i na Wiśle.

Policjanci odnotowali również wzrost przypadków naruszeń przepisów dotyczących niestosowania się do znaków i sygnałów na wodzie, w miejscach, w których niebezpieczne jest wytwarzanie fali oraz w kwestii posiadania kamizelek ratunkowych. Niestety, niektórzy uczestnicy ruchu wodnego ignorowali te zasady, co prowadziło do niebezpiecznych sytuacji narażających życie innych użytkowników wodnych tras.

Ważnym aspektem sezonu było również monitorowanie stanu trzeźwości kierujących jednostkami wodnymi. Funkcjonariusze prowadzili częste kontrole łodzi w celu wykrywania przypadków prowadzenia pod wpływem alkoholu. Niestety, nadal zdarzały się sytuacje nietrzeźwego zachowania na wodzie, co stanowiło poważne zagrożenie dla wypoczywających osób. Pomimo wyzwań, sezon żeglugowy był okazją do aktywnego spędzania czasu na wodzie, jednak konieczne jest przestrzeganie przepisów i zasad, aby każdy mógł cieszyć się tymi atrakcjami w bezpieczny sposób.


Zdjęcie: Policyjna łódź przygotowana do konserwacji po sezonie letnim (autor: Tomasz Janowski)

W LICZBACH I SZCZEGÓŁACH

Kończący się sezon żeglugowy na obszarze działania Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, obejmujący rzeki: Wisłę, Bug i Narew oraz Zalew Zegrzyński, przyniósł zarówno aktywność rekreacyjną, jak i wyzwania związane z bezpieczeństwem na wodach. Statystyka wypadków wskazuje na istotne kwestie wymagające uwagi i środków zapobiegawczych.

W tegorocznym okresie rekreacyjno-żeglugowym na podległym obszarze, w okresie do września 2023 roku – nie odnotowano bardzo poważnych wypadków z udziałem jednostek pływających. Jednakże w tragicznych incydentach doszło do utonięć 8 osób, kolejne 9 udało się uratować.

Najczęściej zdarzały się kolizje skuterów wodnych z innymi jednostkami pływającymi, które w wielu przypadkach skutkowały uszkodzeniami łodzi lub lekkimi obrażeniami ciała. Incydenty te często były wynikiem brawury lub nieuwagi ze strony sterujących.

W sezonie żeglugowym policyjni wodniacy spędzili w patrolach ponad 20 tys. godzin, przeprowadzili prawie tysiąc interwencji, wśród których były także sprawdzenia stanu trzeźwości u kierujących jednostkami wodnymi. Odnotowaliśmy ponad 1500 kontroli kąpielisk i ujawniliśmy prawie 200 wykroczeń na wodach w rejonie działań służbowych. Do naszych sukcesów możemy zaliczyć przeprowadzenie 9 skutecznych akcji ratowniczych.

Komendant Komisariatu Rzecznego szczególną uwagę zwracał na potrzebę edukacji w zakresie zasad bezpieczeństwa na wodach oraz stosowania się do przepisów ustawy o żegludze śródlądowej. Współpraca z lokalnymi społecznościami, wodniakami, kampanie informacyjne w szkołach oraz wzmożone patrole policyjne były kluczowe dla ograniczenia liczby wypadków i zapewnienia bezpiecznego środowiska dla wszystkich korzystających z uroków rzeki Wisły, Narwi, Bugu i Zalewu Zegrzyńskiego.

OBSŁUGA SERWISOWA PRZED ZIMĄ

W miarę, jak sezon żeglugowy powoli dobiega końca, właściciele jachtów motorowych i żaglowych zaczynają myśleć o zapewnieniu swoim jednostkom odpowiedniej obsługi i zabezpieczeniu ich przed nadchodzącym sezonem zimowym. Profesjonalna obsługa serwisowa stanowi kluczowy element w tym procesie, pozwalając na zachowanie długowieczności i sprawności łodzi w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Jacht to inwestycja, która wymaga troski i dbałości o szczegóły, zarówno w trakcie aktywnego sezonu żeglugowego, jak i podczas przechowywania w okresie zimowym. Dlatego właściciele jachtów motorowych i żaglowych coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych serwisów, które oferują specjalistyczną opiekę nad jednostkami.

Przegląd techniczny to kluczowy element obsługi po sezonie, obejmujący m.in. sprawdzenie stanu silnika, napędu, układu elektrycznego oraz innych systemów. Regularne konserwacje zapobiegają powstawaniu poważniejszych usterek oraz pozwalają na uniknięcie kosztownych napraw w przyszłości. W przypadku jachtów żaglowych ważnym elementem jest ocena stanu żagli, lin, masztu oraz innych części specyficznych dla tego typu jednostek.

Zbliżający się sezon zimowy wymaga również odpowiedniego przygotowania jachtów do przechowywania. To moment, gdy wiele osób decyduje się na zabezpieczenie jednostek przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. To właśnie teraz przeprowadza się m.in. prace antykorozyjne, zabezpieczanie elementów drewnianych oraz dezaktywację systemów wodnych i elektrycznych.

Dla właścicieli jachtów, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy technicznej, zlecanie obsługi serwisowej specjalistom to gwarancja profesjonalnej troski o ich inwestycję. Warto jednak pamiętać, że samodzielne dbanie o jacht przez cały sezon i przed sezonem zimowym również przynosi wiele korzyści. Regularne mycie, konserwacja i czyszczenie to działania, które pomogą zachować piękno i funkcjonalność jachtu na dłużej.

W związku z tym, po zakończeniu tegorocznego sezonu żeglugowego – warto zastanowić się nad tym, jakie kroki podjąć, by nasz jacht pozostał w doskonałym stanie nie tylko w trakcie sezonu, ale również przez okres zimowy. Niezależnie od wybranej metody, profesjonalna obsługa serwisowa czy samodzielne działania, priorytetem jest troska o naszą inwestycję oraz bezpieczeństwo na wodzie w przyszłym sezonie.

Zabezpieczenie jachtu motorowego czy też żaglowego po sezonie jest ważne, aby utrzymać jego kondycję i uniknąć uszkodzeń w okresie zimowym lub gdy nie jest używany.

Oto kilka podstawowych kroków, które warto rozważyć:

• Czyszczenie – dokładnie umyj jacht zewnętrznie i wewnętrznie, usuwając wszelkie zabrudzenia, osady soli (jeśli żeglował na morzu) i glony. Sprawdź stan farby i ewentualnie dokonaj konserwacji powierzchni kadłuba. Upewnij się, że systemy odprowadzania wody (np. odpływ na pokładzie) są wolne od zatorów i działają prawidłowo.
• Konserwacja silnika – przeprowadź przegląd silnika, wymień olej i filtry. Sprawdź układ paliwowy, oczyść go z ewentualnych osadów i upewnij się, że jest prawidłowo ochroniony przed korozją. Sprawdź wszystkie mechanizmy, w tym przekładnię i ster.
 Dezynfekcja systemów wodnych – jeśli masz systemy wodne na pokładzie, takie jak toalety morskie, dezynfekuj je i opróżnij przed zimowaniem, żeby uniknąć problemów z zamarznięciem wody.
 Przygotowanie instalacji elektrycznej – wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne i odłącz akumulatory. Upewnij się, że instalacja elektryczna jest w dobrym stanie.
 Systemy antyoblodzeniowe – jeśli jest to konieczne w twojej okolicy, zainstaluj system antyoblodzeniowy, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zamarznięciem wody w układach.
 Ochrona przed zimową pogodą – zdejmij żagle, zwiń je starannie i przechowuj w suchym miejscu, aby uniknąć uszkodzeń. Upewnij się, że są czyste i suche przed przechowaniem. Zabezpiecz wszystkie otwory, aby uniknąć dostępu wilgoci i lodu.
 Przechowywanie na lądzie – jeśli zimowanie wymaga przechowywania jachtu na lądzie, zadbaj o odpowiednie podparcie i zabezpieczenie kadłuba. Zadbaj również, aby jacht był odpowiednio osłonięty przed warunkami atmosferycznymi. Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania jachtu, najlepiej w hangarze lub w zadaszonym pomieszczeniu.
 Zastosuj antyfouling – jeśli jacht pozostaje w wodzie, aby uniknąć osadzenia się glonów, załóż pokrywę na łódź, chroniąc go przed deszczem, śniegiem i promieniami UV.
• Instrukcje producenta – zawsze przestrzegaj instrukcji producenta dotyczących konserwacji i zimowania jachtu.
Zabezpieczenie przed kradzieżą – zainstaluj odpowiednie zabezpieczenia, takie jak system alarmowy lub zamki, aby zabezpieczyć jacht przed kradzieżą.
Regularne kontrole – przeprowadzaj regularne kontrole jachtu, aby monitorować jego stan podczas zimowania i wykrywać ewentualne problemy na wczesnym etapie.
Ubezpieczenie – upewnij się, że masz aktualną polisę ubezpieczeniową na jacht i że pokrywa ona ewentualne uszkodzenia lub straty w okresie zimowania.
• Dokumentacja – zachowaj pełną dokumentację dotyczącą konserwacji i zimowania jachtu, co ułatwi planowanie i utrzymanie go w dobrej kondycji na kolejny sezon.

PAMIĘTAJ!

Konkretne kroki mogą się różnić w zależności od modelu jachtu i warunków pogodowych w twojej okolicy. Warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą lub stocznią jachtową, aby uzyskać dokładne wskazówki dotyczące zimowania jachtu.

Najważniejsza jest ochrona przed lodem i zamarzaniem, co może mieć negatywne skutki na trwałość wyposażenia łodzi i jej konstrukcję.

System antyoblodzeniowy na jachtach to urządzenie lub system zaprojektowany w celu zapobiegania zamarzaniu, lub tworzeniu się lodu na różnych częściach jachtu, które mogą być narażone na niskie temperatury.

Oto kilka najważniejszych elementów, które powinny być chronione przez systemy antyoblodzeniowe na jachtach:

• Kabiny – system antyoblodzeniowy może obejmować ogrzewanie kabiny, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz jachtu i uniknąć zamarzania wody oraz komfortowo korzystać z jachtu w chłodniejszych warunkach.
• Rury i wloty powietrza – w przypadku jachtów z systemem wody pitnej lub systemem chłodzenia silnika, system antyoblodzeniowy może ogrzewać rury i wloty powietrza, aby zapobiec zamrożeniu wody lub paliwa.
• Silnik i systemy paliwowe – w przypadku jachtów motorowych, system antyoblodzeniowy może zawierać podgrzewacze oleju, paliwa oraz płynów chłodzących, aby zapobiec ich zamarznięciu.
• Poszycie – w niektórych przypadkach, zwłaszcza w rejonach o bardzo niskich temperaturach, można zastosować specjalne powłoki antyoblodzeniowe na poszyciu jachtu, które zmniejszają ryzyko przyklejania się lodu do kadłuba.
• Systemy monitoringu – systemy antyoblodzeniowe mogą być wyposażone w czujniki i alarmy, które ostrzegają użytkowników, gdy temperatura spada do niebezpiecznych poziomów.

Stosowanie odpowiedniej powłoki może zapobiec przywieraniu niechcianych organizmów do kadłuba, co pozwala przedłużyć żywotność łodzi.

ANTYFOULING – to rodzaj specjalnej powłoki, zwykle stosowanej na kadłubach łodzi i jachtów, która ma na celu zapobieganie przywieraniu organizmów morskich, takich jak glony, muszle i małe skorupiaki – do powierzchni kadłuba. Termin FOULING (ang.) odnosi się do procesu, w którym organizmy morskie osadzają się na kadłubie i mogą prowadzić do wzrostu oporów hydrodynamicznych oraz korozji. Antyfouling jest stosowany, aby utrzymać kadłub w czystości i poprawić wydajność pływania jachtu lub łodzi. Antyfouling jest stosowany zazwyczaj i występuje w postaci farby lub powłoki, która jest nakładana na dolną część kadłuba, która jest zanurzona w wodzie. Główne cele stosowania antyfoulingu to:
Zapobieganie przywieraniu – antyfouling zawiera zwykle składniki chemiczne, które utrudniają organizmom morskim osadzanie się na powierzchni kadłuba.
• Ochrona przed korozją – niektóre antyfoulingi zawierają inhibitory korozji, które pomagają w ochronie metalowych części kadłuba przed uszkodzeniem spowodowanym działaniem wody morskiej.
• Poprawa wydajności – usunięcie zbędnych osadów morskich z kadłuba może poprawić wydajność pływania i zmniejszyć zużycie paliwa.
• Dłuższy okres eksploatacji – regularne stosowanie antyfoulingu może przedłużyć żywotność kadłuba i zmniejszyć potrzebę częstego czyszczenia i konserwacji.

Tymczasem policjanci z Komisariatu Rzecznego w Warszawie, mimo zbliżającego się końca lata, nie zwalniają tempa. Właśnie teraz intensywnie przygotowują się do działań w okresie jesienno-zimowym. Nadchodzące miesiące przyniosą zapewne wiele wyzwań związanych z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi. Dla nas istotnym jest, aby się do tego dobrze przygotować.