Poradniki

Odśnieżanie samochodu zimą

20.12.2023 • Daniel Niezdropa

To jedna z podstawowych, jak nie pierwszych czynności obsługowych każdego kierowcy, który zanim rozpocznie podróż, to musi mieć pewność, że auto jest przygotowane do drogi w warunkach zimowych, kiedy śnieżne opady pokrywają samochód puchową pierzyną, a przy nagłej odwilży, a później po ataku mrozu – lodową skorupą. W takim zimowym kamuflażu nie warto rozpoczynać jazdy i żeby nikomu na myśl nie przyszło pospiesznie podróżować na tzw. czołgistę, oczyszczając ze śniegu i lodu tylko małą część powierzchni szyb, tworząc tzw. okienka. Przepisy prawa są dość restrykcyjne i za nieodśnieżone auto przewidują wysoką karę finansową, sięgającą nawet 3 tysięcy złotych.


Zdjęcie: gpointstudio on Freepik

ZIMA DLA SAMOCHODU

Niskie temperatury, często notujące wiele kresek poniżej zera, do tego intensywne opady śniegu czy też marznącego deszczu, w połączeniu z piaskiem i solą, to czynniki, które zimą mogą mieć ujemny wpływ nie tylko na wygląd auta, które dość szybko pokrywa się warstwą śniegowego błota, ale przede wszystkim na stan karoserii oraz elementów zewnętrznego wyposażenia, uszczelki, plastiki. Zima to okres trudny, jednak jej czas jest ograniczony i po kilku miesiącach niepogody w końcu wróci więcej słońca, a warunki zewnętrzne nie będą już miały tak negatywnego wpływu na nasz samochód. Dlatego w tym czasie warto o niego dbać jeszcze bardziej niż każdej innej pory roku.

Warto pozbywać się wilgoci zarówno z karoserii, jak i ze środka auta. Czy to będzie pojazd prywatny, czy służbowy wykorzystywany na co dzień do pracy, to w jednym i drugim przypadku dbałość o te pojazdy powinna być taka sama.

Przed zimowym warunkami warto się zabezpieczyć i zawsze mieć w pogotowiu skrobaczkę, odmrażacz i szczotkę służącą do uprzątnięcia śniegu, najlepiej z miękkim włosiem, żeby nie porysować karoserii oraz taką, dzięki której usunięcie śniegu z dachu nie będzie stanowić problemu, najlepiej z długą rączką (teleskopową), która pozwoli dokładnie oczyścić także dach auta. Tak przygotowanym samochodem, bez warstwy lodu i śniegu zalegającego na karoserii i szybach, z czystymi światłami, a także widoczną tablicą rejestracyjną – można bezpiecznie wyruszyć w drogę.

Jeżeli jednak zapomnicie się i odjedziecie z miejsca parkowania niepomni naszych wskazówek, to możecie narazić się na odpowiedzialność karną związaną z niedopełnieniem obowiązku odśnieżenia samochodu, nie tylko dachu, maski, tylnej klapy, ale też reflektorów, tylnych świateł i wspomnianej tablicy rejestracyjnej oraz szyb.

NIEODŚNIEŻONY SAMOCHÓD – PRAWNE REGULACJE I SANKCJE

Jak już podkreśliliśmy, nieodśnieżony samochód to zagrożenie w wielu aspektach, przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Kierowca podróżujący na tzw. czołgistę, z małym okienkiem w śnieżnej pokrywie na przedniej bądź bocznej szybie – ma ograniczone pole widzenia, a co za tym idzie – nie dostrzeże w porę innych uczestników ruchu, pojazdów, pieszych – czym może doprowadzić do zdarzeń drogowych, nawet tych tragicznych w skutkach. Nie mówiąc już o tym, jak poważnym zagrożeniem dla innych pojazdów są zalegające na dachu samochodu lub plandece przyczepy śnieg oraz lód, które spadając – mogą nawet uszkodzić inne auto, co może skutkować poważnym zdarzeniem drogowym.

W 2022 roku ustawodawcy zaostrzyli kary za nieodśnieżony pojazd, zwiększając limit grzywny, jaką można w formie mandatu karnego nałożyć na kierowcę.

Tak przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią o utrzymaniu we właściwym stanie pojazdu, nawiązując do obowiązku jego odśnieżania:
• obowiązek właściwego utrzymania pojazdu, aby nie stwarzał on zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – reguluje art. 66 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”.
• obowiązek odśnieżania samochodu jest też uregulowany w art. 66 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.
• zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – tak mówi art. 60 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
• zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne – tak mówi art. 60 ust. 1 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
• utrzymywanie tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem – tak mówi art. 60 ust. 1a Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Na jednym z zimowych spotów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej, kierowcy mogą obejrzeć i usłyszeć ważny komunikat mówiący o respektowaniu obowiązującego prawa i karnych sankcjach za jazdę nieodśnieżonym pojazdem:

„Policjant może nałożyć mandat za nieprawidłowe utrzymanie pojazdu, czyli takie, które może zagrozić bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Mandat może wynieść od 20 do 3000 złotych (bez punktów). Kierowca musi zapewnić sobie dostateczną widoczność, utrzymać w należytym stanie tablice rejestracyjne i światła, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze”.