Poradniki

Fundusz Prewencyjny PZU w Komendzie Stołecznej Policji

19.04.2024 • Agnieszka Rucz

Fundusz Prewencyjny PZU funkcjonuje w ramach programu ubezpieczenia grupowego „Policja 4.0”. Umowa Prewencyjna Nr 2945/2022 została zawarta 7 marca 2023 roku, pomiędzy Komendantem Głównym Policji a PZU Życie SA. Jest to kolejna edycja programu ubezpieczeniowego dla funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz członków ich rodzin. Program oprócz ubezpieczenia na życie obejmuje również prywatną opiekę lekarską. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na szybki dostęp do lekarzy specjalistów oraz badań. By zapoznać się ze szczegółową ofertą dostępnych 16 wariantów, zapraszamy na dedykowany portal internetowy policja-ubezpieczenia.pl


Zdjęcie: Tomasz Oleszczuk

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU!

Czym jest Fundusz Prewencyjny? Skąd pracownik dowiaduje się o możliwości ubezpieczenia? Komu przysługuje? Jak z niego korzystać?

Fundusz Prewencyjny został utworzony przez PZU Życie SA w ramach prowadzenia działalności prewencyjnej, która ma na celu zapobieganie powstawaniu lub zmniejszaniu skutków wypadków ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel zobowiązuje się finansować z Funduszu zadania prewencyjne Odbiorcy środków prewencyjnych mające na celu:
•ochronę zdrowia i profilaktykę zdrowotną ubezpieczonych w programie Policja 4.0,
•poprawę bezpieczeństwa oraz likwidację zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w Jednostkach Policji.

Wstępując w szeregi Policji, jako funkcjonariusz bądź pracownik cywilny, zostajemy oddelegowani do konkretnej jednostki. Każda z nich ma przydzieloną określoną osobę z Sekcji Wydatków Osobowych w Wydziale Budżetu i Finansów, która prowadzi ją finansowo (np. nalicza pensje). Właśnie tu mamy pierwszy kontakt z PZU. Pracownik SWO informuje nas o możliwości przystąpienia do programu, wręcza biuletyn informacyjny zawierający dostępne opcje ubezpieczenia, u niego też podpisujemy ewentualną deklarację przystąpienia do programu.

Osobami uprawnionymi do ubiegania się o pomoc finansową z Funduszu są Ubezpieczeni w PZU Życie SA w ramach Programu Policja 4.0, tj.:
•ubezpieczeni policjanci i pracownicy Policji,
•ubezpieczeni małżonkowie i partnerzy policjantów i pracowników Policji,
•ubezpieczone małoletnie dzieci do 18 roku życia policjantów i pracowników Policji (zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego),
•ubezpieczone pełnoletnie dzieci policjantów i pracowników Policji.

WAŻNA INFORMACJA

Wobec osób nowo wstępujących do ubezpieczenia w PZU Życie S.A. w ramach Programu Policja 4.0 obowiązuje 6-miesięczny okres karencji.

MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z FUNDUSZU PREWENCYJNEGO

Pomoc finansową możemy uzyskać, składając wypełniony i udokumentowany wniosek (druk wniosku to Załącznik nr 2 do decyzji nr 471 z dnia 17.11.2023 r.). Bardzo istotne jest, aby na pierwszej stronie wniosku pracownik SWO (odpowiedzialny za naszą jednostkę) potwierdził ubezpieczenie wnioskodawcy oraz podał datę, od kiedy jest on objęty programem, bo bez tego wniosek nie zostanie przyjęty. Jeżeli wniosek dotyczy członków rodziny, również należy potwierdzić ich ubezpieczenie.

Aby prawidłowo udokumentować wniosek, należy do niego dołączyć:
•uwierzytelnione kopie dokumentów świadczących o sytuacji osoby uprawnionej do przyznania pomocy, a w szczególności karty informacyjne leczenia, orzeczenia komisji lekarskich, zaświadczenia lekarskie, skierowania na badania specjalistyczne;
•protokoły powypadkowe dotyczące zdarzenia stanowiącego podstawę wniosku (kopie);
•decyzję PZU o otrzymaniu świadczenia za wypadek ubezpieczeniowy wskazany we wniosku (kopie);
•oryginały dowodów ponoszonych kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją lub zdarzeniem losowym (faktury, rachunki), paragony z nr PESEL oraz noty księgowe potwierdzające poniesione koszty związane z ochroną zdrowia, profilaktyką zdrowotną, lub innymi wypadkami ubezpieczeniowymi;
•oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, którego wzór stanowi Załącznik nr 3 do decyzji nr 471 z dnia 17.11.2023 r.

Wypełnione dokumenty składamy w pomieszczeniu wyznaczonym do przyjmowania wniosków Emerytów i Rencistów KSP (tj. w Warszawie przy ul. Nowolipie 2, obok biura przepustek, w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10-13).

PAMIĘTAJMY: Z pomocy w ramach Funduszu można korzystać jeden raz w ciągu roku kalendarzowego.

Szczegółowe informacje o procesie realizacji, zasadach pracy komisji oraz katalog zadań prewencyjnych znajdziemy w Regulaminie Fundusz Prewencyjnego PZU S.A. oraz w Decyzji nr 471 Komendanta Stołecznego Policji z dnia 17 listopada 2023 roku. Oba dokumenty są dostępne na wewnętrznej stronie intranetowej Komendy Stołecznej Policji.