Poradniki

Jak się bronić

09.11.2020 • Marcin Adamczyk, Adrian Giefert

W tym artykule przedstawię techniki obronne przed jednym z możliwych rodzajów obchwytów głowy, szyi. Taki atak najczęściej przeprowadzany jest zza pleców broniącego się. Napastnik próbuje uderzać pięścią wolnej ręki albo wykonać obalenie i zejść do płaszczyzny parteru, w której może być lepiej obeznany, co może doprowadzić do porażki broniącego się. Przypomnę, że wybór techniki powinien być adekwatny do występującego zagrożenia oraz zależy on od wytrenowania i posiadanych umiejętności. Cytując Bruce’a Lee: „Jak trenujesz, tak będziesz walczył”.

TECHNIKA NR 1

Na zdjęciu nr 1 i 2 widać jak napastnik podbiega do policjanta i chce chwycić, a następnie domknąć obchwyt głowy, szyi - zdjęcie nr 3.

Na zdjęciu nr 4 i 5 policjant, broniąc się prawą ręką chwyta za twarz, a lewą ręką tzw. uderzeniem młotkowym atakuje krocze napastnika, zadając w zależności od potrzeby dowolną ilość ciosów.

Gdy lewa ręka odchyli głowę napastnika do tyłu, a uderzenia w krocze spowodują rozluźnienie obchwytu, trzymamy cały czas za twarz (najlepiej na wysokości nosa, naciskając silnie jego nasadę) i zadajemy ciosy młotkowe w klatkę piersiową. Celem jest obalenie napastnika  - zdj. nr 6, 7 i 8.

Na zdjęciach nr 9 i 10 policjant przechwytuje lewą rękę napastnika i wyciąga ją do góry, by ją wyprostować. Następnie policjant przestawia prawą nogę na odległość jednego kroku nad głową agresora i lewą nogą wykonuje presję na bark celem odwrócenia atakującego na brzuch.

Gdy osoba jest już odwrócona na brzuch schodzimy na jej plecy, trzymając wyprostowaną rękę agresora pomiędzy udami - zdjęcie nr 11 i 12.

Na koniec zakładamy kajdanki na ręce trzymane z tyłu. Najpierw ręka kontrolowana - zdjęcie nr 13 - następnie ręka wolna - zdjęcie nr 14. Zalecanym rozwiązaniem jest zakładanie kajdanek w taki sposób, aby ich łańcuch zwrócony był w stronę wierzchniej części dłoni, znacząco utrudni to osobie zatrzymanej przełożenie rąk do przodu.

TECHNIKA NR 2

Kolejna obrona przed obchwytem głowy, szyi - zdjęcie nr 1, rozpoczyna się również od ataku ze strony agresora w celu zaskoczenia broniącego się. Policjant reagując na zagrożenie odkręca głowę w stronę korpusu agresora i umieszcza swoją lewą dłoń na twarzy celem uniknięcia uderzeń pięścią - zdjęcie nr 2.

W tym samym momencie uderza w krocze napastnika - zdjęcie nr 3 i 4.

Na zdjęciu nr 5 policjant chwyta za twarz agresora swoją prawą ręką i obala go na ziemię w celu założenia kajdanek - zdjęcie nr 6, 7, 8, 9, 10.

TECHNIKA NR 3

Technika nr 3 również rozpoczyna się próbą obchwytu przez agresora głowy, szyi zdjęcie nr 1 i 2.

Policjant broniąc się przed atakiem, umieszcza swoją prawą rękę na twarzy agresora i w tym samym momencie lewą ręką chwyta za udo napastnika - zdjęcie nr 3 i 4 w celu wyniesienia go w górę i obalenia na ziemię - zdjęcie nr 5.

Po obaleniu na ziemię przystępujemy do założenia kajdanek - zdjęcie nr 6, 7, 8, 9, 10.