Poradniki

Kwarantanna lub izolacja domowa?

07.12.2020 • Monika Nawrat

Dla wielu z nas taka sytuacja oznacza koszmar ciągłego siedzenia w domu. Boimy się, że nie poradzimy sobie zarówno z obowiązkami domowymi, jak i zawodowymi. Jeśli jednak odpowiednio zaplanujesz swój dzień, uchronisz siebie i najbliższych przed sporą dawką negatywnych emocji.

DYSCYPLINA  - TAKA JAK W SŁUŻBIE

Zachowanie dyscypliny łatwiej nam przychodzi, kiedy wykonujemy obowiązki służbowe, które często nadzorowane są przez przełożonego. Siedząc w domu, na kwarantannie, nasz budzik ustawiamy na coraz Na zdjęciu widać kobiecą dłoń z telefonem komórkowym. Na ekranie smartfona jest wyświetlana aplikacja z komunikatem „zadbaj o siebie i swoich bliskich” oraz logiem w postaci szkicu domku jednorodzinnego w kolorze czerwonym z białym krzyżem pośrodku. późniejszą godzinę. Po głowie chodzą prześladujące myśli, np.: „zrobię to później”. Często powoduje to sytuacje, że po miesiącu takiego trybu pracy nasza lista zawodowych zobowiązań przypomina np. listę na przedświąteczne zakupy spożywcze.  Przez uciekanie od zaległości i odpowiedzialności generujemy jeszcze większe „długi obowiązków”. Jak temu zapobiec? Jest na to rada. Uszanuj samego siebie i postaraj ułożyć sobie dzienny plan w głowie, możliwy do zrealizowania. Pomyśl, ile czasu potrzebujesz na dane zadanie. Jeśli jesteś śpiochem, powoli rozpoczynasz nowy dzień, nastaw budzik na jedną drzemkę i staraj się nie dopuścić, żeby zadzwoniła druga. Pamiętaj, że dzięki samodyscyplinie funkcjonujesz efektywniej, wykonując zawód policjanta/policjantki i postaraj się, chociaż w minimalnym stopniu, się jej trzymać

ZADBAJ O SWÓJ WIZERUNEK BEZ WZGLĘDU NA TO CZY NOSISZ MUNDUR, CZY NIE

Piżama, wygodny dresik często powodują, że chętnie odpalamy kolejny sezon ulubionego serialu.  W świecie biznesu popularna stała się maksyma: ”ubieraj się tak, jakbyś szedł do wymarzonej pracy”. Musisz sobie sam udowodnić, że choć nikt nie widzi, czy masz na sobie nowy T-shirt, czy koszulę to powinieneś zadbać o swój wizerunek nawet w domowym zaciszu. Zasada ta z całą pewnością wpływa nie tylko na to, jak postrzegają nas inni, ale również jak postrzegamy siebie sami. Zamień piżamę na schludny strój, załóż element biżuterii i już poczujesz się pewniej i bardziej zadbany/a.  Jeśli cały dzień spędzasz w łóżku, np.: czytając, jedząc, oglądając telewizję, to prawdopodobnie doświadczasz skutków zasiedzenia się, zmień to. Pomyśl o wygodnej pozycji, oświetleniu. Oprócz planowania pory wstawania, dbania o wygląd, zatroszcz się o swoje ciało, które potrzebuje ruchu i przestrzeni. Wykonując pracę zdalną lub odrabiając lekcje z pociechą, nie uciekaj do najciemniejszego kąta bez dostępu świeżego powietrza. Zadbaj o komfort.

ZADBAJ O DOM I RELACJE Z DOMOWNIKAMI - TAK JAK ZE WSPÓŁPRACOWNIKAMI

Gdy spędzasz cały dzień w domowym zaciszu, porządki domowe bardzo często stają się bardziej atrakcyjne niż dotychczas. Jeśli bardzo przeszkadza ci bałagan, zaplanuj swój dzień tak, żeby rozpocząć porządki o konkretnej godzinie, np.  odkurzanie w ramach przerwy będzie działało dobrze na rozruch ciała. Wykorzystaj ten czas na nadrobienie zaległości porządkowych. Zbliżają się święta? Zrób porządki w szafkach, poukładaj ważne dokumenty lub np. zaplanuj listę zakupów, teraz masz na to czas. Fizyczna bliskość w czasie pandemii dla wielu z nas okazała się najważniejszym kołem ratunkowym. Bliskość rodziny, ukochanej osoby daje nam przecież wiele radości i poczucie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie. Jednak przebywanie z drugim człowiekiem non stop na jednej przestrzeni wymaga stawiania granic i ich szanowania. Często dom jest miejscem, w którym dzieci uczą się zdalnie, a partner/partnerka pracuje. Nie trzymaj w sobie emocji. Mów wprost o tym, czego i kiedy potrzebujesz, żeby nie dokładać sobie ani innym domownikom stresu. Po godzinie zaplanowanej na porządki, pomóż dzieciom w nauce lub ugotuj posiłki. Ten czas może być wbrew pozorom atrakcyjny.

ZADBAJ O TO CO JESZ I WŁĄCZ MINIMUM RUCHU

Masz teraz sporo wolnych chwil, możesz podnieść swoje umiejętności kulinarne i zadbać o zdrowe posiłki i napoje. Przyrządzaj potrawy z dodatkiem warzyw i owoców, pij dużo wody. Twój organizm potrzebuje twojego wsparcia. Jeśli dobrze się czujesz, nie masz objawów, które przykuły Cię do łóżka, to zadbaj o minimum ruchu. Włącz ulubioną muzykę i porozciągaj się. W sieci znajdziesz wiele filmów z prezentacją ćwiczeń oddychających, jogą lub ćwiczeń podczas kwarantanny domowej. Skorzystaj z tego, lecz nie przesadzaj. Twój organizm może być osłabiony nawet jeśli kwarantannę przechodzisz bezobjawowo. Jeśli nie masz przepisanych przez lekarza leków, zadbaj o prawidłową suplementację witamin: C, D, B.

ZADBAJ O CZAS Z BLISKIMI

Czas z bliskimi  - tego nam brakuje. Pełniąc służbę w weekendy, święta, często zostajesz po godzinach i masz mało czasu dla rodziny, przyjaciół. Jeśli nie mieszkasz sam, wykorzystaj te kilka, kilkanaście dni. Zagrajcie w gry planszowe, karty, dużo rozmawiajcie. Zrób kino domowe i obejrzyj w rodzinnym gronie ulubione filmy, bajki. Jeśli natomiast jesteś sam na kwarantannie lub w izolacji skorzystaj z komunikatorów, tj.: Messenger czy WhastApp lub zwyczajnie zadzwoń, przecież masz dużo czasu. Nawet jeśli kwarantanna nie jest dla Ciebie dobrą wiadomością, zauważ, że strach ma wielkie oczy, a nastawiając się negatywnie bardzo łatwo możesz automatycznie popełniać te same błędy. Potraktuj więc tę sytuację jako czystą kartę, którą możesz zapisać według nowych, wzmacniających Cię reguł. Wtedy czas poza służbą w domowym zaciszu nie musi być porażką, a nowym wyzwaniem i okazją, żeby poprawić relacje z bliskimi i nadrobić prace domowe, na które zawsze brakowało czasu.