Poradniki

Nowy rok. Czas na planowanie

15.01.2021 • Monika Nawrat

Prawidłowe zaplanowanie dnia pomoże ci nie tylko być dobrze zorganizowanym, ale zapewni więcej czasu dla siebie. Owszem bywają takie dni, gdy spędzamy 12 i więcej godzin w pracy. Zatem czy przy intensywnym trybie życia można pogodzić pracę, pasję i obowiązki domowe?PRIORYTETY

Na początek otwórz swój planer i pomyśl o trzech najważniejszych rzeczach, jakie chcesz załatwić danego dnia. Nastaw się pozytywnie i realizuj cele najlepiej od razu. Wiedz, że kiedy je zapiszesz, poczujesz satysfakcję, docenisz siebie za organizację i chęci, a dzień popłynie już inaczej.W planerze możesz ująć zarówno obowiązki zawodowe, jak i prywatne, dużego i mniejszego kalibru. Do spraw wymagających większego poświęcenia zaliczyć można np. przygotowanie planu w pracy, udział w realizacji (może „pochłonąć” nawet dwa dni służby). Jednak nie należy zapominać o sprawach mniejszych, tj. usuwanie zbędnych wiadomości w skrzynce mailowej. Odnotowuj je równie starannie, jak służbę lub wizytę u lekarza.

Istotne są również plany cykliczne np. umycie radiowozu, przegląd samochodu czy trening. Dodając je do planu, wiesz, ile czasu jesteś jeszcze w stanie poświęcić na inne sprawy.
Oprócz zapisu czasowego chociażby dojazdu do służby, zarezerwuj w swoim harmonogramie czas na sferę prywatną, rodzinną. Na co dzień pilnuj nie tylko zadań, ale również najważniejszych wartości. Czas poświęcony bliskim, to nie tylko wakacje czy urodziny babci. Przygotowanie obiadu, prasowanie ubrań dzieciom, to kolejne zadania, które powinny znaleźć się w planerze. Oprócz priorytetów, zanotuj czynności, o których często zapominasz,a są np. twoimi postanowieniami, (np. wypicie szklanki wody z cytryną czy dzień bez papierosa).

ZADANIA NA NASTĘPNY DZIEŃ

Zapisuj zadania, które pojawiają się w twojej głowie nagle w ciągu dnia. Poza tym często przybywa nam obowiązków, związanych z np. wyjściem na pocztę lub pilnym wyjazdem.  Jeżeli przypuszczasz, że nie zdążysz ich wykonać, to zaplanuj ich realizację na inny dzień. Najczęściej wiemy, ile czasu zajmie nam dana czynność, dlatego warto określać cele w opinii o doświadczenie. Najważniejsze, aby nie zniechęcać się pomimo przypływu dodatkowych czynności.

CZYTELNE PROWADZENIE PLANERA

Ważniejsze zadania podkreśl np. kolorowym flamastrem. Dla jednych będzie to np. czytanie maili, czyszczenie broni, a dla innych spotkanie z rodziną. Staraj się nie zapisywać planów w sposób ciągły. Pomocne może okazać się wypunktowanie zadań. Dzięki temu twoje notatki będą prowadzone w sposób przejrzysty i czytelny. Najlepiej, aby zdania zamieszczone w planerze miały odpowiednie odstępy.
To pomoże nam dopisać ewentualne zadania. Dobrym nawykiem jest zastosowania przerw pomiędzy zaplanowanymi czynnościami. Dzięki temu rozwiązaniu, po pierwsze nie będziesz odczuwać dużego stresu związanego z upływającym czasem, po drugie będziesz miał czas dla siebie.

CZAS ZAPISYWANIA ZADAŃ

Najlepszą porą do notowania zadań w planerze jest wieczór poprzedzający dzień. W przypadku, kiedy masz zmianę nocną swoje zapiski możesz notować już popołudniu. W tym czasie, jesteś wypoczęty i większość obowiązków masz już za sobą. Zapisany plan dnia lub tygodnia „robi za ciebie robotę”, dzięki temu nie czeka cię gorączkowe układanie dnia i możesz od razu przejść do działania.
Codzienne prowadzenie planera może być dobrym nawykiem i inwestycją w siebie.
Jeżeli zależy ci na sprawnej realizacji swoich celów, to nie rezygnuj i nie poddawaj się, jeśli zapomnisz coś zaplanować. Dobre planowanie pomoże ci uświadomić, ile zadań już masz za sobą i że nie warto się zniechęcać.