Technologie

„Wirtualna Strzelnica”. Trenażer dla studentów

09.08.2022 • Daniel Niezdropa

Działaniu nowoczesnego trenażera mogliśmy przyjrzeć się podczas prezentacji przygotowanej w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie. W roli testujących wystąpili pracownicy uczelni. „Wirtualna Strzelnica” jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Rozbudowane scenariusze oraz repliki broni z imitowanym odrzutem elektrycznym i efektem odrzutu tzw. blow back, dają poczucie korzystania z realnych egzemplarzy. Można tu ćwiczyć zarówno strzelanie taktyczne, jak i statyczne.


Foto: Mykola Makhlai on Unsplash

ROZWÓJ TECHNOLOGII

Zanim pojawiły się pierwsze tego rodzaju symulatory, jak zwykle wszystko rozpoczęło się od zabawek i gier wideo. Jedna z kultowych zabawek początku lat 80-tych, z wyglądu przypominała duży pistolet z dosyć szeroką lufą, który trzeba było kierować na plastykowe pudełko ze zmiennymi kolorowymi ekranami. Światłoczuła technologia powodowała, że o trafieniu w cel informowało zapalenie żarówki. Kolejnych początków trenażerów można było upatrywać w rozwoju gier video i komputerowych (Nintendo, Pegasus), gdzie po standardowych, a później coraz bardziej rozbudowanych joystickach do użytku zaczęły wchodzić przewodowe, a później bezprzewodowe imitacje broni, które również funkcjonowały jako kontrolery do gier, głównie tzw. strzelanek.

Dzisiaj te pierwsze, można powiedzieć PRL-owskie zabawki, odeszły już dawno do lamusa. Jednakże technologia gier komputerowych, w tym również oparta na Virtual Reality rozwija się nadal na rynku multimediów mających dostarczać najlepszej rozrywki podczas grania. Lecz gry i multimedia to nie wszystko, bowiem te informatyczne rozwiązania na dobre weszły do szkoleń w różnych branżach.

Bardzo dynamicznie rozwija się rynek technologii dedykowanych dla służb państwowych, Policji, wojska, a także firm i podmiotów zajmujących się szkoleniem agentów ochrony. Powstają coraz bardziej zaawansowane trenażery strzeleckie oparte na tak realnej grafice, że pojawiające się na ekranach otoczenie i postacie, wyglądają jak żywcem wyjęte z rzeczywistości. Dziesiątki, a nawet setki scenariuszy pozwalają wykorzystywać trenażery strzeleckie do trenowania i ćwiczenia najbardziej realnych sytuacji, pomagając zwiększać refleks, a także poprawiać świadomość skutecznej reakcji na zagrożenia, rozróżniać je i dostosowywać do nich odpowiednie środki. Policja, wojsko oraz inne służby w naszym kraju bez wątpienia doceniają wagę wykorzystywania wirtualnej oraz komputerowej rzeczywistości do treningów. To nie tylko ekonomika, ale i czas, a do tego do realizacji w praktycznie każdych warunkach.

Coraz nowocześniejsze repliki broni wyposażone w odrzut przy oddawaniu strzałów, niemalże zbliżony do rzeczywistego, pozwalają na zastępowania strzelań, w sytuacji ograniczonego dostępu do strzelnicy bądź przeszkolenia w krótszym czasie większej liczby osób. Nie mówiąc już o wykorzystywaniu realnych jednostek broni do treningów wirtualnych, bo to też jest możliwe. Wirtualne strzelnice to rozwiązanie, które ma szereg zastosowań, a jego rozwój na pewno będzie dalej postępował.

WIRTUALNA STRZELNICA DLA STUDENTÓW

W ramach programu operacyjnego zakładającego rozwój uczelni w kierunku modernizowania i tworzenia nowoczesnego zaplecza dydaktycznego dla studentów, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie wprowadziła w roku akademickim 2021/2022 kolejną technologię, dzięki której studenci będą mogli w sposób całkowicie bezpieczny trenować wyszkolenie strzeleckie, uczyć się obycia z bronią, zgrywania przyrządów celowniczych i samego strzelania, bez potrzeby odwiedzania profesjonalnej strzelnicy. Wiadomo, że to nie jest to samo, co drażniący nos zapach prochu i odgłos spadających łusek, ale to zawsze przedsmak tego, z czym studenci bezpieczeństwa mogą mieć do czynienia w ramach realnej służby. W tym roku akademickim, studenci z WSGE mieli już możliwość przetarcia strzeleckiego szlaku i skorzystania z nowego zaplecza technologicznego podczas zajęć z taktyki i techniki interwencji i samoobrony ze szkoleniem strzeleckim oraz taktyki i techniki interwencji i samoobrony z zasadami użycia broni palnej.


Foto: Daniel Niezdropa

CO ZAWIERA TRENAŻER STRZELECKI

W ramach zestawu, którym dysponuje józefowska uczelnia, studenci mają do dyspozycji „Wirtualną Strzelnicę” w skład, której wchodzi: program The Competitor Combo Zestaw (zawiera zestaw 4 różnych oprogramowań) – ponad 50 scenariuszy/scenek (SR, OR, CSIP002, CSSC001), sprzęt komputerowy umożliwiający działanie programu, a także 2 sztuki laserowej repliki broni długiej (karabin maszynowy G36) z laserem czerwonym/bezbarwnym 780 IR, z odrzutem elektrycznym, 2 sztuki repliki pistoletu Umarex G17/G19 zasilanym tzw. Green Gas z efektem odrzutu blow back – z modułem 780 nm i laserem aktywowanym wibracyjnie SureStrike™, 2 sztuki repliki broni krótkiej typu GLOCK – w wersji treningowej laserowej (wykonanej z elementów metalowych oraz tworzywa sztucznego) z laserem czerwonym 650 nm o wymiarach i wadze zbliżonych do broni bojowej.

W ręce studentów trafił bardzo profesjonalny zestaw strzelecki o mnogości różnorodnych zastosowań, zarówno podczas strzelania do celów statycznych np. tarcz strzelniczych, a także sprawdzenia refleksu podczas unieszkodliwiania np. terrorystów, którzy mają zakładników. Scenariuszy do przetrenowania jest tyle, że nauczyć się kontaktu z bronią, może nie do końca prawdziwą, będzie mógł każdy, nie tylko student, ale też pracownik. To właśnie dzięki wielkiej uprzejmości tych ostatnich dane nam było zapoznać się z trenażerem i zobaczyć jak funkcjonuje w realu „Wirtualna Strzelnica”.

Wirtualna strzelnica stanowi kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy i pozwala doskonalić umiejętności w zakresie: bezpiecznego posługiwania się bronią, prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach i warunkach, a także wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

W rozbudowę sieci strzelnic wirtualnych inwestuje także Ministerstwo Obrony Narodowej, wspomagając dofinansowaniem samorządy gminne, powiatowe oraz wojewódzkie, które spełnią określone wymagania. Urząd wspiera także rozbudowę istniejących i tworzenie nowych strzelnic pneumatycznych. Celem tych działań jest rozbudowa takiej infrastruktury na terenie całego kraju. Samorządy, które utworzą strzelnice pneumatyczne lub wirtualne, będą zobowiązane do końca 2033 roku nieodpłatnie udostępniać je uczniom klas wojskowych oraz członkom organizacji proobronnych.

Dziękujemy Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej za zaproszenie na uczelnię.