Technologie

J-CAT w Warszawie

15.12.2022 • europol.europa.eu oraz cbzc.policja.gov.pl

1 grudnia w Warszawie w siedzibie Komendy Stołecznej Policji na „Białej Sali” odbyło się spotkanie członków zarządu Wspólnej Grupy Zadaniowej ds. Zwalczania Cyberprzestępczości J-CAT. Spotkanie otworzył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, który w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie z faktu, że to spotkanie odbywa się właśnie w Polsce, że możemy u nas gościć najlepszych specjalistów w zakresie zwalczania cyberprzestępczości na świecie.


Foto: Archiwum Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Celem spotkania było omówienie najważniejszych wydarzeń operacyjnych w 2022 r. oraz przedstawienie priorytetowych obszarów działania na rok 2023. Na spotkaniu nastąpiło również przedłużenie kadencji przewodnictwa w grupie J-CAT dla Polski oraz wiceprzewodnictwa dla United States Secret Service.

Oficerowie reprezentujący poszczególne kraje pracują na co dzień w tym samym biurze w Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3) Europolu, którego siedziba mieści się w Hadze. Dzięki temu możliwa jest sprawna i szybka wymiana informacji między zaangażowanymi krajami. Także polski oficer Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rezyduje w Holandii. W czasie warszawskiego spotkania Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości reprezentował Zastępca Komendanta CBZC nadkom. Marcin Bednarz.

Wspólna Grupa Zadaniowa ds. Cyberprzestępczości (J-CAT) to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zwalczanie najpoważniejszych cyberzagrożeń. Została powołana we wrześniu 2014 r. Celem J-CAT jest kierowanie inteligentnymi, skoordynowanymi działaniami wywiadowczymi przeciwko kluczowym zagrożeniom i celom cyberprzestępczości. Dzieje się to poprzez ułatwianie wspólnej identyfikacji, ustalenie priorytetów, przygotowanie, inicjację oraz prowadzenie transgranicznych dochodzeń i operacji wspólnie z partnerami. J-CAT działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

W skład stałego zespołu operacyjnego J-CAT, uzupełnionego o personel EC3 Europolu (Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością), wchodzą oficerowie łącznikowi z następujących krajów:
-11 państw członkowskich UE (Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Rumunia, Polska, Szwecja, Belgia, Dania i Hiszpania – którą reprezentują dwie agencje: Policia Nacional i Guarda Civil);
-7 krajów partnerskich spoza UE (Australia, Kanada, Kolumbia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – które są reprezentowane przez cztery agencje: Federal Bureau of Investigation, Secret Service, Internal Revenue Service i Homeland Security Investigations).

Oprócz prowadzenia działań operacyjnych, J-CAT stawia także na edukację i wymianę doświadczeń. Służą temu spotkania organizowane w poszczególnych państwach, mające na celu zwiększenie świadomości i wzmocnienie współpracy z krajowymi, regionalnymi i lokalnymi jednostkami policji zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości.

Program pokazów uzupełniają webinaria CEPOL-u, prowadzone w różnych językach przez samych członków J-CAT w celu dotarcia do śledczych zajmujących się cyberprzestępczością na szczeblu krajowym i lokalnym w ich własnym języku.

Wykorzystano materiały ze stron: europol.europa.eu oraz cbzc.policja.gov.pl