Technologie

SHOTSPOTTER - Inteligentny system śledzenia wystrzałów

06.04.2023 • Daniel Niezdropa

Nie jest to może nowość wśród technologii wspierających pracę służb, a szczególnie Policji, ale na amerykańskim rynku innowacji poświęconych bezpieczeństwu, tzw. analizatory bądź czujniki wystrzałów stają się od kilku lat coraz bardziej powszechne. Być może ma na to wpływ wiele niebezpiecznych sytuacji, do których na przestrzeni tego czasu dochodziło w USA z udziałem tzw. aktywnych strzelców/zabójców (ang. active shooter/killer), niebezpiecznych przestępców, których śmiertelnym celem stawali się ludzie, zarówno dorośli, jak i dzieci, przebywający w miejscach publicznych, szkołach, supermarketach.


Zdjęcie: Wyatt Dilley on Unsplash

CZYM JEST SHOTSPOTTER

Technologia ShotSpotter została stworzona, aby dać służbom możliwość szybkiej reakcji, unieszkodliwienia aktywnego strzelca. To technologia, dzięki której służby dostają informację w czasie rzeczywistym o tym, że doszło do wystrzału z broni palnej. Inteligentny system jest w stanie zidentyfikować ilość wystrzałów, a nawet doprecyzować z jakiego rodzaju broni oddano strzały. To nie tylko technologia dedykowana działaniu służb wobec aktywnego zabójcy, to też doskonałe narzędzie monitorowania zagrożeń w konkretnych lokalizacjach i dostosowywania odpowiedniej taktyki policyjnej, tam gdzie jest używana broń. W Europie i Polsce technologia jeszcze nie spotykana, ale kto wie, może kiedyś trafi na nasz rodzimy rynek gadżetów związanych z bezpieczeństwem. To technologia tzw. śledzenia strzałów, oparta na rozbudowanej sieci czujników dźwiękowych, których umiejscowienie zależy w dużej mierze od terenu, jaki ma być monitorowany. Może to być równie dobrze odkryty teren, jak i konkretny budynek, np. campus akademicki, teren konkretnej szkoły czy dzielnica mieszkalna.

Czujniki dźwiękowe z założenia są rozmieszczane w ilości około 20 czujników na milę kwadratową, a ich zadaniem jest wykrywanie wystrzałów i przekazywanie informacji poprzez łączność bezprzewodową do policyjnego centrum/stanowiska dowodzenia, czy też do funkcjonariuszy wyposażonych w laptopy, smartfony z zainstalowanym oprogramowaniem bądź aplikacją umożliwiającą odbiór danych. Pozwala to, w przypadku wykrycia dźwięku, zidentyfikowanego jako wystrzał z broni palnej, na podjęcie natychmiastowych działań oraz skierowania w zagrożone miejsce policyjnej załogi. Czujniki akustyczne chociaż pracują niezależnie i dają jedynie możliwość odczytu dźwięku, to mogą być zsynchronizowane z systemem monitoringu rejestrującego obraz. Poprzez przekazanie alertu do systemu wizyjnego istnieje możliwość śledzenia obszaru, w którym doszło do wystrzału. Czujnik przekazuje dokładną lokalizację miejsca zarejestrowanego wystrzału, dane GPS określające długość i szerokość geograficzną. Pozwala to między innymi na weryfikację, czy w odnotowanej lokalizacji doszło do strzelaniny między grupą osób, czy też do użycia broni przez jedną osobę. Dzięki temu można racjonalizować czynności służb, kierując do zagrożonego miejsca konkretne policyjne siły. To też doskonałe narzędzie, aby dzięki przekazaniu informacji o dokładnej lokalizacji wystrzału podjąć czynności zmierzające do zabezpieczania dowodów w postaci łusek czy też np. porzuconej broni.

SHOTSPOTTER W USA I NIE TYLKO

Ta technologia działa przede wszystkich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także w Afryce i Ameryce Południowej. Nie ma się co dziwić, powszechny dostęp do broni w większości stanów i zagrożenia wynikające z tego faktu, kiedy broń znajdzie się w nieodpowiednich rękach, a także wykorzystywanie broni palnej przez gangi, to czynniki które wpłynęły zapewne na podaż tworzenia tego typu rozwiązań. Systemy czujników dźwiękowych znaleźć można dzisiaj w 85 miastach w USA, dystrykcie kolumbijskim oraz w Kapsztadzie w RPA, a także w znanym w południowej Afryce Parku Narodowym Krugera. Ciekawostką i potwierdzeniem skuteczności tego rozwiązania jest fakt, że dzięki systemowi czujników we wspomnianym parku możliwe było zatrzymanie grupy kłusowników oraz uratowanie małego nosorożca, którego życie było zagrożone, po tym jak kłusownicy zastrzelili najpierw jego matkę.


Instalacja ShotSpottera na latarni ulicznej na ulicy Rutledge w Springfield, Illinois. Stany Zjednoczone, luty 2023.
Zdjęcie: wikimedia.org, Autor: Salisburymistake

SHOTSPOTTER A ZAGROŻENIA ZE STRONY TZW. AKTYWNYCH STRZELCÓW

Ostatnia amerykańska tragedia to wtargnięcie uzbrojonej kobiety do chrześcijańskiej szkoły podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, gdzie zginęło 6 osób, w tym trójka dzieci. Policjanci, którzy brali udział w tej akcji wyeliminowali ostatecznie zagrożenie, jednak życia ofiarom niestety już nikt nie przywróci. Czy można było temu zapobiec? Odpowiedzią na to pytanie zajmą się teraz amerykańskie organy ścigania, dlatego możemy odnieść się jedynie do przybliżenia tej informacji. Jedno jest pewne, jest to niewyobrażalna tragedia. ShotSpotter jest technologią, którą spotyka się w USA, szczególnie na rozbudowanych kampusach uniwersyteckich. Taki system, jak zapewniają jego twórcy, podnosi świadomość sytuacyjną interweniujących służb, pozwala bowiem na podjęcie działań ratowniczych, a także namierzenie zagrożenia, jakim jest aktywny zabójca, czyli niebezpieczny napastnik, którą wchodzi na teren, czy to szkolnego obiektu czy kampusu.

PODSUMOWANIE

Mówiąc o tej technologii, można na pewno powiedzieć to, że tam gdzie jest zagrożenie użycia broni, na pewno warto ją stosować. Warto również wykorzystywać każdą możliwą technologię, która nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale umożliwi służbom szybkie oddziaływanie na zagrożenia oraz takie planowanie działań, aby wszelkie niebezpieczeństwa skutecznie wyeliminować i zapobiec dalszej ich eskalacji oraz kolejnym tragicznym wydarzeniom. O rozwoju tej technologii świadczy fakt, że dostępne jest już specjalistyczne oprogramowanie oraz apki na smartfona, dedykowane dla służb policyjnych, które pozwalają zdalnie odbierać sygnały z czujników akustycznych, wykrywających odgłosy wystrzałów.

Wykorzystano informacje ze strony www.ShotSpotter.com