Technologie

Digidog w służbie NYPD. Policyjny robot na ulicach miasta

19.05.2023 • Karina Pohoska

Sztuczna inteligencja jednocześnie zachwyca i przeraża. Nic dziwnego, że zdania na jej temat są podzielone. Dla jednych jest cudem technologii, natomiast drudzy patrzą na jej rozwój z przerażeniem w oczach. Czy w związku z tym, zdalnie sterowany robot DIGIDOG będzie mógł zaistnieć w policyjnym środowisku, stojąc na straży bezpieczeństwa obywateli? NYPD, władze Nowego Jorku oraz jego mieszkańcy będą mogli się już o tym przekonać latem tego roku.


Zdjęcie: NYC Mayor's Office

Departament Policji Nowego Jorku ponownie zdecydował się na wprowadzenie do użytku Digidoga, czyli robota, który przypomina psa. To technologiczne cacko swój debiut miało już jakiś czas temu, ale wprowadzenie go na stałe zostało wstrzymane na skutek negatywnej opinii społecznej oraz protestu aktywistów. Teraz jednak ponownie ma szansę znowu zaistnieć. Jak podkreśla obecny Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, Digidog może uratować komuś życie, bo ma być kierowany do pracy w sytuacjach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla ludzi. Czy zatem będzie to narzędzie bezpieczeństwa publicznego naszej najbliższej przyszłości?

W 2020 roku Digidog został użyty przez NYPD do rozpoznania sytuacji, w której podejrzany zabarykadował się w domu. Rok później ponownie wrócił na ulicę, co wywołało niechęć społeczeństwa obawiającego się jawnej inwigilacji ze strony Policji. Pojawiły się głosy, że komuś zachciało się science fiction, a Digidog to kiepska podróbka Robocopa i zamiast marnować pieniądze nowojorczyków oraz naruszać ich prywatność lepiej, żeby NYPD (Nowojorska Policja) na poważnie podeszła do kwestii związanych z bezpieczeństwem na ulicach.

Obecnie mówi się o tym, że miasto zaopatrzy NYPD w dwa Digidogi, znane również pod nazwą Spot i będą one używane tylko i wyłącznie w sytuacjach, w których funkcjonariusze lub członkowie społeczeństwa mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Mowa tu na przykład o akcjach poszukiwawczych i ratunkowych, przy usuwaniu ładunków wybuchowych czy odbijaniu zakładników lub wykrywaniu wycieków substancji chemicznych. NYPD twierdzi, że Digidogi nigdy nie byłyby wyposażone w broń, ani wykorzystywane do celów inwigilacyjnych. Władze zapewniają, że chcą, aby opinia publiczna wiedziała, że korzystanie z dóbr rozwoju technologii będzie przejrzyste i spójne, a zdanie mieszkańców zawsze będzie brane pod uwagę. Strach przed rozwojem technologii to krok w tył dla całej ludzkości. Nie możemy się jej bać i jednocześnie oczekiwać poprawy jakości życia codziennego oraz zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa.

Znawcy technologicznych nowinek mówią, że Digidog/Spot to jeden z nowocześniejszych robotów od firmy Boston Dynamic, która jest odpowiedzialna za jego stworzenie. To zrobotyzowane urządzenie nie jest jednak dostępne dla kieszeni zwykłego obywatela. Z uwagi na jego możliwości, duże zainteresowanie jego posiadaniem wykazują różnego rodzaju służby ratunkowe.

Co go wyróżnia na tle innych robotów? Można by tu wymieniać jego zalety i funkcje, ale do najważniejszych należy płynna motoryka, umiejętność penetrowania miejsc trudnodostępnych dla ludzi, możliwość dźwigania przedmiotów do 14 kg oraz zdolność widzenia panoramicznego w zakresie 360 stopni. Ważne jest również to, że łatwo i sprawnie można w nim wymienić baterię, gdy zajedzie taka potrzeba (średnio co 90 minut). I choć mówi się o nim, że wygląda trochę „creepy” (z ang. przerażająco), jest ciekawym i funkcjonalnym urządzeniem, które naprawdę może przysłużyć się ludzkości.


Zdjęcie: wikimedia.org - Web Summit

Digidog/Spot w pigułce – najważniejsze cechy:
• silny – udźwig do 14 kg,
• łatwy do kontrolowania – sterować robotem można z daleka za pomocą aplikacji w tablecie i wbudowanych kamer,
• mądry – można go zaprogramować mu powtarzalne, autonomiczne misje,
• percepcja 360° – można sporządzić mapę terenu, tak aby uniknąć przeszkód,
• zrównoważona dynamika – przydatna opcja w niepewnym otoczeniu, z ładunkiem do 14 kg,
• mobilny – może poruszać się po żwirze, trawie, krawężnikach i schodach,
• umożliwia korzystanie z gotowych rozwiązań, z istniejącej bazy zewnętrznych dostawców oprogramowania i sprzętu,
• łatwo podłącza się oraz integruje unikalny sprzęt zewnętrzny za pomocą specjalnych szyn montażowych i portów ładunkowych,
• można skorzystać z zestawu Software Development Kit (SDK) do tworzenia niestandardowych elementów sterujących, programowania autonomicznych misji i integrowania danych z czujników z narzędziami do analizy danych.

Władze Nowego Jorku mówią, że to dopiero początek technologicznych rewolucji Policji. Gdzie człowiek nie może, tam robo-psa pośle? Czas pokaże.

Opracowano na podstawie informacji ze stron: bostondynamics. com, starchase.com, gcn.com, roadandtrack.com, motoryzacja.interia.pl