Technologie

ADWARE - Czym jest i jak się go pozbyć?

17.05.2024 • Karina Pohoska

Choć Adware sam w sobie posiada niski poziom szkodliwości, jest jednym z rodzajów złośliwego oprogramowania malware, należącym do najczęściej wykrywanych przez antywirusowe programy. Jego działanie ma na celu utrudnić nam życie poprzez wyświetlanie uporczywie wyskakujących reklam lub okienek typu pop-up. Czy tak niepozorna z pozoru rzecz może dać się nam bardzo we znaki? A i owszem.


Zdjęcie: creativeart on Freepik

JAK TO DZIAŁA?

Zwykle niczego nieświadomi, otwieramy Internet i korzystamy z dobrze znanej nam przeglądarki, w której działamy na co dzień. W pewnym momencie jedyne, co pojawia się przed naszymi oczami, to zalewające nasz ekran reklamy, które nie dość, że przeszkadzają, to jeszcze przekierowują nas na różne niepożądane strony. I niezależnie od tego ile razy klikniemy, aby je pozamykać, potrafią wrócić i dalej uprzykrzać surfowanie po Internecie. Po tym właśnie można poznać, że ma się do czynienia z tworem o nazwie Adware, choć na początku można pomyśleć, że wyskakujące okienka są związane ze stroną, którą aktualnie przeglądamy. Najczęściej występuje w pakiecie razem z darmowym oprogramowaniem, które jest pobierane przez użytkownika Internetu, czyli każdego z nas. Osoba, która go stworzyła, nie pobiera żadnych opłat za jego udostępnianie, ale uzyskuje profity od sponsorów, właśnie dzięki wyświetlaniu się natarczywych reklam.

Złośliwe oprogramowanie typu Adware czasem okazuje się bardziej niebezpieczne niż może się to wydawać, a dzieje się to w momencie, gdy połączy siły z innym złośliwym programem, np. spyware (złośliwe oprogramowanie, które ukrywa się w urządzeniu, monitoruje aktywność użytkownika i kradnie poufne informacje), ransomware (złośliwe oprogramowanie) czy rootkitem (narzędzie, które pomaga podczas włamań do systemów informatycznych). Często występuje również jako koń trojański.

Pamiętajmy, że nawet w legalnym oprogramowaniu wykorzystuje się kwestię reklam internetowych. Wyświetlają się one jednak tylko i wyłącznie w określonych momentach i są zintegrowane z daną aplikacją, co jest całkowicie zaprojektowane przez profesjonalnego programistę. Trzeba jednak mieć się na baczności, bo Adware może się znaleźć na naszych komputerach lub urządzeniach mobilnych, nawet po tym, jak wszystkie czynności odbędą się legalnie. Nie znając prawdziwych zamiarów jego twórcy, możemy być zupełnie nieświadomi, że zostało skrzętnie ukryte. Warto zatem pokusić się o to, aby dokładnie sprawdzić każde źródło, z którego korzystamy.

U KOGO MOŻE POJAWIĆ SIĘ ADWARE?

Docelowymi ofiarami Adware są zazwyczaj osoby prywatne, korzystające na co dzień z różnych dóbr technologii od telefonów komórkowych, poprzez systemy komputerowe Windows czy Mac oraz wszystkich możliwych przeglądarek internetowych. Nie oznacza to, że większe przedsiębiorstwa mogą spać spokojnie, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pokaźne sumy pieniędzy.

JAK MOŻNA OCHRONIĆ SIĘ PRZED ADWARE?

Po pierwsze trzeba zaopatrzyć się we wtyczki do przeglądarki typu adblocker, dzięki którym można zablokować wyskakujące reklamy oraz inne niechciane okna. Po drugie ważne jest dokładne sprawdzanie tego, co i skąd instalujemy. Darmowe oprogramowania są kuszące, ale łatwo można się oszukać. Czytajmy dokładnie zarówno warunki licencji, jak i wszelkie komunikaty. Zaledwie jedno kliknięcie dzieli nas od popełnienia błędu związanego z zainstalowaniem Adware na naszych urządzeniach. Jeśli już pobieramy darmowe aplikacje czy inne niezbędne komponenty, upewnijmy się, że źródło, z którego korzystamy, jest w stu procentach zaufane i legalne. Ponadto, nie należy otwierać podejrzanych załączników, dziwnych wiadomości e-mail czy odwiedzać nieznanych stron. Wiele z nich zawiera niemiłą w skutkach niespodziankę, o której na pewno nie chcemy się przekonać. Idąc tym tropem, pod żadnym pozorem nie klikajmy w linki, które np. mówią o szybkim zarobku, wygranej albo o tym, że coś jest zbyt dobre, aby było prawdziwe. Pamiętajmy o regularnym aktualizowaniu aplikacji oraz systemów, unikniemy wtedy ryzyka zainfekowania przez Adware, a cyberprzestępcom będzie trudniej wykorzystać luki w zabezpieczeniach. Nie zapominajmy o korzystaniu z zapory sieciowej firewall i zawsze, ale to zawsze korzystajmy z dobrych antywirusów.

Za nasze bezpieczeństwo w Internecie nie jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie jego dostawca, ale w dużej mierze właśnie my sami. Tym bardziej, jeśli mamy dzieci, bądźmy dla nich dobrym przykładem w kwestii odpowiedzialności za poruszanie się w sieci. Rozmawiajmy z nimi i edukujmy pod kątem wszelkich zagrożeń czyhających na nich w zakamarkach Internetu.

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE „ZLAPALIŚMY ADWARE”?

1.Coraz więcej reklam i okien pop-up zaczyna uprzykrzać nam życie.
2.Nasza strona startowa nagle została zmieniona na jakąś inną stronę.
3.Komputer znacznie zwolnił i częściej się zawiesza.
4.Wyszukiwarka sugeruje nam inne wyniki, niż byśmy chcieli.
5.Często zostajemy przekierowywani na podejrzane strony internetowe.
6.Na pasku narzędzi pojawiły się nowe ikonki.
7.Na ekranie pokazują się fałszywe informacje o zainfekowaniu komputera groźnym wirusem.
8.Strony internetowe zaczynają wyświetlać się w sposób daleki od normalnego.

To tylko kilka z cech charakterystycznych dla zainfekowania oprogramowaniem Adware. Jeżeli zauważymy którąś z nich lub jakąś inną podejrzaną rzecz, która dzieje się z komputerem, należy niezwłocznie usunąć źródło problemu.

USUWANIE ADWARE Z KOMPUTERA

Z usunięciem Adware nie ma większych problemów, trzeba bowiem ten „twór” odinstalować za pomocą odpowiedniej funkcji w danym systemie. Czasem jednak szkodnik jest dobrze ukryty, dlatego trzeba posortować wszystko po dacie instalacji i dla bezpieczeństwa usunąć kilka ostatnich. Bywa niestety i tak, że Adware nie da się do końca usunąć i właśnie dlatego warto, a nawet trzeba zrobić kopię zapasową. Wiemy, że nie musimy cały czas przypominać o zmianie haseł do wszelkich kont czy to bankowych, e-mailowych, czy społecznościowych, ale jednak PRZYPOMINAMY.

Na podstawie materiałów:
https://pl.malwarebytes.com/adware/