Trening i zdrowie

5. Memoriał Zofii Morawskiej

12.07.2022 • Karina Pohoska

4 czerwca br. odbył się V Memoriał im. Zofii Morawskiej, która całe życie poświęciła niewidomym. Dystans biegu liczył około 3 km 300 m i można było go pokonać dowolną ilość razy w wyznaczonym limicie czasowym, nieprzekraczającym 90 minut. W tym niezwykłym, sportowym przedsięwzięciu udział wzięły osoby niedowidzące, które przebiegały cenne kilometry z jeszcze większym wysiłkiem i poświęceniem niż pozostali biegacze, którzy im towarzyszyli. Na ich twarzach rysowały się uśmiechy, które po dotarciu do mety były jeszcze cenniejsze niż otrzymywany przez każdego uczestnika pamiątkowy medal.


Foto: Archiwum prywatne Moniki Nawrat

W sobotni, pogodny poranek pod Warszawą, w rejonie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, spotkali się uczestnicy biegu, organizatorzy i inne osoby pomagające wtym wspaniałym, charytatywnym przedsięwzięciu, jakim jest Memoriał im. Zofii Morawskiej.

PANI ZOFIA

Pani Zofia była polską działaczką, pierwszą Polką w historii odznaczoną Orderem Orła Białego i wieloletnią administratorką w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, z którym związana była od 1930 r. Była niezastąpioną organizatorką warsztatów, świetlic, opieki indywidualnej i lekarskiej, pośrednictwa pracy. Zajmowała się również finansami Towarzystwa, przez lata pozyskując środki i sponsorów. Pracę zawodową w Laskach, gdzie również mieszkała, zakończyła mając 103 lata, a zmarła trzy lata później.

Była wspaniałą osobą. Nakręcono o niej film dokumentalny pt. „Pani Zofia w Laskach”, napisano książkę „Nie mów o mnie z Zofią Morawską spotkania w Laskach” i w każdym z tych dzieł znajdziemy piękne świadectwo ofiarności w codziennej służbie bliźniemu. Tego samego możemy doświadczać podczas memoriałów jej imienia.


Foto: Archiwum prywatne Moniki Nawrat

BIEG I INNE ATRAKCJE

Przed startem odbyło się spotkanie, na którym policjantka z Komendy Stołecznej Policji oraz policjanci reprezentujący Polską Policję, mogli poznać młodych zawodników. Były to bardzo ważne aspekty, które pozwoliły na bezpieczny przebieg organizacji całego wydarzenia. Rozmowa z nimi i wykazana przez funkcjonariuszy empatia, pomogły bez zastrzeżeń poprowadzić bieg zarówno po nawierzchni utwardzonej, jak i w lesie, w pięknym otoczeniu Puszczy Kampinoskiej. Wszyscy mieli wspólny cel – wesprzeć działalność Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

- Jest słońce, prawie nie ma wiatru, temperatura również dopisuje - lepiej nie mogliśmy trafić - mówił tuż przed biegiem jeden z uczestników. Jak co roku, oprócz rozgrzewki, na terenie ośrodka pojawiły się różne stanowiska z atrakcjami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, głównie wśród najmłodszych. Policyjne gadżety robiły wrażenie, a zrobienie sobie zdjęcia z policyjnym pojazdem było dla niektórych podopiecznych ośrodka wręcz spełnieniem marzeń. Policjanci z KPP Warszawa Zachód zaprezentowali nawet sygnały świetlne i dźwiękowe. Ale największe poruszenie było wtedy, kiedy dzieci mogły poznać policyjne psy. Policjanci z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pokazali, jak wygląda tresura naszych wspaniałych, służbowych czworonogów.

Na miejscu znalazły się również stanowiska gastronomiczne, gdzie każdy uczestnik mógł wrzucić coś na ząb, do czego uprawniał specjalny bon otrzymywany po biegu. Możliwość skosztowania pysznych posiłków była niewątpliwie dodatkową przyjemnością.

Wśród atrakcji były również zabawy integracyjne, tunel animacyjny, tory przeszkód i liczne pokazy z samoobrony. Dzieci i dorośli mogli także zapoznać się z prezentacją karabinka laserowego, z którego strzelają osoby niewidome.

Wszyscy zawodnicy V Memoriału im. Zofii Morawskiej otrzymali pakiety biegowe oraz pamiątkowe medale. Najpiękniejszym finałem tego wydarzenia były uśmiechy i radość biegających dzieci oraz sam fakt niesienia pomocy. Wspaniale było poznać tak wyjątkowe osoby.

- To niezwykłe doświadczenie połączyć pasję z pracą. Mam nadzieję, że nie był to ostatni memoriał z udziałem funkcjonariuszy Policji – relacjonuje policjantka. Udział Policji w takich przedsięwzięciach powinien być czymś normalnym – dodaje po chwili.

Dziękujemy za zaproszenie, do udziału w tej wspaniałej inicjatywie, współorganizatorce pani Annie Dąbrowskiej, która miała okazję przeprowadzić dla policjantów z KSP szkolenie z zakresu współpracy z osobami niedowidzącymi.


Foto: Archiwum prywatne Moniki Nawrat

WARUNKI UCZESTNICTWA

Warunkiem uczestnictwa był ukończony 12 rok życia. Osoby młodsze mogły wziąć udział tylko i wyłącznie za zgodą organizatora, czyli Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Oprócz biegów głównych w kategoriach Senior (16+) oraz Junior (12-15 lat), odbyły się biegi towarzyszące, rozgrywane w kategoriach dziewcząt i chłopców oraz z podziałem na wiek.

Główną formą były oczywiście biegi, jednak organizator dopuszczał również marsz, ale ze względów bezpieczeństwa, musiał się on odbyć bez wspomagaczy typu kijki do Nordic Walking. A ponieważ trasa prowadziła po pętli, należało zachować szczególną ostrożność z uwagi na uczestników pokonujących ją wolniej lub szybciej.

W Memoriale im. Zofii Morawskiej wzięli udział następujący policjanci: Monika Nawrat, Mirosław Cydzik, Mateusz Pałys, Mateusz Wolnik, Maciej Wojciechowski, Adam Thiel.

Źródło:
• Wikipedia
• https://memorial-laski.pl/