Trening i zdrowie

Fala upałów, jak ją przetrwać?

09.08.2022 • Karina Pohoska

Niestety nie możemy wlepić upałowi mandatu za przekroczenie prędkości na termometrze, ale sami możemy zadbać o zdrowie swoje i innych w trakcie ataku gorąca, podczas służby w radiowozie, na motocyklu, pracy w biurze, a także w czasie wolnym. W służbie każdy policjant wie jak reagować, co ma zrobić, kiedy ludzkie życie jest zagrożone i co uczynić, aby utrzymać dobrą kondycję swojego organizmu, nie zapominając o najważniejszych kwestiach związanych z nawadnianiem i nieprzegrzewaniem się, a także zbytnim schładzaniem. Prywatnie każdy też wie, że istnieje numer alarmowy 112 czy telefon do dyżurnego i z tego wręcz należy korzystać. Może na naszej szerokości geograficznej nie mówimy o życiu w tropikach, jednak zmiany klimatu w ostatnich latach potrafią płatać figle, a Polskę coraz częściej nawiedzają „afrykańskie” upały, gdzie słupek rtęci potrafi wystrzelić grubo ponad 30 stopni Celsjusza.


foto: Jeremy Bezanger on Unsplash

Podczas upałów nasz organizm w większym stopniu narażony jest na przegrzanie, odwodnienie, a także udar cieplny. Wysokie temperatury zwiększają aktywność gruczołów potowych i rozszerzają się naczynia krwionośne. Wszystko to powoduje utratę wody i niezbędnych mikroelementów, w tym bardzo ważnego dla nas sodu, co w rezultacie może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Mogą pojawić się bóle głowy, skurcze mięśni, omdlenia, nudności, nawet wymioty. Spada nam wtedy aktywność i koncentracja, jesteśmy zmęczeni i ospali.

Czy dla policjanta na służbie ma to znaczenie? Odpowiadamy od razu: bez wątpienia.

Słabszy refleks może okazać się czasami zgubny, a trzeba reagować natychmiastowo, rozkojarzenie podczas sporządzania dokumentacji również może spowodować błędy, które umniejszają profesjonalizmowi. Czy policjant na służbie, czy pracownik cywilny w pracy, każdy z nich musi mieć świadomość, że upał nie zawsze jest sprzymierzeńcem, poczucie ciepła owszem nastraja, powoduje zwiększoną produkcję jakże zbawiennej witaminy D, ale nietrzymanie się pewnych zasad może okazać się nieprzyjazne dla ludzkiego organizmu. Nie od dziś wiadomo, że szczególnie narażone na upały są osoby starsze i małe dzieci. Nasi pupile również sobie sami nie poradzą, jeśli im nie pomożemy. Mówimy tu o domowych zwierzakach, ale też o policyjnych czworonogach, dzielnych towarzyszach, psach które robią dobrą robotę. Nakarmione i napojone podczas upałów utrzymają się w dobrej kondycji, dlatego też pełna miska wody i karma jest podstawą ich egzystencji, a szczególnie woda, bo podczas upałów zwierzęta często ją piją. Dlatego zadbajmy nie tylko o siebie, ale i o tych, którzy są obok nas, policyjne psy, ale też konie, których służba i praca w Policji również do łatwych nie należą.

W SŁUŻBIE I PRACY

1. Zadbaj o cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Nie przesadzaj z klimatyzacją. Gwałtowne obniżenie temperatury nie jest dobre dla naszego organizmu. Pracując w biurze, nie jesteś często w nim sam, przesłuchujesz świadka, realizujesz inne czynności służbowe, zadbaj nie tylko o swoje zdrowie, ale i o tych, którzy w czynnościach biorą udział. Jesteś na patrolu pieszym, szczególnie na mieście, gdzie temperatura jest zwykle wyższa, rób przerwy na odpoczynek w cieniu. Pamiętaj o butelce wody, elektrolitach. Wybieraj też zacienione ścieżki. To samo dotyczy radiowozu, parkuj w miejscach, gdzie też jest cień, przewietrz samochód. Podobnie podczas służby ze zwierzętami, korzystaj podczas przerw z miejsc, w których jest chłodniej, zapewnij podopiecznemu wodę.

2. Z policyjnych statystyk wynika, że wciąż dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, kiedy w nagrzanych zamkniętych autach pozostawiane są dzieci, osoby starsze, zwierzęta. Zareaguj, gdy zobaczysz, że ktoś taki przebywa w nagrzanym samochodzie, a wysoka temperatura zagraża jego życiu lub zdrowiu. Jeśli nie jesteś policjantem, a pracownikiem cywilnym to wiedz, że ratując ludzkie życie, nie odpowiesz za żadne szkody, np. szybę wybitą w aucie dla uzyskania dostępu do potrzebującej pomocy osoby, bo działasz w stanie wyższej konieczności. Jeżeli jest taka potrzeba zareaguj.

3. Odpowiednio się nawadniaj. To podstawa. Szczególnie w służbie i pracy, od twoich reakcji zależy życie i zdrowie innych, ale też twoje. Unikaj napojów z wysoką zawartością kofeiny, nie jest dobra na upały. Aby zadbać o dobre nawodnienie, lekarze zalecają picie nawet od 3 do 5 litrów płynów dziennie. Oprócz zwykłej wody, pij również herbatę, wodę kokosową oraz soki, ze wskazaniem na sok pomidorowy, ponieważ zawiera on potrzebny nam potas i elektrolity. Warto pokusić się też o zrobienie domowego izotoniku. Połącz ze sobą wodę mineralną, sok z cytryny, odrobinę soli i gotowe. Opcjonalnie możesz dodać miód.

4. Zastosuj lekką dietę. Jedz dużo warzyw i owoców. Odciąży to Twój organizm. Unikaj dań ciężkostrawnych oraz takich, które pod wpływem ciepła mogą spowodować biegunkę.

5.  Pełniąc służbę zewnętrzną, używaj kremów z filtrem UV. Pełniąc służbę po cywilnemu noś przewiewne ubrania. Korzystaj z okularów przeciwsłonecznych i nakryć głowy.

W CZASIE WOLNYM

1. Jeśli jesteś nad wodą – nie szalej! Do kąpieli wybieraj strzeżone kąpieliska. Nie skacz na "bombę", zwłaszcza, gdy Twoje ciało jest nagrzane. Niebezpieczeństwo szoku termicznego czy nagłego skurczu jest wtedy bardzo prawdopodobne. Zanurzaj się powoli i stopniowo, obmywając kolejne partie ciała. Nie wypływaj zbyt daleko od brzegu. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających!

NUMER RATUNKOWY 601 100 100

Ten numer to podstawa zintegrowanego systemu ratownictwa nad wodą. Jest on dostępny z telefonów w sieciach komórkowych i stacjonarnych. Do obsługi połączeń powstały trzy Centra Koordynacji WOPR, pełniące całodobowe dyżury w Sopocie, Giżycku i Wrocławiu. Dzięki funkcjonowaniu centrów koordynacji numer ratunkowy nad wodą działa na obszarze województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

2. Jeśli jesteś w górach, nie próbuj podczas upału zdobywać najwyższych szczytów. Takie wyprawy połączone z intensywnym wysiłkiem bardzo obciążają organizm. Łatwo wtedy o odwodnienie, które nie dość, że Cię osłabi, to jeszcze wpłynie negatywnie na Twoją sprawność psychofizyczną, co w górach jest szczególnie ryzykowne i niebezpieczne.

3. Nie zapominaj, że Twojemu pupilowi też jest ciężko w czasie upałów. Postaraj się jak najlepiej zadbać również o jego zdrowie. Przede wszystkim zapewnij mu stały dostęp do świeżej wody. Nie chodźcie na długie, wyczerpujące spacery po rozgrzanym betonie i asfaltowych nawierzchniach, bo jego łapy, tak jak i skóra Twoich stóp, są narażone na poparzenia i pęknięcia.

4. W razie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Nie stawaj pod drzewami! Unikaj kontaktu z tym, co dobrze przewodzi prąd (szczególnie metal i woda). Jeśli jesteś w domu pozamykaj, ona i drzwi, żeby nie było przeciągów.

5. Nie forsuj się, nie jesteś cyborgiem ani Robocopem. Nic się nie stanie jeśli trochę zwolnisz i odpoczniesz.