Trening i zdrowie

Woda, kawa, herbata

01.07.2020 • Gabriela Putyra

A Ty, jaki płyn wybierasz najczęściej? I dlaczego ten? Czy wiesz, który z nich jest najważniejszy dla organizmu?

Każdy z nich odgrywa ważną rolę w naszej codzienności. A co najważniejsze, bez dodatków nie zawierają kalorii. Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez zaparzenia ulubionej herbaty lub wypicia aromatycznej kawy. Niestety zapominamy, jak ważna dla naszego organizmu jest woda. Ogromna część społeczeństwa żyje w przekonaniu, że wodę można zamienić na inne płyny, nic bardziej mylnego.

Kawa, woda i herbata na stole

Woda

Ciało dorosłego człowieka składa się w ponad 60% z wody, dlatego tak ważne jest jego codzienne nawodnienie, które jest potrzebne niemal wszystkim organom wewnętrznym. Odpowiada ono za efektywność naszego organizmu i samopoczucie. Brak odpowiedniego nawodnienia powoduje  uczucie zmęczenia, bóle głowy czy problemy z zaparciami. Utrata już 2% wody w organizmie powoduje jego zaburzenia i problemy z koncentracją, natomiast granica 10% może już zagrozić życiu.

Picie wody powinno stanowić dla nas utrwalony nawyk. Regularne i miarowe przyjmowanie jej, wpłynie korzystnie na układ trawienny i odpornościowy. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w zależności od naszej aktywności fizycznej (np. podczas intensywnych treningów) czy wysokiej temperatury.

Karafka z wodą na stole

Zalety spożywania wody:

  • uśmierza ból: najczęściej ból głowy, który jest spowodowany odwodnieniem,
  • wpływa na kondycję skóry: odpowiednio nawodniona staje się odżywiona oraz elastyczniejsza,
  • hamuje apetyt oraz przyśpiesza metabolizm: powoduje uczucie lekkości ciała poprzez wypłukiwanie toksyn,
  • pomaga w regulacji temperatury ciała: bez wody prawidłowa termoregulacja jest niemożliwa, a wydalamy ją z siebie przez cały dzień (np. przez pot czy mocz),
  • zmniejsza ryzyko udaru: rozrzedza krew,
  • minimalizuje ryzyko zawału: dobrze rozrzedzona krew, to zmniejszone ryzyko tworzenia się skrzepów,
  • poprawia koncentrację: mózg składa się w ponad 80% z wody, dlatego jest tak istotna do jego prawidłowego funkcjonowania,
  • wpływa na wydolność: gdy poziom wody jest obniżony, następuje spowolniony przepływ krwi oraz tlenu do mięśni,
  • pozwala zminimalizować opuchlizny: dobrze nawodniony organizm nie musi skupiać się na gromadzeniu zasobów wody, a to zmniejsza obrzęki.

Dobrze jest mieć zawsze przy sobie butelkę wody, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Wypicie naraz dużej ilości płynu nie spowoduje, że niedobór wody zostanie błyskawicznie uzupełniony. Pamiętać trzeba, że nerki są w stanie przefiltrować do litra wody w ciągu godziny, dlatego nagłe jej spożycie w dużych ilościach na pewno pozostawi ślad w naszym organizmie.

Bez wody nie ma życia – w odniesieniu zarówno do naszego ciała, jak i Ziemi, która w 75% jest nią pokryta. Znajduje się ona w każdym żywym organizmie i jest niezbędna do utrzymania prawidłowych parametrów życiowych. Nasz organizm, w zależności od stanu zdrowia, aktywności oraz temperatury powietrza, jest w stanie przetrwać bez jedzenia nawet do kilku miesięcy, natomiast bez wody –  od dwóch do dziesięciu dni.

Jeśli dotychczas bagatelizowaliśmy spożywanie wody i ciężko jest nam się przestawić na spożycie jej w czystej formie, możemy dodać do niej np. sok z cytryny, świeżą miętę czy limonkę. Starajmy się nie wybierać słodzonych wód smakowych. Jeśli mamy zmienić swoje nawyki na lepsze, budujmy je od podstaw, nie szukając łatwych zamienników.

Kawa

Naturalne uprawy kawy występują w tzw. pasie kawowym między zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Warunki klimatyczne idealne do uprawy kawy są w Ameryce Południowej i Środkowej, Afryce Środkowej oraz Azji. Każde to miejsce charakteryzuje się innym smakiem kawy. Kawowiec to około 2-metrowe drzewo, jego owoce najczęściej zbiera się ręcznie.

Kawa w filiżance na stole

Każdy, kto nie wyobraża sobie dnia bez kawy, wie co znaczy jej aromat o poranku i jaką chwilę wytchnienia daje. Kawę można pić na wiele sposobów: mocną, parzoną czarną, rozpuszczalną, czy po prostu z mlekiem. Kombinacji jest wiele, każda z nich pozwala nam na niezliczone eksperymenty ze smakiem i wyglądem.

10 zdrowotnych właściwości kawy:

  1. spala tłuszcz,
  2. poprawia krążenie krwi,
  3. zawiera antyoksydanty,
  4. chroni przed nowotworami,
  5. zmniejsza ryzyko cukrzycy,
  6. poprawia potencję,
  7. obniża stres,
  8. zmniejsza ryzyko depresji,
  9. chroni przed chorobą Parkinsona,
  10. chroni przed promieniami UV.

Kawa zawiera kofeinę, która odgrywa dominującą rolę w pobudzeniu przemiany materii oraz pokonaniu zmęczenia. Jest również składnikiem wielu leków przeciwbólowych. Podczas spożywania kawy wypłukujemy z organizmu głównie magnez, potas i wapń, dlatego pamiętajmy o ich uzupełnieniu.

Herbata

Podobnie do kawy, także herbatę można przyrządzać na wiele sposobów, spożywać z wieloma dodatkami oraz w różnej formie. Wszystkie herbaty powstają z liści jednego gatunku krzewu, natomiast różnica tkwi w sposobie ich produkcji. Zbiera się ją ręcznie, z dużą uwagą i precyzją, by nie naruszyć delikatnej budowy, dlatego zajmują się tym przeważnie kobiety.

Dzbanek z herbatą na stole

Na smak i esencję herbaty ma wpływ wiele czynników, np.: czas i sposób parzenia, temperatura czy naczynie, w którym ją przygotowujemy. Najlepiej, by liście miały miejsce, żeby się rozwinąć. Do tego należy stosować naczynia i sitka szklane, porcelanowe lub metalowe. Zawsze zalewaj liście wodą, nie odwrotnie!

Optymalny czas i temperatura parzenia:

  • Herbata biała: 90ºC, 3-10 min,
  • Herbata zielona: 70-80ºC, 1-3 min,
  • Herbata czarna: 95ºC, 3-5 min,
  • Herbata pu-erh: 90ºC, 3-10 min,
  • Herbata żółta: 80-90ºC, 3-5 min,
  • Herbata ulung: 95ºC, 5 min.