Jakie buty wybrać na początek biegowej przygody?
01.07.2020 • Monika Nawrat
Najpopularniejszą dyscypliną sportową w Polsce jest rower, drugą – pływanie, kolejną – bieganie. Ta ostatnia forma rekreacji ruchowej nigdy jeszcze nie była tak popularna w naszym kraju. Aby zdrowo i komfortowo rozpocząć swoją przygodę biegową, należy zacząć od odpowiedniego doboru obuwia. Jest to częsty dylemat nie tylko początkujących, ale i doświadczonych biegaczy.
Buty – najważniejszy asortyment biegowy
Buty to niezbędny element wyposażenia, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na aktywność fizyczną jaką jest bieganie. Obecnie na rynku „królują” buty do biegania w terenie, po asfalcie czy specjalistyczne kolce przeznaczone do biegania po bieżni lekkoatletycznej. Dla początkującego biegacza najlepsze będą buty z amortyzacją do wszechstronnego użytku.
Jaki rodzaj obuwia jest najlepszy?
Jeśli biegacz nie ma wieloletniego stażu biegania, warto byłoby postawić na buty z odpowiednią amortyzacją, która będzie chroniła stawy i mięśnie przed przeciążeniami. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, aby buty nie były zbyt twarde, tzn. miały specjalną piankę, która chroni przed kontuzjami i pomaga nam biegać komfortowo. Twardy but najlepiej zostawić na starty lub szybsze treningi po twardej nawierzchni np. asfalcie, bieżni lekkoatletycznej. Buty te choć są lżejsze, mają niską amortyzację i stabilizację oraz zmuszają nasze mięśnie do wydajniejszej pracy. Lepiej odłożyć je na później, kiedy nasz „korpus mięśniowy” będzie do tego przygotowany, to pozwoli nam uniknąć kontuzji.
Czy sposób stawiania stopy ma znaczenie przy wyborze butów?
Stopa, dla której wybieramy buty może być w języku biegowym: neutralna, pronująca lub supinująca. Podział ten zależy od podstawowych czynników warunkujących ruch stopy, czyli supinacji i pronacji.
Jeżeli nie wiemy, czy podczas kontaktu z podłożem bardziej odchylamy staw skokowy na zewnątrz czy do wewnątrz w stosunku do piszczela, warto wybrać się do sklepu specjalizującego się w doborze obuwia i zrobić test, który często jest darmowy. Wiedza ta uchroni nas przed niechcianymi kontuzjami. Co ciekawe, poprzez ćwiczenia wzmacniające stopy oraz zmianę techniki biegu lekkie dysproporcje możemy zredukować i zbliżyć się do najczęściej występującego wzorca neutralnego.
Wybór rozmiaru
But do biegania nie tylko powinien posiadać dobrą amortyzację i stabilizację, ale również odpowiedni rozmiar, tzn. nie może być ani za mały, ani za duży. Błędem początkujących biegaczy jest słuchanie rad kolegów, koleżanek już biegających i poszukiwanie wskazanego przez nich obuwia, najczęściej w internecie. Często skutkuje to zakupem butów sportowych o nieodpowiednim rozmiarze i przeznaczonych do innego rodzaju stopy oraz nawierzchni. Pamiętajmy, że but do biegania to nie obuwie codzienne, a więc rozmiar ich będzie inny, czyli większy.
Należy kupować buty z zapasem, tj. między palcami, a krawędzią buta powinna być przestrzeń ok. 0,5– 1 cm. Ważne, byśmy czuli się w nich swobodnie. Luz w bucie w trakcie treningu sprawi, że palce i paznokcie nie będą uderzały o wnętrze cholewki i unikniemy wtedy schodzących czarnych paznokci i odcisków. Większy rozmiar najczęściej dziwi kobiety, które przyzwyczajone są do dopasowanego i zgrabnego obuwia, jednak komfort podczas biegania jest priorytetowy.
Kiedy nie mamy możliwości odwiedzenia specjalistycznego sklepu biegowego, rozmiar buta możemy dobrać wykonując mały test w domu. Przygotuj białą kartkę papieru, długopis i linijkę lub metr krawiecki i sprawdź, jaki rozmiar wkładki powinny posiadać twoje buty do treningu:
- połóż na podłodze białą kartkę papieru,
- następnie zdejmij but i skarpetkę i mierz stopę od najdłuższego palca do końca pięty,
- dodaj do długości stopy jeden centymetr. Uzyskany wynik to rozmiar wkładki, jaka powinna znajdować się w twoim bucie,
- następnie wejdź na wybraną markę butów i porównaj w tabeli z twoim rozmiarem.
Każda marka posiada własną rozmiarówkę.
Pamiętaj, że but idealny dla każdego nie istnieje, bowiem każdy z nas jest inny. Najlepiej dobierać buty w sklepie, a decydując się na zakup przez internet zwróćmy uwagę na tabele rozmiarów, opinie biegaczy oraz czy przyjmowane są zwroty.
Dobrze dopasowane buty wspierają mięśnie i kości stopy, a tym samym zapewniają stopom zdrowie.